7,24 (442 ocen i 105 opinii) Zobacz oceny
10
17
9
38
8
127
7
163
6
66
5
18
4
9
3
3
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324036875
liczba stron
304
język
polski
dodała
maggalus

Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko - Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia - dopiero co przyuczona do służby - niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim...

Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko - Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny.
W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia - dopiero co przyuczona do służby - niespodziewanie złożyła wymówienie.
A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony. Czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku?

Po bestellerowej Tajemnicy Domu Helclów Maryla Szymiczkowa powraca z nowym śledztwem. Jeszcze więcej sekretów skrywanych w krakowskich kamienicach, spora dawka namiętności i jeszcze większa porcja humoru.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju“, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym“. Po sukcesie Tajemnicy Domu Helclów postanowiła związać się na stałe z kryminałem.

 

źródło opisu: https://web.facebook.com/jacek.dehnel

źródło okładki: https://web.facebook.com/jacek.dehnel

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (889)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2734
Koronczarka | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

"Tajemnicy domu Helclów"dałam dziesięć gwiazdek, więc "Rozdartej zasłonie" nie mogę dać mniej. Książki Jacka Dehnela budzą we mnie dwojakie uczucia. Jedne ("Balzakiana", "Lala") zachwycają, inne zawodzą. Cykl o profesorowej Szczupaczyńskiej zachwyca. W zasadzie Dehnel musiał napisać takie książki. Pasja kolekcjonerska (czytając o profesorowej, ciągle natykam się na opisy przedmiotów, które, wydaje się, muszą gdzieś tam na Dehnelowych półkach stać!)i zainteresowanie dawnymi sprawami kryminalnymi prostą drogą prowadziły właśnie do takich książek. Drżę tylko o profesorową. Czy po sprawie swojej służącej Karoliny profesorowa nadal będzie uosobieniem dulskiej mieszczańskiej moralności? Czy nadal przedstawiać nam będzie konserwatywny sposób myślenia? Czy nie zmieni się przypadkiem w wojującą społeczniczkę typu Kazimiery Bujwidowej, której do tej pory była zdecydowanym przeciwieństwem? Mam nadzieję, że Maryla Szymiczkowa siedzi właśnie i pisze następne tomy o profesorowej Zofii...

książek: 1021
Joanna | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Druga część cyklu Maryli Szymiczkowej z akcją umiejscowioną o kilka lat później niż w pierwszej części , w dziewiętnastowiecznym Krakowie , skupiająca się wokół domu profesorostwa Zofii i Ignacego Szczupaczyńskich. Tym razem przez ich dom przetacza się tragedia. Z Wisły wyłowione zostają zwłoki młodej dziewczyny, której tożsamość potwierdza, że ofiara była służącą w domu Szczupaczyńskich. Z tego też powodu profesorowa, z racji moralnego i społecznego obowiązku angażuje się w śledztwo.
Wspaniała książka już od pierwszych stron wciągająca czytelnika w tętniące życiem miasto, obrazująca różne grupy społeczne i ich poziom życia .Mimo upływu wieków, wątek kryminalny nie traci na aktualności w dzisiejszych czasach.
O tej powieści moim zdaniem można pisać jedynie w samych superlatywach. Wątek kryminalny jest dla mnie ciekawy jednak drugoplanowy w powieści. Ważniejszy jest dla mnie niepowtarzalny klimat powieści - minionych czasów dawnego Krakowa okresu cesarstwa ...

książek: 942
Alicja | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2017

Kolejna zagadka do rozwiązania, której podejmuje się profesorowa, bliska jej z tego względu, iż zamordowana została jej była służąca.Sprawa zagmatwana z upływem czasu się wyjaśnia, a błyskotliwy umysł naszej bohaterki pozwala ułożyć niepasujące elementy układanki w całość, pokonując tuzów wymiaru sprawiedliwości, a nawet ich oskarżając.Dbałość o ognisko domowe przebiła pasja odnalezienia winnego. Niepowodzenia jej nie zrażały, wręcz przeciwnie nakręcały do podejmowania kolejnych wyzwań.Jej intuicja śledcza przynosi sukcesy, żadne drzwi nie stają przed nią zamknięte, a jeśli nawet to wykorzystuje swoją oddaną służącą, która coraz lepiej sprawuje się w roli detektywistycznego pomocnika profesorowej.Poruszone zostały też bardzo ważne problemy. Poszerzająca się edukacja kobiet, która jednak wzbudzała niechęć w męskiej części społeczeństwa. Problem prostytucji, a wybory etyczne,handel żywym towarem, przesądy narodowościowe.Podobnie jak w części pierwszej poznajemy różne często...

