Mord

Jan Rychner Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2020-01-07
2020-01-07
kryminał śledztwo policja detektywi morderstwa zbrodnia śmierć zabójstwo

Okładka książki Klinika poczętego szczęścia Aleksandra Baltissen, Andrzej Chodacki, Danuta Chyła, Dobrosława Dumka, Maria Dziuk, Janusz Eksner, Eufemia Fąfara, Andrzej Feret, Izabela Filipowska, Leszek Frey-Witkowski, Joanna Gerdes, Ewa Grabowska-Lisowiec, Jolanta Maria Grotte, Edyta Hanslik, Barbara Januszko, Stanisława Jarmakowicz, Ewa Jarosz, Lidia Jędrocha-Kubicka, Danuta Kilakiewicz, Bożena Klejny, Irena Kostrzewska, Grażyna Kowalska, Bernadeta Krawiec, Ewa Krefft, Anna Kusior, Renata Mechowska, Jadwiga Michalak, Małgorzata Micherda, Jolanta Michna, Janina Żaneta Mikulska, Wiesław Janusz Mikulski, Krystyna Morawski, Agnieszka Musiał, Piotr Nowak, Bogumiła Olaniecka, Małgorzata Osuch, Barbara Pawlak, Kazimierz Peczyński, Agata Maria Piaskowa, Krystyna Pilecka, Mirosław Pisarkiewicz, Maciej Przebieracz, Ewelina Przespolewska, Krystyna Przewłocka, Gabriela Przystupa, Ewa Puszek-Nowak, Krystyna Maria Ring, Maria Rudnicka, Jan Rychner, Maria Rzendkowska, Marek Sass, Regina Sobik, Artur Stępniak, Aleksandra Stężała, Józef Suchocki, Anna Sztontyk, Anna Sztonyk, Wiesława Szubarga, Irena Szymańska, Janina Szymczyk, Iwona Trojan, Marta Wawrzyk, Łukasz Wilczkowski, Andrzej Wróblewski, Bogumił Wtorkiewicz, Izabela Zubko
Klinika poczęt... Aleksandra Baltisse...
Okładka książki Matka Aleksandra Baltissen, Andrzej Chodacki, Dobrosława Dumka, Maria Dziuk, Janusz Eksner, Andrzej Feret, Ewa Grabowska-Lisowiec, Jolanta Maria Grotte, Lidia Jędrocha Kubicka, Lidia Jędrocha-Kubicka, Danuta Kilakiewicz, Bożena Klejny, Irena Kostrzewska, Grażyna Kowalska, Bernadeta Krawiec, Renata Mechowska, Jadwiga Michalak, Jolanta Michna, Barbara Pawlak, Agata Maria Piaskowa, Krystyna Pilecka, Mirosław Pisarkiewicz, Maciej Przebieracz, Ewelina Przespolewska, Krystyna Przewłocka, Gabriela Przystupa, Krystyna Maria Ring, Maria Rudnicka, Jan Rychner, Marta Rzendkowska, Marek Sass, Regina Sobik, Aleksandra Stężała, Józef Suchocki, Anna Sztonyk, Izabela Zubko
Matka Aleksandra Baltisse...
Okładka książki R.I.P. Almanach poświęcony pamięci zmarłych Elżbieta Banasik-Brodecka, Daniela Bednarek, Elżbieta Bielecka-Stefańska, Andrzej Chodacki, Krystyna Chomicz-Jung, Aleksander Ciochoń, Anna Czartoszewska, Danuta Czerniejewska, Dobrosława Dumka, Justyna Florczak, Ewa Grabowska-Lisowiec, Bartłomiej Grabowski, Krystyna Hawryłkiewicz, Elżbieta Herszkowicz, Lidia Jędrocha-Kubicka, Irena Jutkiewicz, Julia Kaczmarzyk, Danuta Kilakiewicz, Bożena Klejny, Irena Kostrzewska, Elżbieta Krankowska, Maria Kraus, Bernadeta Krawiec, Witold Łukasiak, Jadwiga Marzec, Renata Mechowska, Maria Michalczyk, Jolanta Michna, Jolanta Miklaszewska, Jolanta Mirecka, Gabriela Molesztak, Krystyna Morawski, Zygmunt Niedźwiecki, Piotr Nowak, Bogumiła Olaniecka, Urszula Omylińska, Barbara Pawlak, Mirosław Pisarkiewicz, Gabriela Przystupa, Ewa Puszek-Nowak, Robert Redliński, Krystyna Ring, Ewa Roszak-Andrukiewicz, Maria Rudnicka, Alicja Rupińska, Jan Rychner, Maria Rzendkowska, Marek Sass, Stanisława Schreuder, Regina Sobik, Józef Suchocki, Mieczysław Swacha, Henryka Swornóg, Janina Szymczyk, Adam Tempich, Justyna Wołoszyn
R.I.P. Almanac... Elżbieta Banasik-Br...

