Comanche Moon

Okładka książki Comanche Moon Larry McMurtry
Okładka książki Comanche Moon
Larry McMurtry Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Lonesome Dove (tom 4) literatura piękna
Lonesome Dove (tom 4)
Simon & Schuster
2000-10-01
2000-10-01
western Lonesome Dove

"Comanche Moon" to kontynuacja "Dead Man's Walk", czyli wciąż ten sam prequel do "Na południe od Brazos". I podobie jak pierwsza książka cyklu (fabularnie rzecz biorąc, bo wydawniczo było inaczej) "Comanche moon" nie doczekało się polskiej okładki. W gruncie rzeczy obie książki są do siebie podobne, ale "Comanche Moon" zasługuje na jedną gwiazdkę więcej.

Po pierwsze Gus i Call są już nieco bardziej dojrzali i zaczynają przypominać rangerów z "Na południe...". Po drugie pojawiają się wątki znane polskim czytelnikom, jak chociażby sytuacja miłosna między Callem i Maggie, czego owocem jest mały Newt. To samo dotyczy reszty postaci z przedsiębiorstwa nad Kapeluszem jak Pea Eye i Deets. Są jeszcze młodzi, podobnie jak psychopatyczny Siny Kaczor, którego również możemy bliżej poznać i poniekąd zrozumieć, skąd wziął się ten jego pęd do nienawistnej destrukcji. Tutaj też autor lepiej potraktował rdzennych Amerykanów.

Koniec końców po przeczytaniu "Comanche Moon" dochodzę do wniosku, że napompowane akcją "Dead Man's Walk" nie jest szczególnie przydatne ( 🙂 ),ale "Comanche Moon" świetnie uzupełnia "Na południe od Brazos" i z pewnością zasługuje na to, żeby je wydać w Polsce. Fani nie powinni być rozczarowani. Ja na pewno nie jestem.

Po pierwsze Gus i...

• Literatura piękna