książek: 3267
Meowth | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Czytając drugą część przygód profesorowej Szczupaczyńskiej, z przyjemnością obserwowałam dużą zmianę, jaka zaszła w bohaterce. W "Tajemnicy domu Helclów" pani Zofia, choć obdarzona wyjątkową dociekliwością i niepoślednim sprytem w odkrywaniu prawdy, jest jednak po prostu mieszczką, którą kuszą towarzyskie zaszczyty, splendor, jaki opromieniając jej małżonka, tym samym doda i jej poloru, oraz wszelkie okazje na drobne choćby wywyższenie się ponad inne panie z miejskiej socjety, w dodatku bardzo zasłuchaną ciągle w to, "co ludzie powiedzą" - czyli taką sobie ot, bliską krewną pani Dulskiej. "Rozdarta zasłona" przedstawia nam zacną profesorową już jako osobę znacznie dojrzalszą, rozważniejszą, poważniejszą, bardziej zasłuchaną w puls życia, również tego spoza jej klasy, niż w towarzyskie ploteczki i skandaliki.

Także jako detektyw-amator pani Zofia zdaje się bardziej okrzepła, mniej znajduję w niej mieszczańskich uprzedzeń, a więcej otwartości i świadomości świata poza krakowskimi...

książek: 2147
Edyta Zawiła | 2017-05-24
Przeczytana: 19 maja 2017

"...Przez rozdartą zasłonę pozorów, uderza nas widok błotnej kałuży..."

Profesorowa to arcyciekawa postać, wieku słusznego pod czterdziestką, ale z aprobatą konstatująca, że wciąż wygląda urodziwie i ma powabną figurę, jedyny mankament to zmarszczka między brwiami.
Nasza mieszczka przypomina trochę Dulską, zmysł obserwacji czy wścibstwo, wszystko pod kontrolą, mało atrakcji i potencjalna nuda aż się trafi morderstwo...rok 1895 wyłowiono zwłoki młodej kobiety, która była służącą ...święta się zbliżają a na posterunku tylko Franciszka i wszystko w powijakach.
Zofia Szczupaczyńska dwie pieczenie załatwi, obowiązek obywatelski i domowe obowiązki.
Sportretowany Kraków XIX wieczny, spacerujemy uliczkami,oczekujemy na przyjazd cesarza, przyglądamy się modzie ówczesnych czasów, pięknym toaletom pań oraz nietuzinkowym nakryciom głowy, wsiadamy do tramwaju lub dwukółki, spotykamy Kazimierę Bujwidową polską feministkę przechadzającą się z mężem, Tadeuszka Żeleńskiego, który jest studentem ...

książek: 493
Pati_Ka | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane

Moim zdaniem pierwsza część była zdecydowanie lepsza. Książka stanowi raczej obraz ówczesnego Krakowa niż zagadkę kryminalną. Opisy dziewiętnastowiecznego miasta, zwyczajów, potraw itp. są bardzo dokładne, chwilami zbyt drobiazgowe i rozwlekłe, przez co fabuła rwie się i akcja traci wartkość. Największą zaletą powieści jest główna postać profesorowiej, bystra, uparta, chwilami drażniąca, ale na pewno niebanalna.

książek: 3440

Drugi tom przedstawia poziom równy poprzedniemu. Mam te same uwagi, co wtedy: zagadka kryminalna tylko niezła (więc nie radzę się nastawiać na "Rozdartą zasłonę" pod tym kątem), ciekawy rys ówczesnego Krakowa, cudownie jędrny styl, genialny humor i charaktery bohaterów. Profesorowa nie zawiodła. Polecam i już czekam na następną część.