Książka została napisana w bardzo dziwny sposób. Miałem wrażenie że czytam transkrypcje jakiegoś dokumentu zrobionego przez netflixa. Było to dziwne ale całkiem niezłe.

Każde morderstwo ma swój motyw. Miłość, zdrada, zemsta… . Mógłbym tak wymieniać bez końca. Te trzy motywy przeplatają się w historii stworzonej przez Jana Rychnera. „Mord” to nie tylko kryminał, to również zaproszenie do warszawskiej Pragi lat osiemdziesiątych. Jeśli uwielbiacie kryminały z klimatem tamtych lat, i duchem starych kamienic, to książka Jana Rychnera jest tą, po którą warto sięgnąć.
Pewnego jesiennego dnia w popularnej restauracji „Pod Gwiazdą” dochodzi do krwawego morderstwa. Ofiarą jest kelnerka Bronisława G. Lecz to nie jedyna zbrodnia zapisana na kartach tej książki. Niebawem dochodzi bowiem do gwałtu na Bożenie K. W poszukiwaniu odpowiedzi na bestialskie mordy towarzyszyć będziemy inspektorowi Rawiczowi i kapitanowi Kozubowi.
I tutaj słowa uznania należą się autorowi książki, który ukazuje szczegółową pracę organów ścigania. „Mord” to kryminał nieco inny od tych dobrze nam znanych. Porywa on swoim klimatem, oraz stylem autora, który wykreował tę historię. Tutaj doskonale czuć ducha minionych lat. Ta książka to powrót do kryminałów z „innej” epoki. Dzięki temu możemy przenieść się do przeszłości. Lecz motywy zbrodni są takie same jak w teraźniejszości i pewnie nie zmienią się w przyszłości. Można rzec, że „Mord” to kryminał ponadczasowy, oryginalny.
Jan Rychner na zaledwie stu piętnastu stronach stworzył historię, którą pochłaniamy w mgnieniu oka, lecz zostaje ona z nami na wiele dłużej. Takie kryminały chce się czytać. O takich kryminałach warto pamiętać. „Mord” to mini powieść, która zapewni Wam maksymalne kryminalne doznania. Zdecydowanie polecam!
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res https://novaeres.pl/

To dobra książka zawierająca dużo szczegółów pracy operacyjnej oraz pracy specjalistów z Wydziału Kryminalistyki Policji, materiał poglądowy dla adeptów szkół policyjnych. Opisuje szczegółowo taktykę i technikę postępowania organów ścigania w wykrywaniu przestępstw i ich sprawców.

Mało akcji, dla mnie nuda Nie dość że stron mało to i tak nie doczytałam do końca

Mord Jana Rychnera to niewielkich rozmiarów kryminał. Książka liczy zaledwie 116 stron, więc czyta się ją niezwykle szybko. Prosty język i bardzo mała ilość dialogów sprawiają, że jest to lektura dla niewymagającego czytelnika.

Warszawa lata 80. Inspektor Janusz Rawicz i kapitan Kozub, zostają poinformowani o tragicznej zbrodni w restauracji Pod Gwiazdą, gdzie tragicznie zginęła młoda kelnerka Bronisława G. Wkrótce milicjanci odnajdują kolejne ciało. Tym razem doszło do brutalnego gwałtu na Bożenie K.
Kim jest sprawca, który dokonał tych zbrodni z niezwykłym okrucieństwem?
Czy głównym motywen bestialskich zbrodni popełnionych na kobietach była zemsta?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tej niewielkich rozmiarów lekturze.

Uwielbiam kryminały osadzone w latach 80, dlatego chętnie po nią sięgnęłam. Niestety bardzo się rozczarowałam. Nie znalazłam w niej klimatu powojennej Pragi. 🙄 Gdyby autor nie zamieścił w niej trzech fotografii budynków, odniosłabym wrażenie, że książka osadzona jest w czasach współczesnych. 🤔 Brakowało mi charakterystycznego języka, który oddałyby panujące realia. Zdecydowanie nie czułam klimatu tamtych lat. Już po kilku stronach domyśliłam się, kim jest zabójca. W zasadzie zostało to podane na tacy, więc autor odebrał mi całą ciekawość, która mną kierowała.
Jeżeli lubicie krótkie opowiadania - ta książka jest skierowana właśnie do Was. Polecam Wam lekturę Mordu, aby wyrobić sobie swoją opinię na jej temat.

