Przebudzenie. Córka Wiatru

Cherie Dale Wydawnictwo: E-bookowo fantasy, science fiction
E-bookowo
2019-08-23
2019-08-23
fantasy młodzieżówka legendy miłość przyjaźń rodzina magia zaklęcia żywioły czarodzieje wampiry sny szkoła tajemnice przeznaczenie

Niezobowiązująca lektura, która powinna mieć 300 stron, nie 600 z powodu zdecydowanie zbyt wielu opisów TYCH SAMYCH postaci i zbędnym rozwodzeniem się nad pewnymi aspektami wyglądu. Mam wrażenie, że autorka ma pewną obsesję, ale nie wypowiem się na ten temat dalej. Fajnie było posłuchać tego jako e-booka. Z tego co wiem, jest to debiut autorki, która jest swoją drogą Polką i o ile się nie mylę, publikowała kiedyś coś na wattpadzie. Powiedziełbym, że to 6, ale to debiut, więc daję 7, bo wszystko jest na swoim miejscu, ale za bardzo rozwleczone. Autorka ma bogate słownictwo i stosuje mnogość fajnych porównań, jednak zdecydowanie ich nadużywa. Nie jest to coś, czego jednak nie wyrobi w przyszłości w warsztacie.

gdzieś już chyba miałam styczność z tą historią... (po tygodniu mnie olśniło... chyba w czeluściach watt pada gdzie kiedyś zajrzałam) w książce jest mnóstwo potwierdzeń stereotypów, laska na którą WSZYSCY chłopcy lecą, jest wampir i wiedźma jest ukryty wymiar... słucham w tle i ok nawet ciekawie ale wiem ile tam toxic elementów więc NIE jest super ;D polecam coś ambitniejszego, mimo że właśnie słucham drugiego tomu ;D

Szukałam czegoś niezobowiązującego do posłuchania na @bookbeat.pl i tak trafiłam na "Córkę wiatru. Przebudzenie"🙂

Jest to zdecydowanie młodzieżowa fantastyka.
Książka opowiada o 16 letniej półczarownicy Americe, która za nadużycie magii zostaje zesłana do szkoły, której zadaniem jest resocjalizacja zbuntowanych magicznych🙂

Chciałam czegoś lekkiego i niezobowiązującego i to właśnie dostałam. Jednak starszego czytelnika ten audiobook może nudzić, bo ewidentnie jest to pozycja dla nastoletniego odbiorcy. Jednak do gotowania jak najbardziej miło mi się słuchało😁

Jest to zdecydowanie młodzieżowa fantastyka.

Chciałam czegoś lekkiego i niezobowiązującego i...

Książka poszła mi dość szybko, ale nie do końca dlatego, że była wciągająca. Na początek duży minus za literówki (czytałam e-book) - ę zamiast e, przecinki wszędzie tylko nie tam, gdzie powinny. Tekst nie wyglądał jakby przeszedł korektę (na pewno nie interpunkcji).

Jeśli chodzi o fabułę... America jest 16-latką - i to do bólu "prawdziwą". Wszytsko jest źle i wszyscy działają przeciwko niej, nieważne co robią. Rodzice najbardziej, konkretnie mama, wiadomo. Chociaż strasznie mnie irytował jej sposób myślenia, niekonsekwencja w ocenianiu zachowań innych to po jakimś czasie zrobiło się lepiej. Może i to był typowy nastoletni bunt i tak powinno to być przedstawione?

Przyznam, że w sumie nie wiem o czym ten tom był. Chyba o Americe poznającej ludzi w nowej szkole i tyle. Pojawiały się lekcje, ze 2 przedmioty były opisane dokładniej, ale szybko przeszliśmy do porządku dziennego nad cała resztą. Gdzieś po drodze okazało się, że America jest beznadziejna w runy (niestety nie wiem do czego runy się przydają w tym świecie). Romans był, ale też nie był na głównym planie. Z jednej strony to miłe, a z drugiej nie czułam tej chemii pomiędzy bohaterami, która by uzasadniła jakieś wybuchy emocji. Po prostu się zdarzyło.

