Riverdale. Powrót nad Shadow Lake

Okładka książki Riverdale. Powrót nad Shadow Lake Micol Ostow
Okładka książki Riverdale. Powrót nad Shadow Lake
Micol Ostow Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Riverdale (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Riverdale (tom 2)
Get out of Town Riverdale, Novel #2
Feeria Young
2019-06-19
2019-06-19
Marek Cieślik

Riverdale 2 powrót nad Shadow Lake to kolejna powieść ściśle związana z serialem Netflixa. Tom 2 tak jak i 1 opowiada o jednym dniu w trakcie wakacji z różnych punktów widzenia. Każde z grupki przyjaciół dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami i uczuciami. Takie przedstawienie historii bardzo mi się podoba i chętnie sięgnie po 3 Tom przygód Archiego i jego przyjaciół. Polecam

Porównujemy tą serię do serialu, czy osobno... bo jeśli chodzi o serial, to właściwie nic wspólnego tutaj nie znajdziemy. Ale jako osobna książka, to wg mnie, lepsza niż część pierwsza. Od momentu kiedy jadą po dowody, trzyma w napięciu i wtedy po raz pierwszy zaczęłam zauważać jakieś tam podobieństwa bohaterów z książki, a do tych z serialu. Tu jestem na tak, czekam na kolejną część.

Tak część nie wniosła praktycznie NIC do fabuły z serialu. Osobiście jej nie polecam.
Część pierwsza "Dzień wcześniej" była o wiele lepsza.

Część pierwsza "Dzień wcześniej" była o wiele lepsza.

Książka jest mocno przeciętna. Nie ma w niej nic specjalnego. Nie wyobrażam sobie jej czytać bez wcześniejszego obejrzenia serialu, bo bym się zwyczajnie nie odnalazła. Wątki są pourywane, większość jest pozostawiona bez wyjaśnień. Pominięto wszystko co związane z morderstwem Jamesa lub z działalnością Blackhooda. Myślę, że rozwinięte te 2 zagadnienia byłyby dużo ciekawsze niż to, co zastajemy w tej serii. Czy kupiłabym ponownie? Nie.

Ja chyba czegoś nie rozumiem.
A już na pewno nie rozumiem sensu tej książki.
Początkowo zastanawiałam się, czy to wina tłumaczenia, czy po prostu autora. Później jednak zorientowałam się, że tłumacz musiałby zgubić przynajmniej połowę fabuły, więc winę przypisałam autorce.
Ciężko jest cokolwiek powiedzieć o tej książce, bo ona po prostu nic za sobą nie niesie. Muszę jednak przyznać, że nawet nie to raziło mnie najbardziej. Najgorszą cechą są niedopowiedzenia, luźno rzucone wątki. Przeczytałam pierwszą część i od razu sięgnęłam po drugą, a mimo to zastanawiałam się: gdzie coś zgubiłam? Kiedy coś takiego było? Dlaczego trauma doświadczona przez bohatera w ciągu minionego roku została wspomniana jednym zdaniem w połowie książki i właściwie nic więcej o niej nie wiadomo? I najważniejsze pytanie - dlaczego do samego końca nie otrzymałam odpowiedzi na żadne pytanie?
Zbyt wiele nic nie znaczących opisów, zbyt wiele luźnych dialogów nie wpływających na akcję w żaden sposób, zbyt wiele luk i brak precyzji. Zbyt mało sensu, konkretów, czegokolwiek.
Ta książka jest po prostu bezbarwna. Trafiła w moje ręce przypadkiem i myślę, że mogłaby nie trafiać.

Ja chyba czegoś nie rozumiem.
A już na pewno nie rozumiem sensu tej książki.

Nie mówimy tu o arcydziele współczesnej literatury, ale o lekkiej, młodzieżówce skierowanej do fanów serialu.
W drugiej książce pisarka podaje nam na tacy zupełnie nową przygodę z menu Riverdale'owych zagadek. Klimat serialu został bardzo dobrze zachowany. To samo tyczy się charakterów głównych postaci.
Przedstawiona w drugim tomie tajemnica ma miejsce między drugim a trzecim sezonem serialu, ale gdyby ktoś chciał ominąć spoilery, to polecam przeczytać po obejrzeniu trzeciego sezonu.

Przedstawiona w drugim tomie tajemnica ma miejsce między drugim a...

Uważam, że początek książki żmudny i nudny. Druga część jakoś ciągnie, a trzecia dopieła tak akcję, że pozostawiła choć trochę dobre wrażenia. Ogólnie styl pisania autorki nie dla mnie, ale wiem , że komuś może się spodobać. Książka wydaje się nudna bo jest na podstawie serialu, a nie na odwrót.

Na półkach: , , , , , ,

Powiem szczerze, że początek, zanim rozwinęła się akcja no OK i tyle. Impreza, potem pomysł na wycieczkę no dobrze, ale później jak zaczęli jechać po te dowody...
Wow. Aż nie mogłam się od książki oderwać. Tak mnie wciągnęła. Najpierw ta tajemnicza podróż samochodem, potem sklep z bliźniakami, a na końcu domek Veronici i te tajemnicze zdarzenia... Wprost bosko.
P.S. Najlepiej ją przeczytać po sezonie 2 serialu ;).
Polecam ;) ! ! !

P.S....

Książka gorsza od pierwszej części, odbiega lekko od serialu, lecz nadal bardzo fajna.

Książka bardzo mnie wciągnęła. Świetnie napisana. Bardzo fajnie się ją czyta. Dla fana serialu Riverdale książka jest idealna , jest tu historia , której nie zobaczycie na Netflixie :) Polecam!!

• Riverdale

Dodaj cytat z książki Riverdale. Powrót nad Shadow Lake