Szwindel

Wydawnictwo: Marginesy
8 (9 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
aleqsia

Jeśli myślisz, że uśmiechnęło się do ciebie szczęście, to znaczy, że wzięli cię na cel.  W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, którego opuścił, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż...

W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, którego opuścił, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą.
Krąg to artyści przekrętu. Wiedzą, jak za pomocą darmowej kawy wyłudzić z konta kilka tysięcy, jak zgarnąć czynsz i kaucję za wynajęcie nieswojego mieszkania, a także jak ugrać grube pieniądze na lęku przed uchodźcami.
Numer, który ma im wszystkim zapewnić pieniądze, to życiowa okazja. Każdy będzie musiał dać z siebie wszystko. Jak zwykle dobrzy ludzie staną się narzędziami, marzyciele ofiarami,
a cała akcja odbędzie się w świetle reflektorów. Rzecz w tym, że robiąc ten numer, oszuści nie wiedzą wszystkiego...
Szwindel to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która uświadamia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. I że znajomość trików wcale przed niczym nie chroni.

źródło opisu: Marginesy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marzena | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Mało!
Mało mi!
Pomysł na powieść genialny, i szczerze mówiąc, byłoby świetnie, gdyby kiedyś spod pióra Autora wyszedł cykl w takim klimacie.
Kurde, aż się prosi, żeby temat pociągnąć!
"Szwindel" ma świetnie złożoną, bardzo czytelną fabułę, co jest nie lada sztuką zważywszy na ilość bohaterów i ich pokrętne (jak na szwindel przystało), i niejednoznaczne role w powieści, dzięki temu czyta się ją wyśmienicie i...zbyt szybko...(Mało mi...)
Ciekawa, interesująca i zaskakująca - co wziąwszy pod uwagę twórczość Ćwieka, zaskakujące nie jest ;)
Poza tym dobrze byłoby potraktować ją także trochę ku przestrodze, ponieważ historia, mimo że lekko podana, daje do myślenia.
Gorąco polecam!

AMisz | 2019-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Dostałam przedpremierowo i wpadłam po uszy! Ćwiek stworzył historię tak niewiarygodną, że jestem w stanie w nią uwierzyć.
Rewelacyjni bohaterowie, żywe dialogi, wartka akcja - i przy okazji walory edukacyjne. Po przeczytaniu Szwindla trzy razy zastanowicie się zanim pożyczycie komuś komórkę czy pobierzenie aplikację na darmową kawę!
Polecam!

Inżynier_Przygody | 2019-05-19

Recenzja wideo: https://youtu.be/wsxMSUMf0XU

Antyterrorystka | 2019-05-20

Jakub Ćwiek w swojej najnowszej książce "Szwindel" zabiera czytelników w podróż po świecie przekrętów. Mniejszych, większych, oczywistych i tych, które bardziej zaskakują.

W zakładzie opiekuńczym umiera mężczyzna. Zostawia zeszyt, który pielęgniarka przekazuje jego synowi. W środku są zapiski, pieniądze oraz obietnica fortuny- jedyne co chłopak musi zrobić to nawiązać kontakt z byłym wspólnikiem ojca i jego grupą trudniącą się przekrętami.

Raz robią skok na mniejszą, raz na większą kasę. Wszystkie akcje są świetnie zorganizowane. Mistrzowie przekrętu idealnie odgrywają przydzielone role. Nagrodą są nie tylko pieniądze, ale również satysfakcja, która jest motorem napędzającym kolejne przedsięwzięcia.

Każdy z nich prowadzi podwójne życie. Jedno z rodziną, drugie z grupą. Fikcyjne imiona, wymyślone życiowe historie, przebieranki- to wszystko sprawia, że adrenalina wchodzi na wyższy poziom, daje motywację do działania.

Chęć zdobycia naprawdę dużych pieniędzy sprawia, że...

Dreptak | 2019-05-20
LubimyCzytać | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019
Qwertyx55 | 2019-05-21

Patronaty tygodnia

Warszawskie Targi Książki tuż, tuż. Skoro przed nami jedna z największych literackich imprez w Polsce, to warto dokładnie zaplanować, do którego autora ustawimy się w kolejce i na jakie stoiska zajrzymy w poszukiwaniu premier. Dla tych, którzy już planują swoje zakupy, oraz dla tych, którzy w stolicy się nie pojawią, prezentujemy listę książek, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Przegląd wiosennych nowości

Coraz dłuższe dni dają wiele możliwości, aby wygospodarować czas na czytanie. Wydawcy przedstawili nam swoje plany na najbliższe, wiosenne miesiące. Wszystkich oczywiście nie daliśmy rady zamieścić, ale jesteśmy pewni, że w poniższych propozycjach każdy znajdzie coś dla siebie.