Sama historia jest sztampowa, przy czym pierwsza część to bardziej wstęp do głównej akcji, która będzie się działa w następnych tomach. Niestety ja raczej po nie nie sięgnę, bo myślę, że jakość będzie spadać. Już ta część nie była świetna, a nawet nie było głównego wątku ani złych postaci. W następnych częściach muszą się poawić wrogowie, może jakaś intryga - nie wierzę, że to będzie zgrabnie zrobione.

Nie do końca rozumiem koncept szkoły do magów i wampirów, do której trafia się tylko jak się złamie prawo. W szkole są normalne zajęcia i magowie rozwijają swoje umiejętności. Czyli normalnie magów się nie szkoli, ale tych, którzy złamali prawo już tak? To nie lepiej szkolić wszystkich jednak? Może wtedy jednak było by zbyt duże podobieństwo do Hogwartu?

Druga rzecz, która mnie zastanawia - wampiry nie mogą używać "wpływu", jest to zakazane. Nie mogą też pić krwi innych uczniów. Sensowne przepisy. Ale w szkole z samymi "uzdolnionymi" nastolatkami na 100% działyby się jakieś takie rzeczy. Dziwi mnie też, że wampiry faktycznie nie mieszają się z magami - nie ma związków wampir-mag. Do czasu. Ciężko mi uwierzyć, że żadne uczennica/uczeń nie weszłoby w taki związek. Nastolatki z natury eksperymetują i robią dziwne rzeczy.

Książka bardzo przeciętna, raczej w stronę 4 gwiazdek niż 6.

Książkę przeczytałam w jedną noc. Jest niezwykle wciągająca i pomimo obszernych opisów czyta się bardzo przyjemnie, ponieważ nie są one "wciskane na siłę" byle tekst był dłuższy, a szczegółowo kreują rzeczywistość stworzoną przez autorkę. Osobiście jestem fanką takiego stylu pisania, pozwala to na stopniowe wprowadzenie w akcje, odczucia tej nutki ekscytacji. Polecam serdecznie nie tylko dla fanów fantastyki. Dodatkowo zachęcający są urodziwi bohaterowie ;).

Pomysł fajny, ale…
W pewnych momentach przerzucałam po parę stron do przodu, by ruszyć akcję. Normalnie nie mam w zwyczaju tego robić.
Kolejna sprawa – to ewidentnie literatura młodzieżowa. O ile jednak sporo pozycji z tej kategorii jest równie wciągających dla dorosłych, o tyle tu "dojrzałość" bohaterów kształtuje całość na poziomie nastoletnim. To już po prostu nie dla mnie:(

PS
Nie rozumiem porównań do Harrego Pottera (którego niezmiennie uwielbiam). Sam fakt, że mamy czarownicę, która trafia do magicznej szkoły itp., nie oznacza, że autorce udało się choćby zbliżyć do atmosfery i akcji z Hogwartu.

Pomysł fajny, ale…

Mega przyjemnie się czyta, postacią są bardzo barwne i intrygujące, relacje między nimi naturalne I nie wymuszone, a całość dolenie piękny poetycki styl autorki. Polecam wszystkim fanom fantastyki

Historia wciągająca, aczkolwiek zdecydowanie młodzieżowa. Pomysł dziwny, po drodze także kilka niekonsekwentnych rozwiązań. America trochę irytująca, akcja dość przewidywalna. Bohaterowie do polubienia. Czekam na kolejny tom.

Szczerze przyznaje sie ,ze nie dalam rady przeczytac calej
ksiazki.
Jak dla mnie jest to ksiazka dla nastolatkow i tylko dla nastolatkow.

Szczerze przyznaje sie ,ze nie dalam rady przeczytac calej
ksiazki.
Jak dla mnie jest to ksiazka dla nastolatkow i tylko dla nastolatkow.

Nie jestem targetem. Nudna jak flaki z olejem, wszystko to już było. Wyjątkowa outsiderka na którą wszyscy lecą, ileż razy to już walkowano.