Ostatni seans filmowy

Okładka książki Ostatni seans filmowy Larry McMurtry
Okładka książki Ostatni seans filmowy
Larry McMurtry Wydawnictwo: Vesper Ekranizacje: Ostatni seans filmowy (1990) literatura piękna
The Last Picture Show
Vesper
2019-09-18
1995-01-01
Paweł Lipszyc
Ekranizacje:
Ostatni seans filmowy (1990)
Paweł Lipszyc Teksas Ameryka dojrzewanie poszukiwanie szczęścia lata 50 XXw

Sentymentalna podróż do czasów młodości

Po przeczytaniu zostaje trudna do opisania melancholia za Ameryką, której już nie ma, młodością która mija za szybko i pustka, jaką każdy z nas ma w sobie, a którą świetnie McMurtry ujął w postaci historii młodego i starego pokolenia lat 50.

Coraz bardziej podoba mi się pisanie Larry'ego McMurtry'ego.
"Na południe od Brazos", "Ulice Laredo" i teraz "Ostatni seans filmowy".
Znałem oczywiście świetny film Bogdanovicha, ale książka to jednak książka.
Ameryka, której nie znamy. Ameryka, której już nie ma.
Warto!

Coraz bardziej podoba mi się pisanie Larry'ego McMurtry'ego.
"Na południe od Brazos", "Ulice Laredo" i teraz "Ostatni seans filmowy".
Znałem oczywiście świetny film Bogdanovicha, ale książka to jednak książka.
Ameryka, której nie znamy. Ameryka, której już nie ma.
Warto!

Autor którego twórczość literacka jest niezmiennie związana z rodzinnym Teksasem. Takim właśnie przykładem jest niniejsza powieść wydana w 1966 roku, natomiast w Polsce książka wydana ponownie w 2019 roku przez wydawnictwo Vesper. Pisarz który w szczególny i charakterystyczny dla siebie sposób potrafi opowiedzieć najprostszą historię, wywołujący u Czytelnika wrażenie brania bezpośredniego udziału w opisywanych wydarzeniach. Jak zawsze u McMurtry-ego; bardzo dobrze oddany klimat miasteczka, bohaterowie z krwi i kości prawdziwi, naturalni. Polecam nie dlatego że jest to jeden z moich ulubionych Pisarzy, naprawdę warto przeczytać.

Ciekawa powieść obyczajowa. Świetny styl i forma prowadzenia historii, która momentami śmieszy, wzrusza, ale i oburza.

Zanurzyłam się w samym klimacie, chociaż sama fabuła pozostawiła mnie raczej chłodną i dość obojętną wobec wydarzeń i bohaterów. Film zdecydowanie lepszy.

McMurtry to gawędziarz. Obyczajowa powieść pachnąca rozgrzanym kurzem, zaściankowego, małego amerykańskiego miasteczka z przeszłości. To opowieść o dojrzewaniu. To opowieść, w której znalazłem coś ze swoich doświadczeń.

O czym jest książka? To powieść o sennym miasteczku w Teksasie, o dorastaniu, o samotności, o bogactwie i biedzie, o pragnieniach...

Książka może budzić obrzydzenie, w niektórych momentach (na mnie akurat to nie zrobiło wrażenia, bo po przeczytaniu "Malowanego ptaka" Kosińskiego, nic nie jest w stanie mnie szokować 😉)

Historie o mieszkańcach tego sennego teksańskiego miasteczka zapisują się w pamięci (a niektóre jak o cielaku wolałabym zapomnieć). Książka ukazała się kilkanaście lat po 'Buszujący w zbożu', historie i język z pewnością musiały być więc mocniejsze, ale narracja jest tu słabsza

Na półkach: , , , , , ,

8/10
"Ostatni seans filmowy" to kolejna powieść, o której usłyszałem za sprawą bardziej znanego filmu. W tym wypadku niesłusznie książka pozostaje w cieniu - oba dzieła są na podobnym poziomie, choć literatura naturalnie wygrywa w kilku kwestiach. Powieść opowiada o dobrodusznym Sonny'm, siedemnastolatku dorastającym w małym miasteczku w środku Teksasu. Choć autor koncentruje się przede wszystkim na nim, to czytelnik będzie miał też sporo okazji prześledzić pewien okres w życiu jego przyjaciela, twardogłowego Duane'a, i jego dziewczyny, pięknej Jacy, a także kilku innych postaci, w tym dorosłych.

To przede wszystkim opowieść o zmierzchu małomiasteczkowej Ameryki. W teksańskiej Thalii na początku lat 50. jedyną rozrywką są mecze sromotnie przegrywającej każdą rozgrywkę drużyny futbolowej, w której gra Sonny i jego przyjaciel. Oprócz meczów można też iść do obskurnej bilardowni, w której jednak nie ma sensu grać, bo i tak każdą partię wygra Abilene, a jemu nikt nie może dorównać. Jest też kino, ale nawet i ono zaczyna podupadać finansowo, gdy większe zainteresowanie zaczyna budzić telewizja. W tej atmosferze jednostajnej nudy i rozgoryczenia, toczą się liczne drobne codzienne dramaty. Romanse są nieporadne, przyjaźń wymuszona, rozmowy niezręczne, jakiekolwiek sukcesy są nikłe, problemy są raczej żałosne, seks frustrująco niesatysfakcjonujący, związki rodzinne iluzoryczne lub tylko oficjalne a prywatność po prostu nie istnieje. Autorowi udaje się dokonać bardzo udanej wiwisekcji małej, ogarniętej apatią społeczności i poczucie braku perspektyw na odnalezienie miłości czy szczęścia.

Pewne wątpliwości natury moralnej może budzić licznie pojawiający się na kartach "Ostatniego seansu" seks w różnych postaciach. Jest tu cały wachlarz różnorodnych podejść do tematu, który w powieści odgrywa znaczącą rolę w dorastaniu. Powieść pod pewnymi względami może być uznana przez niektórych za niesmaczną, ale właściwie taki też bywa seks, a McMurthy wyraźnie postawił na naturalizm w tej kwestii. Seks jest więc jak niektóre relacje i zachowania poszczególnych bohaterów, jest tak samo niezręczny, głupi, obrzydliwy i nierzadko jednostronny. Czasem jest jednak chwilą jedynej przyjemności, jaką można zażyć w tym półmartwym miasteczku, które wszyscy zdają się przeklinać.

McMurthy pisze na wskroś amerykańsko, więc czyta się go bardzo przyjemnie. Prezentowane przez pisarza obrazy są często po prostu nieładne, ale przy tym plastyczne i opisane inteligentnie. Postaci są całkiem dobrze zarysowane, ich rozterki i problemy wydają się być autentyczne, mimo że z boku mogą wydawać się śmieszne i żałosne. Ale takie jest właśnie życie, którego kawałek autor próbował pokazać w "Ostatnim seansie filmowym". Bardzo dobra, żywo pozostająca w pamięci powieść.

8/10

Bez większych emocji.