Gdy powrócił spokój

Okładka książki Gdy powrócił spokój Aneta Krasińska
Okładka książki Gdy powrócił spokój
Aneta Krasińska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Gdy opadły emocje (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Gdy opadły emocje (tom 3)
Szara Godzina
2019-10-04
2019-10-04
9788366201378
literatura polska

Zaskakująca wciągająca i najlepsza z całego cyklu "gdy opadną emocje" . Każda z nich opowiada historię jednego z licealnych przyjaciół, których łączy wspólna tragedia sprzed lat i wszystkie, choć są przedstawione z perspektywy innej osoby w jakiś sposób się łączą. Ostatnia część książki wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony, do tego stopnia, że nie mogłam się oderwać od niej. Nie żałuję zarwanej nocy i polecam cały cykl.

Na półkach: , , , , , ,

To już ostatnia część trylogii,najbardziej zaskakująca,intrygująca była losy trojga przyjaciół i tajemnica skrywana innego bohatera poruszona w książce.
Kolejny raz pisarka zachwyciła mnie swoją wspaniałą,piękną i emocjonującą książką.

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/05/ksiazka-gdy-powroci-spokoj-anety.html

Powroty nie są łatwe. Trzeba zmierzyć się ze wspomnieniami. Szczególnie, gdy dręczy nas mroczna tajemnica.

Nic specjalnego, dość przewidywalna.

Nic specjalnego, dość przewidywalna.

Trzeci tom powieści. Tym razem głównym bohaterem jest Emil - jeden z kolegów Marceliny i Magdy.
Mimo upływu wielu lat Emila wciąż nurtuje wyjaśnienie przyczyny śmierci kolegi z ławy szkolnej - Roberta. Właściwie tej sprawie podporządkowuje on całe swoje życie. Po zdaniu matury chłopak wyjeżdża do Australii. Odbiera spadek po wuju, a następnie robi karierę zawodową. Pieniądze znacznie ułatwiają mu prowadzenie prywatnego śledztwa dotyczącego Roberta. Może bowiem zatrudnić detektywa oraz psychologa, który regularnie poddaje go hipnozie, mającej na celu przypomnienie sobie wydarzeń z tamtych lat. Mija dwadzieścia lat i Emil wraca do Polski.
Jest też wątek miłości.
Emil i Marcelina dojrzewają do tego, że chcą być razem, zwłaszcza że główna przeszkoda (mąż Marceliny) wyeliminowała się też sama, odchodząc od żony. Tu niezbyt podobało mi się, że wątek ten był potraktowany tak enigmatycznie. W tomie drugim na wspólnych wakacjach Magda odkryła, że Czarek - mąż Marceliny lubi kobiety i od nich nie stroni. I na tym koniec. W trzeciej części po prostu odszedł. Dlaczego odszedł? Tego nie wie nikt.
Powieść kończy się dramatycznie, ale zakończenia nie zdradzę. W moim odczuciu trzeci tom jest zdecydowanie najlepszy i warto przebrnąć przez pierwszy, relaksować się przy drugim, by prawdziwe emocje poczuć przy trzecim.

Z całej trylogii ta część podobała mi się najbardziej, choć góry znane było zakończenie.

Pani Aneta Krasińska wykazała się kunsztem prowadzenia fabuły tak, by intrygować czytelnika, nie pozwalając na nudę. Nie ma w niej dłużących się opisów, czy zbędnych słów. Często natomiast cofamy się w czasie, w momencie, gdy jakaś sytuacja wywołuje u bohaterów falę wspomnień. Fabuła jest skonstruowana tak, że w wątek dziejący się w teraźniejszości wpleciony jest jakiś epizod z przeszłości, co pozwala zrozumieć psychikę i motyw działania danej osoby w obecnej chwili. Dzięki narracji trzecioosobowej, mamy możliwość poznania danej sprawy z różnych punktów widzenia. Autorka doskonale oddała dylematy bohaterów, których przeszłość sprawiła, iż nie wszystko widzieli we właściwych barwach. Prawda, jaka wyłania się w trakcie poznawania kolejnych epizodów, spowoduje, że będą musieli zweryfikować swoje postawy i zachowania wobec siebie.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/02/553-gdy-powroci-spokoj.html

Trzecia część najlepsza. Losy przyjaciół się w końcu poukładały i została wyjaśniona pewna tajemnica.

Ostatnia część trylogii to „Gdy powrócił spokój”.
Kontynuacja losów bohaterów, tym razem bardziej opowiada o Emilu i jego życiu w Australii i w Polsce. Mężczyzna chcę się dowiedzieć za wszelką cenę co stało się Robertowi.

