Prawda

Verdad
Akapit Press
2019-05-23
2019-05-23

Okładka książki Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj Francesc Miralles, Care Santos
Najlepsze miej... Francesc Miralles, ...

Prawdziwa na faktach i wartościowa powieść dająca do myślenia,skłania do przemyśleń pełna bólu,smutku i uczuć,a również o miłości Erica do Xenii ukochanej jego dziewczyny w,którym miał wsparcie w niej i kochała go.
Króciutka książka,ale ma wartość prawdziwą w sobie.

Króciutka książka,ale ma wartość prawdziwą w sobie.

Jest to kontynuacja bestsellerowego KŁAMSTWA Care Santos. Co mogę powiedzieć o drugiej części. Jest jeszcze lepsza niż pierwsza. Historia nastolatka z przestępczej dzielnicy wciągnęła mnie bez reszty. Od samego początku trzymałem za niego kciuki. Jednak los dla niego nie był tak łaskawy. Nie chce zdradzać Wam co wydarzyło sie w pierwszej jak w drugiej części. Powiem tylko tyle, że gdy wyjdzie na wolność, będzie chciał ukończyć szkołę i studiować LITERATURĘ. Spotka na swojej drodze wiele trudności. Czy poradzi sobie w życiu? Jak ludzie będą traktowali osobę, która została skazana za morderstwo?

W książce jest też wiele nawiązań do literatury, w szczególności do MAŁEGO KSIĘCIA. Ta dwucześciowa powieść nie jest popularna. A szkoda. Zaliczam ją do jednej z lepszych historii przeczytanych w tym roku! Polecam.

Właśnie skończyłam drugi tom pod tytułem "Prawda". Ta część ma swoje dobre strony i słabsze. Dobrych jest zdecydowanie więcej. Daje do myślenia. Opowiada o chłopaku, który próbuje ogarnąć swoje życie po pobycie w zakładzie karnym. Momentami jest bardzo przygnębiająca. Bardzo mu kibicowałam. Uważam, że to jest naprawdę wartościowa część.

Natomiast słabe jest niestety zakończenie. Banalne i naciągane. Trochę na siłę. Przez to ocena jest niższa.

W ogólnym rozrachunku - zdecydowanie na plus i polecam!

Natomiast słabe jest niestety ...

Niesłusznie oskarżony Eric, wychodzi na wolność po 4 latach odsiadki. Wszystko wydaje się układać dzięki wsparciu Xenii. Ale czy funkcjonowanie na zewnątrz okaże łatwe? Jak wyrwać się ze szponów szemranej dzielnicy i zrobić krok ku lepszej przyszłości? Eric będzie musiał podjąć wiele trudnych decyzji, by ustawić swoje życie na odpowiednich torach.

“Prawda” to kontynuacja zrecenzowanego przez mnie niedawno “Kłamstwa”. Choć tym razem myślałam, że rozwinie się wątek romantyczny pomiędzy bohaterami, byłam mile zaskoczona, że akcja skupiła się na zupełnie innym elemencie, kolejny raz będąc niezwykle wartościową dla młodego czytelnika. Eric wychodzi z poprawczaka, ale życie na wolności ma dla niego wiele nieprzyjemnych niespodzianek. “Prawda” przedstawia smutną rzeczywistość, która spotyka byłych więźniów. Nowy dom, praca, odcięcie się od starych znajomych, cała masa niebezpieczeństw… Bez dobrych ludzi przy boku, ciężko powrócić do normalności. Historia Erica porusza na nowo, a sytuacje, które go spotykają, chwytają za serce. Cieszę się, że wszystko kończy się dobrze, pokazując, że się da, że można wyrwać się ze złego środowiska i zacząć żyć po swojemu. “Prawdę” także pochłonęłam w jeden dzień. To lektura, od której ciężko się oderwać. Wciąga od pierwszych stron i zaskakuje kilkoma fajnymi zwrotami akcji (kompletnie nie spodziewałam się, że tak obrócą się sprawy z Xenią!). Obie części tego czytelniczego duetu niosą ze sobą ciekawe przesłania. Nadal utrzymuję, że jest to literatura nie tylko dla młodzieży i warto sięgnąć po nią w każdym wieku. Polecam!

“Prawda” to kontynuacja...

Nie rozumiem powodu dla którego pierwszą część mogłam kupić w formacie cyfrowym a już drugą cześć wydawnictwo wydało tylko w formacie papierowym. mamy XXI wiek i większość ludzi korzysta z czytników, telefonów, komputerów. rozumiem miłośników papieru ale dla kogoś kto nie mieszka w Polsce, dużo podróżuje albo nie lubi zagracać domu książki papierowe są przeszłością. przez tę niedogodność musiałam zakupić i przeczytać książkę w języku hiszpańskim ale ponieważ nie chce tracić kontaktu z językiem polskim dlatego apeluje do polskich wydawców żeby mieli na względzie wszystkich czytelników bez wykluczeń i jeżeli decydują się na wydanie jakiejś pozycji żeby była ona dostępna we wszystkich formatach. a wracając do książki - druga część serii o nastoletnim Eriku bardzo prawdziwa, słodko-gorzka i warta przeczytania.

