Szczerze

biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-12-12
2019-12-12
Donald Tusk PE polityka politycy Europa europarlament Polacy parlamentaryzm polityk polityka zagraniczna Polska Unia Europejska

Okładka książki Wybór Anne Applebaum, Donald Tusk
Ocena 7,0
Wybór Anne Applebaum, Don...
Okładka książki Był sobie Gdańsk Wojciech Duda, Grzegorz Fortuna, Donald Tusk
Ocena 8,0
Był sobie Gdańsk Wojciech Duda, Grze...
Okładka książki Był sobie Gdańsk. Dzielnice - Od Oruni po Siedlce Grzegorz Fortuna, Donald Tusk
Ocena 9,0
Był sobie Gdań... Grzegorz Fortuna, D...

Okładka książki Andrzej Seweryn. Ja prowadzę Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke
Ocena 7,4
Andrzej Sewery... Arkadiusz Bartosiak...
Okładka książki Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski
Ocena 8,0
Uzurpator. Pod... Bożena Aksamit, Pio...

Książka została napisana w postaci pamiętnika i myślę, że to stanowi jej największy atut. Większość publikacji o charakterze politycznym ma to do siebie, że jest zazwyczaj głęboko zredagowana i wyzbyta z krytycznych i kontrowersyjnych treści. W tym przypadku jest inaczej, da się odnieść wrażenie, że wpisy są dokonywane na gorąco. Analiza palących w tamtym czasie problemów tj. kryzys imigracyjny czy I kadencja rządów PISu jest przeplatana luźnymi notatkami opisującymi prywatne życie Donalda Tuska.
Myślę, że to warta polecenia pozycja dla każdego Europejczyka, który utożsamia się z ideami Unii Europejskiej i widzi w niej oparcie dla bezpieczeństwa i suwerenności państw Europejskich.

Bardzo przyjemnie się czyta. Wiele ciekawych przemyśleń i zakulisowych politycznych anegdot o ostatnich latach w polityce światowej.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony książką, jaka została napisana przez jednego z moich ulubionych polityków, którego na co dzień bardzo cenię, szanuje i podziwiam. Rewelacyjnie napisana książka, która jest jednocześnie przeglądem najważniejszych wydarzeń politycznych z kraju, ze świata, a także odnosząca się na marginesie do wydarzeń kulturalnych i sportowych i która stanowi bardzo trafną i obiektywną ocenę określonych wydarzeń, w tym również do oceny zachowania oraz postaw poszczególnych polityków. Słusznie też piszą recenzenci książki, że znajdą się ci, którzy premiera Tuska mogą lubić lub nie, ale po przeczytaniu tej książki ci nie wypowiadający pochlebnie mogą potem swoją ocenę na temat tej postaci zmienić, zwłaszcza że liczba osiągnięć trzeba docenić trud premiera Tuska, jaki wkładał w bycie przewodniczącym Rady Europejskiej. Ponadto książka ta bardzo dobrze pokazuje, że bycie politykiem i uprawianie polityki nie jest na co dzień łatwym zdaniem. Reasumując jest to książka w pełni godna polecenia.

Szczery, osobisty i pouczający dziennik. Tusk zabiera czytelnika za kulisy europejskiej polityki. Niewielu Polaków mogłoby zrobić to samo.
W wersji audio niezła interpretacja Wojciecha Malajkata, choć z kilkoma irytującymi wpadkami w wymowie nazw obcych, np. Boca Juniors.

Warto zapoznać się z lektura polityka, który tak wiele osiągnął.

Warto zapoznać się z lektura polityka, który tak wiele osiągnął.

Na półkach: , , , ,

Lubię czytać biografie. Mamy tutaj tylko te lata gdzie p. Donald był Przewodniczącym Rady Europejskiej. Wszystkie jego zmagania jak i słynne głosowanie 27/1 zresztą cała Polska to widziała ... Mamy również człowieka, który dużo czyta i poleca nam np. "Grę w klasy" Cortazara. Więc pewnie niedługo się zabiorę bo tak długo czeka na mojej półce. Jeśli ktoś nawet nie lubi polityki ... ta książka przybliża nam postać p. Donalda Polecam !

Kulisy europejskiej polityki od kuchni lekko ironicznie. Polecam.

Kulisy europejskiej polityki od kuchni lekko ironicznie. Polecam.

Tusk już dziś faktycznie zapowiada, że nie uzna wyniku wyborów, jeśli je przegra. To kolejny przykład potwierdzający diagnozę Viktora Orbána o dokonującej się „transformacji niedemokratycznej” – demokracji liberalnej w antydemokratyczny liberalizm.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy treść jest adekwatna do tytułu? Narzuca się złośliwa myśl, aby zadać to pytanie, pamiętając rządy Donalda Tuska, gdzie sytuacje nieszczere, niegodne są z brzegu w myślach. Nie ma potrzeby się ich dogłębnie doszukiwać. Odnośnie samego pamiętnika, no cóż, nawet jakbym nie chciał, to jestem zmuszony napisać, a już czytałem "porządne pamiętniki", że jest to zrobione jakby po najmniejszej linii oporu. Ponadto można dostrzec nieomal nieomylność czy wizjonerstwo byłego premiera, który jest w stanie przewidzieć niemal wszystkie późniejsze wydarzenia vide zmiany premierów, przegraną Komorowskiego. Ja jednak bym stawiał na późniejsze korekty... Sympatie czy antypatie nie pomagają również trafnie odczytać symptomów zmian polityki mocarstw. Jeżeli Kerry lub Obama mówią, Tuskowi, że Europa traktuje Amerykę jako darmowego obrońcę, to były premier ukazuje to w formie niegroźnego żartu "o trzymaniu marynarki". Kto czytał uważnie, ten z pewnością pamięta. Natomiast słowa Trumpa kontynuującego tę politykę, używającego wprawdzie mocniejszych słów wobec Europy, ówczesnego przewodniczącego Rady Europejskiej wręcz szokują. Czyżby to właśnie nie objaw zacietrzewienia lub zaślepienia? I jeszcze jedno? Helmut Kohl przyjacielem Polski? Ten który awanturował się na początku lat 70 o uznanie zachodnich granic naszego kraju? Doprawdy, śmiechu warte.

Księżka lekka i odpowiednia dla osób interesujących się polityką ukazująca jak niektóre wydarzenia wyglądały z perspektywy UE. Niestety nie ma się co spodziewać tutaj jakiejkolwiek pikanterii, a sama forma jest rzeczywiście w formie surowego pamiętnika.