Sopel, cz. 1

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Cykl: Przygranicze (tom 1.1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Лед
Fabryka Słów
Marcin

Czytać w rękawicach. Lektura "Sopla" grozi odmrożeniami. W świat Przygranicza trafiasz przypadkiem. Z woli losu. Wysiadasz z wagonu, by na postoju napić się piwa. Chwilę potem nie ma ani stacji, ani pociągu, ani torów, ani dworcowej knajpy, z której właśnie wyszedłeś. Tylko mróz, śnieg, zamieć. Brr! I konieczność toczenia ciągłych walk. Z ludźmi i innymi bestiami. Światem Przygranicza rządzi...

Czytać w rękawicach. Lektura "Sopla" grozi odmrożeniami.

Światem Przygranicza rządzi zasada "wszyscy przeciwko wszystkim".
Srebro i artefakty warte są tu nieporównanie więcej niż ludzkie życie. Miłosierdzie czy przyjaźń to tylko puste słowa. Co drugi jest bandytą. Sroga zima zaczyna się już w sierpniu. Zamarza serce. Czasem palec, i to - niestety - zanim pociągniesz za spust.

Villiana | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Już dawno żadna książka mnie tak nie wymęczyła, wynudziła, uśpiła itp. Myślałam, że będzie ostro, akcja i w ogóle, oraz że klimat powieści zmrozi mi krew w żyłach, tak jak to zachwala opis – nabawię się odmrożeń, a tu co? Jedyny efekt zimna jaki odczułam to ten, że w chłodzie lepiej się zasypia.

Autor przedstawia nam Przygranicze, gdzie możesz znaleźć się nie wiadomo skąd i nie wiadomo jak, jest tam mroźnie, wszędzie czają się różnego rodzaju dziwactwa, od wampirów, przez wilkołaki, po martwiaki i zombie. I ludzie, którzy muszą w tym wszystkim jakoś przetrwać. Jest magia, są czarodziejskie artefakty i naprawdę mogło wyjść z takiej mieszanki coś ekscytującego, początek zapowiadał się interesująco, ale dalej było po prostu nudno, łażą, gadają, piją, handlują… Coś się niby zaczyna dziać, ale zanim się rozkręca, to już się kończy… W dodatku wszystko opisane mało ciekawym językiem, dziwne połączenie współczesności z jakimiś starszymi zwrotami plus trochę pijaczyny spod sklepu. Jakby...

Askadasuna | 2013-10-19
Przeczytana: 01 września 2013

Z reguły bardzo rzadko wracam do przeczytanych już książek. Wynika to z tego, że po zapoznaniu się z daną historią ponowne jej czytanie jest dla mnie nudne i mechaniczne, bo przecież wiem, co będzie dalej i kolejne strony nie powodują już we mnie takiego wzrostu napięcia, a jedynie przybliżają świetnie znane zdarzenia. Jednak jak to bywa w życiu - od każdej reguły jest wyjątek. Takim odstępstwem jest dla mnie seria autorstwa Pawła Kornewa o przygodach Sopla (zwanego również Śliskim).
Pamiętam moje pierwsze spotkanie z tą książką - Empik, dział fantastyki, ja i mój chłopak szukamy dla niego czegoś do poczytania. Długo przeglądaliśmy poszczególne regały, aż w końcu nasz wybór padł na Sopla. Zaciekawieni opisem zdecydowaliśmy się na kupno. A kilka godzin później, w drodze powrotnej do domu, zdecydowaliśmy się wejść do mojego ulubionego antykwariatu i znaleźliśmy tam nie tylko Sopla, ale również kolejne części serii w cenie 40 zł za komplet. Nie muszę chyba mówić co postanowiliśmy -...

PapierowyTygrys | 2016-04-27

Uniwersum zarazem nowatorskie i wyeksploatowane do niemożliwości. Z jednej strony nagromadzenie różnorakich mocy, czarów i darów zdaje się nie mieć odpowiednika, ale z drugiej żaden z tych talentów jakoś odkrywczy nie jest. Z jednej strony interesująca koncepcja Przygranicza, które nie narodziło się (chyba) w efekcie Armagedonu, ale z drugiej nic z tego nie wynika, bo nastrój zdecydowanie postapokaliotyczny, bardzo typowy.
No, ale to drobiazg. Nie należę co czytelników, którzy świeżości łakną za wszelką cenę. Schemat to w końcu podstawa literatury (jak twierdzą jej teoretycy), więc o połowicznej wtórności Sopla (Sopela? – to imię przecież, więc nie musi się odmieniać jak rzeczownik pospolity) wspominam bardziej z kronikarskiego obowiązku. Ot, żeby podkreślić, iż za ten element ani nie ganię, ani nie wyróżniam.
Rzecz bowiem w tym, czy wybrany schemat „realizowany” jest prawidłowo. Moim zdaniem nie jest.
Problem tkwi, jak to często bywa, w szczegółach. W tym przypadku najbardziej...

