Powrót do tradycji

Okładka książki Powrót do tradycji Małgorzata Kasprzyk
Okładka książki Powrót do tradycji
Małgorzata Kasprzyk Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Powrót do źródeł (tom 2) Seria: Z historią w tle literatura obyczajowa, romans
Powrót do źródeł (tom 2)
Z historią w tle
Wydawnictwo WasPos
2024-03-14
2019-11-29

Jak duży wpływa mają decyzje naszych przodków na nasze życie? Jak myślicie? Ja myślę, że ogromny...

"Powrót do tradycji" to druga część sagi rodzinnej, ale myślę, że spokojnie można czytać bez znajomości pierwszego tomu. Jednak zdecydowanie kilka wpisów temu polecałam też "Powrót do źródeł" więc jak macie okazję sięgnąć po obie to tylko dobrze dla Was słoneczka!

Przybliżając Wam troszkę fabułę - Rodziny Wysockich los nie szczędził ciężkich przeżyć: ich dworek został spalony, więc zmuszeni byli porzucić Podlasie i przenieść się do Warszawy. Zdołali tam przetrwać czasy PRL- u , zaś po zmianie systemu politycznego niespodziewanie odkryli w sobie talenty biznesowe. A co kiedy już odnieśli sukces? okazało się, że ich najmłodszy potomek ma zupełnie inny pomysł na życie, aniżeli pomnażanie rodzinnej fortuny. Niestety Wysoccy tak bardzo oderwali się od swoich korzeni, że nie potrafią nawet ustalić, do kogo ich syn jest podobny…

Książka jest bardzo refleksyjna. Podkreśla, że warto pielęgnować tradycję i pamięć o swoim pochodzeniu, przodkach. Autorka ma bardzo lekkie pióro, więc czyta się miło i przyjemnie. To taka opowieść dla każdego kto chce się oderwać od szarej rzeczywistości. Relaksująca, ciepła, interesująca.

Barwni bohaterowie, wartka akcja i ciekawy przekrój historyczny. To saga o rodzinie, miłości, odwadze, walce o lepsze jutro, konsekwencjach swoich wyborów i tradycjach. Autorka świetnie wciąga nas w opisywane okresy, a jest ich niemało. Możemy poczuć czasy PRL-u na własnej skórze. To opowieść o miłości, ale też o bólu z nią związanym. Bardzo dobrze napisana!

Polecam!

losy rodu Wysockich, sąsiadów Baranowskich, ich losy, miłości i ambicje młodych ludzi, podróż przez PRL

"Powrót do tradycji" to druga część powieści "Powrót do źródeł". W tej części poznajemy historię rodziny Wysockich, której los nie oszczędzał. Historia zaczyna się w dwudziestoleciu międzywojennym, następnie lata PRL-u, aż do czasów współczesnych. Po tym jak w czasie wojny ich dworek został spalony a głową rodziny rozstrzelany, zmuszeni byli opuścić Podlasie i przenieść się do Warszawy.
Przetrwali lata PRL-u, a w trakcie zmian politycznych odkryli w sobie talenty biznesowe. A gdy udało się odnieść sukces, okazuje się że najmłodszy potomek ma zupełnie inne plany na życie, niż pomnażanie rodzinnej fortuny.
Postanawia wrócić w rodzinne strony przodków i tam osiąść... "Rodzina i dzieci to najważniejsze sprawy na świecie. Wszystko inne podlega zmianom. Rządy i systemy polityczne upadają, a związki rodzinne trwają, niezależnie od tego, co się dzieje wokół. Dzięki nim odradza się cywilizacja po wszystkich katastrofach, rewolucjach, wojnach..." Powiem Wam, że książkę czytało mi się świetnie. Tak samo dobrze jak pierwszą część. Momentami zastanawiałam się ile z tej historii mogłabym przenieść do swoich korzeni. Historia o uczuciach, czasami źle podejmowanych decyzjach życiowych, ale przede wszystkim o rodzinie, miłości do niej, i pamięci o przodkach. A to przecież ważne skąd jesteśmy.
Polecam z całego serca!

