Szczerze

Donald Tusk Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-12-12
2019-12-12
Donald Tusk PE polityka politycy Europa europarlament Polacy parlamentaryzm polityk polityka zagraniczna Polska Unia Europejska

Okładka książki Wybór Anne Applebaum, Donald Tusk
Wybór Anne Applebaum, Don...
Okładka książki Był sobie Gdańsk Wojciech Duda, Grzegorz Fortuna, Donald Tusk
Był sobie Gdańsk Wojciech Duda, Grze...
Okładka książki Był sobie Gdańsk. Dzielnice - Od Oruni po Siedlce Grzegorz Fortuna, Donald Tusk
Był sobie Gdań... Grzegorz Fortuna, D...

Nigdy nie sądziłam, że sięgnę po książkę o polityce, tym bardziej nigdy bym nie podejrzewała, że tak bardzo mi się spodoba. Dziennik pisany bardzo przyjemnie, w prosty sposób, ma się wrażenie, że się biegnie przez te miesiące i lata. Bardzo ciekawe spojrzenie na politykę zagraniczną z punktu widzenia polityka na jednym z najważniejszym stanowisku. Po skończeniu książki i przeczytaniu ostatniego wpisu ma się ochotę na więcej, co było dalej, co się działo w życiu w następnych miesiącach, latach z jego punktu widzenia. Zaczynając czytać książkę bałam się, że będzie wiele pojęć których nie zrozumiem, w końcu to polityka, jednak było całkowicie na odwrót, dziennik jest pisany dla każdego człowieka, dla tych którzy znają się bardzo dobrze na polityce i dla tych którzy prawie nic o niej nie wiedzą.

Celowo wziąłem się za czytanie tej książki tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Wyborami, po których premierem polskiego rządu ponownie po dziewięciu latach został Donald Tusk.

Książka ma formę pamiętnika, a czas jej akcji przypada głównie na okres objęcia przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, czyli lat 2014-2019. Polityk opisuje polityczne wydarzenia, z którymi Unia Europejska miała wówczas styczność, a którymi żyła opinia publiczna na całym świecie, jak kryzys migracyjny, brexit, czy prezydentura Donalda Trumpa. Jest tutaj również wiele odniesień autora do poszczególnych wydarzeń w Polsce związanych z polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości, które wygrało wybory w 2015 roku.

Muszę przyznać, że podczas lektury bardzo ciekawie było odkrywać kulisy europejskiej polityki i przypomnieć sobie szczegóły starszych wydarzeń, które z czasem zostały wyparte przez kolejne, nowsze. Czytanie tej książki było dla mnie, jak pouczająca podróż wehikułem czasu - uważam, że zarówno zwolenników, jak i przeciwników Donalda Tuska potrafi dobrze skłonić do refleksji.

Ciekawe i intersujące wspomnienia pierwszego Polaka, który został szefem Rady Europejskiej. Być może niektóre wypowiedzi są lekko narcystyczne ale też i bardzo inteligentne, co tylko podkreśla że Tusk jest politykiem największego kalibru. Tusk nieco ujawnia jak wygląda polityka na szczeblu europejskim z drugiej często niewidocznej strony. Uchyla też rąbka tajemnicy co do swojej prywatnej sfery. Bardzo ciekawa lektura.

Książka pozwala spojrzeć na fakty z historii Unii Europejskiej z perspektywy Przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego polskiego premiera. Niestety mnogość poruszanych tematów sprawia,, że są one przedstawiane tylko powierzchownie.

Ciekawe przedstawienie kulisów międzynarodowej polityki. Jednak perspektywa autora, pomimo mojej niekłamanej do niego sympatii, wydaje się nieco narcystyczna.

Wielki Polak, Nasz Premier Donald Tusk! ♥️♥️♥️

Wielki Polak, Nasz Premier Donald Tusk! ♥️♥️♥️

Ciekawa narracja, błyskotliwe komentarze. I kuluary wielkiej Europy! 100% Tuska w Tusku:)

political fiction

political fiction

Bardzo ciekawie opisane życie polityczne w UE i na świecie... przeczytałem ja bardzo szybko.... polecam fajnie ukazuje kontakty na wysokim szczeblu... oraz ogrom pracy jakie miał Donald podczas szefostwa UE.

Czytana jakiś czas temu, jednak warta polecenia. Z tego, co pamiętam byłem zadowolony treścią. Można zajrzeć przez uchylone drzwi do kulis robienia polityki. Dość płynna i fajnie się czyta. Polecam! :)

• Audiobooki