Szkoda, że to ostatnia część powieści. Zżyłam się bardzo z bohaterami. Pani Krasińska potrafi idealnie dopasować wątki do sytuacji.
Bardzo się cieszę, że mogłam poznać dalszą historie o życiu Emila i Marceliny.
Najbardziej mnie zaciekawił wątek z Robertem i jego śmiercią, przez to akcja bardziej nabrała tempa niż pierwsza i druga część. Więcej niewiadomych do rozwikłania. Od początku, gdy poznałam wątek kryminalny, nie mogłam się doczekać końca tej historii.
Tak jak myślałam się sprawdziło. Trzecia część przypominała mi książkę, którą czytałam niedawno „Tysiąc Obsesji” Marcela Woźniaka i Gabrieli Gargaś.
Także ciekawy wątek polityczny, który również mnie urzekł.
Zakończenie przewidywalne.
Ktoś mi kiedyś powiedział, że nie ważne w jakiej kolejności czyta się tę trylogie. Moim zdaniem od pierwszej do ostatniej części, wszystkie losy układają się w całość i można lepiej zrozumieć tę lekturę.
Koło tej historii nie można przejść obojętnie, to może się wydarzyć każdemu z nas. Dużo bólu i smutku.
Podsumowując to cała trylogia „Gdy...” jest o przyjaźni, miłości, macierzyństwie, marzeniach, wspomnieniach i tajemnicy z przeszłości.
Polecam wszystkie części są świetne! :)

Ostatnia część trylogii to „Gdy powrócił spokój”.

Bardzo się...

"Dlaczego nic w życiu nie jest proste?".

Cieszę się, że trzeci tom trylogii "Gdy opadły emocje" tak szybko trafił w moje ręce. Byłam bowiem bardzo ciekawa, jakie zakończenie losów bohaterów, którzy przeżyli mnóstwo emocji i poczuli prawdziwy smak życia, przygotowała autorka. Czy powrócił do nich upragniony spokój? Jak się okazuje, to we współczesnych czasach, towar iście deficytowy.

Aneta Krasińska to absolwentka filologii polskiej ukończonej na Uniwersytecie Łódzkim, która uwielbia rodzinne podróże po Europie. Autorka najlepiej odpoczywa w otoczeniu przyrody lub zabytków, lubi obserwować ludzi oraz przestrzeń. Mama dwójki dzieci, miłośniczka literatury kobiecej, napisała kilka artykułów naukowych. Zadebiutowała powieścią pt. "Finezja uczuć".

Emil wraca do kraju, aby definitywnie rozwikłać tajemnicę śmierci przyjaciela sprzed lat. Bohater za pomocą prywatnego detektywa i hipnozy, krok po kroku, dopasowuje kolejne elementy układanki, by na klasowym spotkaniu ogłosić tożsamość mordercy. Do tego próbuje także zdobyć serce Marceliny, która jak się okazuje, również skrywa pewną tajemnicę. Wszystko zmierza ku nieprzewidywalnemu finałowi.

"Gdy powrócił spokój" to książka, której myślą przewodnią mogłoby być stwierdzenie, że czasami warto zacząć od nowa, pomimo pokiereszowanej przeszłości. Cała trójka głównych bohaterów – Emil, Marcelina i Magda podejmują się bowiem tego ryzyka. Każde w nich oczywiście w zupełnie innym wymiarze. W finałowym tomie to losy mężczyzny zostają obsadzone w pierwszoplanowej roli, odkrywając przed czytelnikiem trudy powrotu z wieloletniej emigracji. Emil musi bowiem zmierzyć się z nową rzeczywistością w swojej ojczyźnie, a także z tajemnicami, jakie ukrywała przed nim jego własna rodzina.

Frapującą jest ukazana w książce płaszczyzna obserwacji Emila dotycząca otaczającej go, polskiej rzeczywistości. Autorka zręcznie wplata w akcję utworu przemyślenia bohatera dotyczące naszej obecnej mentalności, widocznych uprzedzeń oraz pomimo zmian ustrojowych, występujących nadal pewnych uprzywilejowanych warstw społecznych. Łatwo te myśli wychwycić i skonfrontować ze swoimi wnioskami dotyczącymi otaczającej nas rzeczywistości.

Jest w tej powieści wiele zaskoczeń, poczynając od nieznanych Emilowi wydarzeń towarzyszących jego dawnemu wyjazdowi za granicę po odkrycie sylwetki zabójcy Roberta i zmiany w życiu Marceliny. Przyznam, że dość szybko odkryłam tożsamość zabójcy, gdyż autorka przemycała w fabule swoiste ślady dotyczące roli tej postaci w późniejszej tragedii, ale pozostałe sekrety zrobiły na mnie wrażenie. Obejmuje to również scena finałowa z Epilogiem na czele, wprowadzającym swoisty element napięcia podczas czytania. Do końca nie byłam bowiem pewna, jak zakończy się tragedia, która niespodziewanie miała miejsce.

Nie zdradzę wam tego, czy w finałowym tomie tej trylogii, do życia bohaterów wkroczył w końcu prawdziwy spokój. Mogę wam jedynie powiedzieć, że sporo dzieje się w tej książce, a zakończenie spełniło moje oczekiwania. Polecam oczywiście czytać chronologicznie poszczególne części tej serii, gdyż losy bohaterów splatają się ze sobą, dążąc do wspólnego finału. Cała trylogia Anety Krasińskiej zapewnia emocje, życiowe problemy i niespodziewane powroty, jeśli więc oczekujecie tych elementów po tego typu lekturze, koniecznie do niej zajrzyjcie.

"Dlaczego nic w życiu nie jest proste?".

• Audiobooki
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Gdy powrócił spokój