2028

Czasem sięganie po drugi tom bez znajomości pierwszej części jest ryzykowne, bo nie można się połapać w zawiłych koligacjach rodzinnych i wątkach. Na szczęście w tym przypadku moje prognozy się nie sprawdziły.
Powieść rozpada się na trzy części: okres kiedy Polska odzyskuje niepodległość, czasy PRL i wreszcie III RP. Opowiada barwne losy rodu Wysockich, szlachciców posiadających wspaniały majątek na Podlasiu. Punktem wyjściowym jest młodość lekkoducha Franciszka, którego matka pragnie ożenić, by się ustatkował. Jego wybranka, posażna warszawianka Konstancja gorzko przeżywa zawód miłosny, bo Bruno okazuje się zagorzałym komunistą i chce walczyć za tę sprawę, a nie związać się z kobietą. Ponieważ Franciszek jest podobny do Bruno, układny, oczytany i odkrywa z nim wiele wspólnych zainteresowań, pragnąc odegrać się na obiekcie westchnień, przyjmuje ofertę małżeństwa. Juz po słowie Franek wraca do majątku, a tam swą urodą jego serce podbija pielęgniarka matki, Marianna. W swym szaleństwie pragnie nawet zerwać zaręczyny i poślubić dziewczynę. Czy konwenanse i widmo kompromitacji, ośmieszenia Konstancji, tudzież sprawy majątkowe zmienią jego zamiary?
Potomkini Marianny wysysa gorycz matki z mlekiem. Zresztą zawód miłosny i gniew znalazły ujście w bezkompromisowym przywiązaniu do socjalizmu, stała się żarliwą działaczką. Epoka PRL sprzyja karierze politycznej, rodzina Łucji cieszy się względnym luksusem. Elwira zaprzyjaźnia sie z wnuczką Franciszka, Stefanią, choć pozornie wywodzą się z różnych światów. Ciekawe jest tło obyczajowe, dobrze oddane realia epoki, budowanie socjalizmu i studenckie bunty. Przemiany w obyczajach, gospodarka scentralizowana i jej wybrakowane towary doprowadzają do różnych dramatów. Elwira poznaje kuzyna Stefanii, Marka Wysockiego, co wywoła liczne komplikacje w rodzinie Szulców.
Nastepuje kolejny przeskok w czasie i mamy lata 90-te, rodzący się w podejrzanych okolicznościach kapitalizm, małżeństwo cinkciarza i handlarki na targu dochowuje sie jedynaczki Wioletty, a potem własnego biznesu. Autorka z sympatią opisuje polskie przywary i słabostki. Widzimy kompleksy nowobogackich i ich ambicje, by ustawić sie w życiu i dodać sobie prestiżu koligacjami z dawną szlachtą. Efektem wprowadzenia demokracji jest zrównanie się wszystkich warstw, przeszłość rodu traci na znaczeniu. Właśnie te czasy transformacji głównie przykuły moją uwagę, a losy Wioli i Marka, ich potomstwa przywołały wiele wspomnień. Wartka akcja, barwny język, wyraziste postaci, z dobrze nakreśloną motywacją bohaterów (zwłaszcza w dwóch pierwszych epokach). Naprawdę warto sięgnąć po tak przekrojowo ukazane losy dwudziestowiecznej Polski. Niuanse historyczne dodają smaczku, koloryt trzech epok doskonale oddany.

Autorka poprzez historię rodu Wysockich pokazuje nam jak duży wpływ na nasze życie mają decyzje podjęte przez naszych przodków. Ile w nas jest cech odziedziczonych po przodkach, często już zapomnianych przez rodzinę. Dlatego bardzo ważne jest kultywowanie pamięci o rodzinie, poznawanie jej historii, zbieranie pamiątek, ponieważ to stanowi o naszym dziedzictwie rodzinnym. Poznając motywy działania członków rodziny, łatwiej będzie nam zrozumieć samych siebie. Niestety wiele błędów powielamy po przodkach, ale też potrafimy wyciągać wnioski na przyszłość.

Jeżeli macie ochotę poznać smak miłości szalonej, prawdziwej, ale też tej, która przynosi ból i żal, to przeczytajcie "Powrót do tradycji". W dodatku przekonacie się, że honor i odpowiedzialność to nadal aktualne i pożądane cechy charakteru. Jednak warto zacząć przygodę z sagą rodu Wysockich od pierwszego tomu, by mieć pełny obraz wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Książkę czyta się blyskawicznie podobnie zresztą jak i część pierwszą. Z każdą kolejną kartką coraz mocniej zżywa się z losami rodzinnej sagi. Są chwile wzruszenia, szczęśliwe losy jak i życia złamane przez lokoliczności. Czytając tę plejadę losow na pewno znajdzie się kogoś z kim można utożsamić się. Lekka i przyjemna.

