Łaskun cz. 2

Mimo ponad 800 stron, pochłonęłam ten tom w 1.5 dnia. Niektóre o wiele krótsze męczyłam po kilka dni. Kolejna udana część. Nieco gorsza niż Utopce czy Dom Czwarty, ale nadal jest w trójce moich ulubionych.

Każdy kolejny tom sagi o Lipowie lepszy od poprzedniego. Właśnie skończyłem Łaskuna i jak dla mnie jest świetny. Natychmiast sięgam po kolejny tom, a ten serdecznie polecam.

Moja ulubiona część Sagi o Lipowie

Moja ulubiona część Sagi o Lipowie

Po przeczytaniu Motylka z przyjemnością sięgnęłam po następną część serii. Mimo, że po części pierwszej czytałam szóstą nie było to problemem ponieważ autorka krótko, ale zrozumiale przytacza losy bohaterów w poprzednich części, a sam wątek kryminalny jest w całości nowy, więc bez problemu wszystko jest zrozumiałe.
Opisane wydarzenia tak pochłaniają czytelnika, że czyta się jednym tchem. Polecam.

Opisane wydarzenia tak pochłaniają czytelnika, że czyta...

Przyszedł czas na nadrobienie Lipowa. Oczywiście tylko i wyłącznie przyjmuję je w formie audiobooka. Przyznam, że zapomniałam już co tam słychać u bohaterów. Na szczęście Katarzyna Puzyńska wplata w każdą kolejną część wydarzenia z poprzednich tomów.
Tym razem zajmiemy się śledztwem w którym ofiarą będzie mężczyzna, a właściwie jego korpus z dołączonymi częściami ciała kobiety. Nie ukrywam, że taka forma zbrodni bardzo mnie zainteresowała i wiedziałam, że będzie to dobra książka. No i się nie pomyliłam. Smaczku dodawało to, że w pewnym momencie głównym podejrzanym był Daniel Podgórski, który przeniósł się kilka miesięcy przed zbrodnią do policji kryminalnej w Brodnicy.
Do akcji choć już nieoficjalnie powraca również Klementyna Kopp, która wyjdzie ze szpitala psychiatrycznego do którego trafiła przez zeznania właśnie Daniela i Emilii Strzałkowskiej.
W tej części nawet nie przeszkadzało mi wplatanie dużej ilości treści obyczajowej.
" Łaskun" to jedna z lepszych części Lipowa przede wszystkim dlatego, że autorka porusza tu temat choroby psychicznej będącej skutkiem traum z dzieciństwa.
Było tutaj też trochę akcji, reakcji, słuchało się z przyjemnością.

Chyba moja ulubiona w serii o Lipowie.

Chyba moja ulubiona w serii o Lipowie.

Po dłuższym czasie powróciłem do Lipowa. Autorka zręcznie przypomniała mi kto, gdzie, a szczególnie: z kim, i można było dać się porwać lekturze. A jest czemu się dać porywać! Doprawdy, takiego rozmachu fabularnego się nie spodziewałem - finta w fincie w fincie, jak mawiał klasyk. Ogarnięcie tych wszystkich relacji, które doprowadziły do początkowej sytuacji z tradycyjnym dla kryminału trupem to nie lada wyzwanie. Ale całość wciąga, i tak naprawdę cały ten „Łaskun” ma tylko jedną wadę: długość.

Doprawdy, aż tak szczegółowe rozpisywanie się przez wszystkich o wszystkim w zamyśle miało być zaoferowaniem czytelnikom maksymalnego maximum, jednak uważam, że dostaliśmy zbyt wiele. Dobre nożyczki by się przydały, aby dynamika historii została zachowana, po dwóch trzecich lektury czytelnik już bardzo, ale to bardzo jest zmęczony - ale historia jest dobra, więc brnie dalej. Warto, bo rozmach Autorki naprawdę zrobił na mnie wrażenie, ale i umęczenia się po koniec jest trochę, przyznaję.

Zmęczenie zmęczeniem, ale powrót do Lipowa tym razem na pewno nastanie u mnie szybciej, niż poprzednio. Wszak tyle osobistych wątków ciągle jest nierozwiązanych, że po prawdzie to nie mam wyjścia. Łyknę coś lżejszego dla odpoczynku i jedziemy dalej z tym koksem.

"Łaskun"
Katarzyna Puzyńska

Po zerwanych zaręczynach Komisarz Daniel Podgórski załamuje się.
Dodatkowo zostaje głównym podejrzanym w sprawie morderstwa byłego sędziego i striptizerki. Oboje zmarli zostali rozczlonkowani a ich pojedyncze członki, stworzyły makabryczną lalkę.

Z szpitala psychiatrycznego wraca Klementynka Kopp. Nieformalnie pomaga policji w rozwiązaniu zagadki, gdyż nie wierzy w winę Daniela.
Szukając tropu trafiają do nocnego klubu oraz do atelier mody.
Kto jest mordercą? Czy faktycznie Komisarz Podgórski sięgnął dna?

Kolejny raz wracam do Lipowa i to była fantastyczna przygoda.
Mamy doczynienia z wodzącym wątkiem kryminalnym ( zwłoki,nielegalny handel narkotykami, policjanci pracujący pod przykrywką) oraz z wątkiem obyczajowym, który jest w tej części mocno kluczowy.
Dotyczy on ciężkiego dzieciństwa, kazirodztwa oraz zaburzeń psychicznych.
Zaburzenia psychiczne a dokładnie osobowość mnoga doprowadzają do tragedii.
Tak jak 5 cześć niespecjalnie do mnie przemawiała tak Łaskun jak najbardziej jest godny polecenia!

Moja ocena : 7/10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #czytamkryminaly #czytamthrillery #thriller #kryminał #rybnik #rybnikczyta #puzynska #ksiazkazbiblioteki #bibliotekarybnik #pijackawe_czytam

"Łaskun"
Katarzyna Puzyńska

Po zerwanych zaręczynach Komisarz Daniel Podgórski załamuje się.

Szósty tom sagi o mieszkańcach zabójczego Lipowa, czyli melanż klasycznego kryminału i powieści obyczajowej.
Punktem wyjścia jest próba wrobienia aspiranta Daniela Podgórskiego w podwójne zabójstwo...
Autorka z wyczuciem manewruje między wieloma wątkami, nie tracąc tempa, budując dramaturgię, pogłębione portrety psychologiczne ludzi, na koniec okazując się mistrzynią suspensu.
Książka przeczytana przed 2020 r.

Jak do tej pory, ta cześć sagi Lipowo najbardziej przypadła mi do gustu.

Jak do tej pory, ta cześć sagi Lipowo najbardziej przypadła mi do gustu.