książek: 3554
jusola | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 listopada 2016

Świetna! Maryla Szymiczkowa w zdecydowanie lepszej formie niż w już przyjemnej przecież "Tajemnicy domu Helclów".
Tym razem pani profesorowa Szczupaczyńska tropi mordercę swojej służącej Karolci, a czytelnik przy okazji łapie się za głowę, co też szanowni panowie naukowcy mogli wymyślić w XIX wieku na temat płciowości kobiet. W tle, oczywiście, lojalistyczny Kraków z Franciszkiem Józefem. A pani Szczupaczyńska na dodatek - obyczajowo i społecznie w roli - często wbrew sobie - pierwszej burzycielki zastanego porządku (sytuacja kobiet, socjaliści itp.). Bardzo to wrażeniowo pyszne, jak i niemal dosłownie, gdy ślinka leci przy obiadkach serwowanych Ignacemu.

Dużo literackiej przyjemności nie tylko przez towarzystwo wzmiankowanych Estreicherów, Rydlów, Żeleńskich i innych Tetmajerów, ale przede wszystkim przez język powieści. To Dehnel, jakiego lubię!

Bardzo, bardzo przyjemna weekendowa lektura z nutką pieprzu (złośliwie się człowiek uśmiecha pod kątem współczesności).

książek: 746
Miłka Kołakowska | 2016-11-22
Przeczytana: 19 listopada 2016

Tadeusz Boy Żeleński w przedmowie do zbioru „Słówka” pisał o potrzebie nakreślenia nowego życia, jakie szeregiem wdarło się w krakowską martwotę dziewiętnastego wieku. Przełom wieków przyniósł bowiem zauważalny renesans w polityce, literaturze i sztuce, kierując łakomy wzrok pasjonatów na malownicze zakątki Krakowa. Żeleński niewątpliwie był dobrym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości i sprawnie przelewał własne wyobrażenia na poetycki papier. Panowie Jacek Dehnel oraz Piotr Tarczyński wskrzeszają postać barwnego poety i w powieści „Rozdarta zasłona” pozwalają mu odegrać naprawdę uroczą rolę.

Rozwiązanie tajemniczej zagadki w Domu Helclów przyniosło Zofii Szczupaczyńskiej ogrom szczerej satysfakcji, ale jej trafne obserwacje ponownie mogą przydać się w prawdziwym śledztwie. Wisła wyrzuciła bowiem na brzeg ciało młodej dziewczyny, a szybkie rozeznanie potwierdza, że zamordowaną kobietą jest dopiero zatrudniona służąca profesorowej – Karolcia Szulcówna, która w niezrozumiałym...

książek: 765
annamagdalena | 2017-01-03

Świetny, wybitny polski kryminał. Jak się okazuje można napisać książkę z fabułą, barwnymi postaciami, niewymuszonymi dialogami i rozsądnym, prawdopodobnym zakończeniem.

Profesorowa Szczupaczyńska miesza się do rozwiązywania drugiej już zagadki kryminalnej w mieście Krakowie. A że kobietą jest wielce roztropną i myślowo sprawną, radzi sobie z tym zadaniem lepiej niż niejeden komisarz policji.

Niezwykle barwne opisy życia krakowskiego, ujmujące dialogi, zróżnicowanie językowe postaci, piękny, dopracowany język narracji. Czytelnik bez wysiłku przenosi się w świat opisywanych wydarzeń, dostrzegając jego dyskretny urok i fascynujący koloryt.

Duet Dehnel - Tarczyński po raz kolejny na wielce szacownym poziomie. Proza polska wybitna i wspaniała. Polecam. Każdemu.

zobacz kolejne z 879 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
16 kryminalnych premier tej jesieni

Nadchodzą wyśmienite czasy dla miłośników kryminałów i thrillerów! Szczególnie tych polskich autorów – w najbliższych miesiącach nie będzie wiadomo, po którą książkę sięgnąć w pierwszej kolejności – bo że warto będzie sięgnąć po nie wszystkie, to oczywista oczywistość! 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd