Solidarność i duma

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
83-912807-6-4
Donald Tusk, publicystyka
Krzysiek W

"Pisanie nie jest moją pasją. Polska jest moją pasją – wyznaje Donald Tusk. – Jeśli brzmi to pretensjonalnie, nic na to nie poradzę – tak jest". Z tej pasji zrodziła się najnowsza książka wicemarszałka Sejmu: Solidarność i duma. Jest to z jednej strony komentarz do wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce ostatniego ćwierćwiecza, z drugiej zaś osobista refleksja nad obecną sytuacją kraju. Sytuacja ta – podkreśla autor – wymaga dziś do wszystkich zaangażowania i troski, wymaga działania i sprzeciwu wobec sił spychających kraj na rozdroże, na którym pozostaje wybór wyłącznie między światem postkomunistycznych układów a demagogią populistów. "Musimy pokonać tych – pisze Tusk – którzy pod fałszywymi hasłami obrony demokracji chcą chronić własne przywileje; musimy zatrzymać tych, którzy w imię przełomu pragną wszystko wywrócić do góry nogami, zawracając nas do punktu wyjścia". Solidarność i dumę Donald Tusk traktuje jako swój obowiązek – obowiązek świadka i uczestnika wydarzeń, które zmieniły bieg historii; jako głos w dyskusji o przeszłości i przyszłości Polski.

Tomasz | 2016-08-19
Hubert | 2016-08-09