Kevorkian | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/s-f, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Sam pomysł ok, ale wykonanie bardzo słabe. Chociaż książka objętościowo dość skromna, co chwilę łapałam się na tym, że czytam i nie wiem o czym czytam. I to bynajmniej nie dlatego, że są w niej jakieś skomplikowane dysputy filozoficzne, wręcz przeciwnie. Mam wrażenie że większość akcji polega na tym, że główny bohater je, śpi, pije, leczy kaca, suszy buty, łazi gdzieś i gada, gada, gada... Od czasu do czasu się z kimś tłucze, czasem obrywa, czasem zabija, ale w sumie tak to jest napisane, że ciężko zajarzyć dokładnie, kogo i dlaczego zabija, albo kto mu dołożył. Raczej się nie skuszę jednak na lekturę pozostałych książek.

gambrinus | 2012-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2012

Niewykorzystany potencjał. Świat sam w sobie zarysowany ciekawie, ale perypetie bohatera to zlepek dziwnych przypadków, pijackich burd i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Fabuła wydaje się zmierzać donikąd, a niezbyt angażujący główny bohater nie zachęcił mnie do sięgnięcia po drugi tom.

Wagabunda | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Western. I Clint Eastwood w roli Sopla :P Cala fantasy otoczka ,syberyjska sceneria automatycznie nalozyla mi sie na klimaty Dzikiego Zachodu . Ze niby - rosyjskie realia ? Nie wazne . Czytalam a w glowie cichutko przygrywal dzingiel https://www.youtube.com/watch?v=u8odTfwUFJs

Biore sie za tom 2 :D

MichałMalinowski | 2016-03-16

Ta opinia może być przydługa i pewnie dostanę za nią cięgi.

Otóż często gdy dyskusja schodzi na Sapkowskiego i odpowiadam że "W sumie opowiadania o Wiedźminie całkiem lubię, ale nie trawię głównego bohatera" ludzie pytają się najpierw "Jak to?" a potem "To jakich bohaterów trawię". I zawsze pierwszy do głowy przychodzi mi Sopel. To co mnie przyciągnęło do tej serii to główny bohater. I to z kilku powodów- jest autentyczny, Śliski to człowiek z krwi i kości i nie udaje przed innymi głębokiego, samotnego, smutnego indywidualistę, który to niby jest groźny ale zawsze wiadomo że wybierze uratować księżniczkę, zrobi zawsze to co prawe i co wieczór po kolacji umyje zęby. Sopel to prawdziwy antybohater, ani nie mówi w sposób heroiczny ani nie postępuje w sposób heroiczny- potrafi nadstawiać karku za swoich kupli, ale gdy okazuje się któryś chce go wykorzystać natychmiast zaczyna rozważać krwawy porachunek, z jednej strony działa w organizacji odpowiedzialnej za utrzymywanie w świecie...

Marta | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 18 lipca 2012

główny bohater wychodzi obronną ręką z każdej opresji zostawiając za sobą szereg trupów. moim zdaniem trochę oklepany format.
na uznanie zasługuje kreacja świata, o której niewiele w książce wyjaśniono. jednakże ta tajemnica wokół świata skłania mnie do przeczytania dalszych części przygód śliskiego :)

Hendoslaw | 2014-08-17
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Seria o przygraniczu jest w Rosji pozycją kultowa. Nie dziwie się temu, bo sam pierwszy tom pierwszej części zrobił na mnie ogromne wrażenie. Sam styl pisania i klimat powodował to, że niechętnie przerwałem czytanie. Postać Śliskiego wzorowana na niezniszczalnym i umiejącym sobie poradzić w każdej sytuacji rangersie, przy tym pozostając człowiekiem, czyli na postaci którą uwielbiam. Ciągle coś się dzieje przez co poznajemy okolice i zwyczaje przygranicza, a także kto jest kto. Książka ma w sobie coś z postapo i neuroschimy. Na razie jest na plus. Zobaczymy co będzie dalej.

Jak się tam znalazłeś? Nie wiesz. Po prostu tu jesteś. Gdzie zimno jest nawet w sierpniu, a każą Ci biegać z bronią i czatować po pas w zaspach. Witaj w Przygraniczu, gdzie zamarzają Ci palce zanim naciśniesz spust. Tu znajduje się Śliski. Zwykły patrolowy, który zostaje wysłany na niebezpieczną wyprawę na północ.

Lamia | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 lipca 2012

Już dawno się tak nie wynudziłam. Powieść zapowiadała się super. Przez pierwsze 50 stron byłam zachwycona - czułam się, jakby ktoś otworzył dla mnie wrota arcy-ciekawego świata. Później przyszło rozczarowanie. Szeroko otwarte wrota zostały zamienione w lekko uchylony lufcik, przez który widać tylko głównego bohatera, którego przygody są monotonne jak śniadania w szpitalach. Tytułowy Sopel na okrągło dostaje od kogoś w mordę i zostawia za sobą trupy. Miałam wrażenie, że akcja zmierza donikąd. Proza typowo męska.