Miałam już okazję przeczytać niewielkich gabarytów kryminał “Sen winowajcy” wydawnictwa Novae Res. Czas na kolejną powieść z tego samego wydawnictwa i gatunku składającą się z zaledwie 114 stron. Zacznę może od tego, że to zupełnie inny rodzaj kryminału niż “Sen winowajcy” autorstwa Gustawa Strukowskiego.

...

Więcej na:

#klubrecenzentank

...

Więcej...

"MORD" JAN RYCHNER

Polska mini powieść z gatunku kryminał, sensacja. Te 115 stron czyta się niesamowicie szybko - mi to zajęło niecałą godzinkę.Bardzo prosta fabuła, styl i język. Jest klimatycznie. Pomimo,że czyta się dobrze przyznać trzeba, że książka ta kompletnie mnie niczym nie zaskoczyła, nie było tu żadnej zagadki.
Mamy morderstwa, znamy ofiary i oprawców. Wszystko dzieje się szybko i bez żadnych komplikacji czy domysłów - zły czyn, szukanie sprawcy, kara, koniec.

Plusem tej książki jest bardzo realistyczne ukazanie warszawskiej Pragi lat osiemdziesiątych. Stare kamienice, brudne podwórka, bazar, warszawski półświatek pijaczków, cinkciarzy i cwaniaków. Mamy też trzy zdjęcia autentycznych budynków na Pradze.

Czegoś innego się spodziewałam.

"MORD" JAN RYCHNER

Mamy morderstwa, znamy ofiary i oprawców. Wszystko...

Lata 80-te dzielnica Praga, Warszawa. Tu dzieje się akcja. Zostają pozbawione życia dwie kobiety. Modus operandi jest Vendetta. Dwóch komisarzy stołecznej milicji z Inspektorem Rawiczem na czele muszą rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw. Zabójca przed pozbawieniem życia kobiet w ich ciała wtłacza pewną substancję...Była zemsta, musi być i kara.
Książkę czyta się jak akta policyjne. Akcji jest tyle, co nic. Autor nie oddał czytelnikom klimatu, metod działania śledczych w tamtych latach. Pomysł na książkę dobry. Wykonanie niestety pozostawia wiele do życzenia. Szansa na dobrą knige była, gdyby tak to rozwinąć, dać czytelnikowi możliwość główkowania. Wszystko na tacy zostało podane. Bang! i koniec kryminału. Rozwijać myśli nie ma po co, gdyż tutaj gdyby odjąć gwałt i scenę zabójstw opisanych w dodatku lapidarnie, nie zostaje nic. Ta książkę spokojnie można traktować jak opowiadanie.

Książkę czyta się jak...

Za egzemplarz dziękujemy @wydawnictwo_novaeres.
Dostałam w ręce. Super, lata 80., klimat. Swojego czasu nasłuchałam się legend o bazarku Różyckiego (prawdopodobnie też się naczytałam trochę Hanny Bakuły),a do tego zbrodnia w tle. Zatarłam ręce, dawno kryminału nie czytałam, dajcie mnie to. I czytałam długo. Pomysł – wiecie, jak w kryminale, jest zbrodnia. Tego się spodziewamy. Okładka nam obiecuje, że będzie to „ miłość, zazdrość i krwawa zemsta. historia stara jak świat” i tak też jest. To teraz coś o tym, jak mi się to czytało. Czytało mi się źle. Pomyślałam, 112 stron, cienka książeczka – na pewno będzie to napakowane akcją. Czy tak było? Nie; przypominało mi to czytanie opisu akt i po kolei czynności technicznych milicji. Samej akcji jest naprawdę niewiele, a pomyślałby kto, że w takim małym formacie nie ma miejsca na dłużyzny. Język jest suchy, techniczny – jak akta właśnie. Do tego są niepotrzebne zwroty prawnicze – ja je rozumiem, bo mam prawnicze wykształcenie, ale zapytana Idris nie wiedziała o co chodzi. To nie sprzyja dobremu odbiorowi. A klimat lat 80.? Szczerze mówiąc, gdyby nie parę wzmianek na siłę (czy nazwa milicja itd.),nawet byście nie zauważyli, czy to lata 80. czy bardziej współczesne.
~lyl3th

Za egzemplarz dziękujemy @wydawnictwo_novaeres.

• Przeczytane w 2019
  • Ebook do kupienia