"Powrót do tradycji" jest drugą częścią opisującą losy rodzinne, tym razem mamy do czynienia z rodziną Wysockich. (W "Powrót do źródeł" czytaliśmy o losach Baranowskich) .
Powieść urzeka swoim klimatem historycznym, ponownie stykamy się z dużą rozpiętością czasową, co pozwala nam poznać losy większej ilości osób i jak przeszłość odbija się na przyszłości.
"Powrót do tradycji" jest powieścią pokazującą jak ważny jest honor, jak danego slowa się nie lekceważy, jak ważna jest rodzina, a miłość czasem jest na drugim planie.
Jedno conie drażniło to fakt, że jak już zżyjemy się z bohaterami i dobrze jest w ich towarzystwie, nagle przenosimy się o kolejne pokolenie do przodu, trochę mi brakowało dłuższych historii.
Przyjemna książka na wieczór.

"Powrót do...

Książka jest kontynuacją " Powrót do źródeł " ( z pierwszej części za dużo niestety nie pamiętałam ,ale wydaje mi się ,że w sumie można je czytać osobno) Druga część sagi "Powrót do tradycji " podzielona została na III cz. każda część w zasadzie ma swoich bohaterów, ale powraca (wspomina) poprzednich . Napiszę tak , książka wciąga, jest lekko napisana, tylko jak już się wczytałam, jak już zżyłam z bohaterami i coś tam się układa i wyjaśnia ....... to przechodzimy do części drugiej i tak jest znowu , jest fajnie i znowu .... przechodzimy do części trzeciej . Ma to swój urok, książka przez to jest wielopokoleniowa ,ale dla mnie jest w niej trochę takich nie dokończonych wątków , szczególnie osób trzecich . Pytanie, czy mnie książka aż tak porwała w sumie nie wiem, i tak i nie , tutaj każdy musi sam ocenić co lubi, co po książce oczekuje.

Powrót do Tradycji
Na początku chciałabym wspomnieć, że nie czytałam pierwszej części. Niestety ciężej mi było zrozumieć drugą część. Już po czasie radziłam sobie, ale niektóre rzeczy były jak z kosmosu.
Piękna okładka co jest dużym plusem. Zachęca do czytania. A styl pisania jakim posługuje się autorka jest po prostu cudowny. Bardzo ładnie dobiera słowa do siebie i przekazuje nam całą historię w niebywałym stylu.
Książka opowiada historię rodziny Wysockich. Zaczynamy od takiego przypomnienia z poprzedniej części kim są ci ludzie, skąd się wywodzą, z kim są spokrewnieni i co ich spotkało. Po tym jak spalony został ich dworek musieli przenieść się do Warszawy. Tam zapominają o swojej przeszłości. Odkrywają w sobie nowy talenty. Biznesowe. Idzie im dobrze mimo że przenieśli się do dużego miasta w czasach PRL-u. Jakoś dali radę to przeżyć , ale teraz?  Teraz układa im się lepiej niż kiedykolwiek. Jednak jeden z potomków, nie czuje się dobrze w tym co ma robić z życiem. Nie jest do Niko podobny. Ma całkowicie inne zainteresowania. Czyżby to dlatego że rodzina zapomniała o swojej przeszłości i przodkach?

Powrót do Tradycji

"Powrót do tradycji" to kolejna powieść Małgorzaty Kasprzyk zachowana z historycznym klimacie. Ród Wysockich ma za sobą trudne chwile, ale przenosząc się do Warszawy ma nadzieję na lepsze życie. Odkrywają w sobie smykałkę do biznesu, co pozwala im odbić się od dna. Zarówno rodzina Baranowskich z poprzedniej części, tak i rodzina Wysockich ponad wszystko cenią korzenie i swoje pochodzenie. W tej części można również dostrzec szlachetność i walkę o dobro rodziny. Miłość w niektórych przypadkach schodzi niestety na drugi plan, bo najważniejsze jest słowo dane matce. Autorka idealnie nakreśliła nam czasy, w których rozgrywa się akcja, a całość czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Muszę pochwalić oprawę graficzną, bo nie tylko treść się liczy, ale również wrażenia wzrokowe i estetyczne. W tym przypadku wszystko jest idealnie okładka i styl, w jakim książka jest wydana. "Powrót do tradycji" to opowieść o odwadze, miłości, walce o lepsze jutro, szacunku do rodziny i tradycji. To książka, która zapada w pamięci i pokazuje, że rodzina to siła, dlatego z dużym zaciekawieniem śledziłam losy obu rodów i w tej chwili mam ogromny problem by stwierdzić, która część podobała mi się bardziej, bo każda z nich jest inna, ale traktuje porusza podobne tematy Ocenię te dwie części, jako całość i polecę je obie z całego serca. Warto czasami oderwać się od teraźniejszości i dać się porwać w przeszłość.

• 2020 rok
  • Book tour
  • Wyzwanie LC 2020
  • Saga rodzinna
  • Własne

Dodaj cytat z książki Powrót do tradycji