Nastoletni Erik wychodzi uniewinniony z poprawczaka. Opuszcza go na trzy miesiące przed ukończeniem wyroku. Chłopaka ogarnia strach przed tym, co go czeka na zewnątrz. Ogarniają go obawy, na temat tego jak bardzo zmienił się zewnętrzny świat, kiedy cztery lata w nim nie uczestniczył. Jedynym światełkiem w tej sytuacji, jest dziewczyna, która na niego czeka. Jednak los nie zawsze bywa łaskawy i rzuca Erikowi kolejne kłody pod nogi. Jak sobie poradzi z przeciwnościami? I czy dowie się kto zabił Bena?

Pierwszą część czytałam długi czas temu i sięgając po "Prawdę" nie zdawałam sobie sprawy, że to kontynuacja "Kłamstwa". Nawet była pewna scena, podczas której miałam dziwne wrażenie, że skądś kojarzę te wydarzenia. Dopiero póżniej uświadomiłam sobie, że były one w części pierwszej. Moim zdaniem może śmiało przeczytać tę książkę bez znajomości "Kłamstwa", ale polecam Wam sięgnąć po obie powieści. Care Santos tworzy piękne i wartościowe historie, które wciągają i poruszają czytelnicze serducho. Można je bez obaw podarować młodszym czytelnikom. Będą idealnym prezentem na nadchodzące święta.

"Prawda" to historia o nowym początku, o trudach rozpoczynania nowego życia. O tym jak ludzie łatwo skreślają człowieka bez poznania historii jego życia. Jestem pewna, że pokochacie tę książkę ze względu na głównego bohatera. Erik to nastolatek, który zaskakuje swoją dojrzałością, ma tzw. starą duszę. Jest pokorny, ale również samodzielny, czego nauczył go kuzyn. Starał się na własną rękę rozwiązywać problemy i pomimo trudności nie poddawać się. W każdej sytuacji dostrzegał pozytywy i starał się cieszyć z małych rzeczy. Myślę, że wiele z nas mogłoby się uczyć od niego takiego podejścia.
"Prawda" to powieść, w której nie zabraknie magicznego klimatu i wątku z książkami. Jednak jest tu również miejsce na niebezpieczeństwo, a Care Santos odkryje przed czytelnikami mafijny półświatek.

Na samym wstępnie zaznaczę, że będzie to recenzja bardzo pozytywna. Ci, co widzieli moją opinię o pierwszej części wiedzą, że niezmiernie mi się podobała. Książkę nadal, moim zdaniem, można uznać za krótką, bo ma 222 stron, na kartach tej powieści zamieszczona jest historia Erica, o tym, jak chłopak sobie radzi po wyjściu z poprawczaka. Sądzę, że to dobrze, że książka nie jest długa, ponieważ z czasem mogłaby przynudzać, gdyż treść nie jest bardzo wymagająca i nie posiada wielu wątków, czy też skomplikowanie zbudowanego świata.

Książka jest wyjątkowa, przez które emocje przekazuję. Życie Erica ani trochę nie jest łatwe, a powieść dostarcza czytelnikowi ogromny ładunek emocjonalny. Czytane treści oceniam, też przez pryzmat tego, jak się czułam, czy coś mnie wkurzało, cieszyło, byłam smutna, czy wesoła. Przez całą przygodę czułam współczucie, żal, smutek oraz chęć pomocy chłopakowi.
Lektura pokazuje, jak wygląda życie osób, które miały mniej lub bardziej do czynienia z przestępstwem. Zostaje przyklejona łatka do człowieka i trudno się jej pozbyć. Eric jest kryminalistą, przeszłość będzie się za nim ciągnąć. Mimo iż jest to dobry chłopak, to matka Xeni nie chce aby córka się z nim spotykała. Nastolatek zostaje pozbawiony osoby, która jest mu bliska. Dla nich jest to trudne przeżycie. Eric jest silnym chłopakiem, stara się z wszystkiego wyjść na własną rękę, gdy już nie potrafi, prosi o pomoc jednak, jest to ostateczność.

Uważam, że książkę powinien przeczytać każdy, krótka lektura, ale bardzo emocjonalna i uświadamiająca czytelnika jak wygląda życie osoby, która wychodzi na wolność. Nie miałam poczucia, że historia jest przerysowana. Zachowanie mamy Xeni jest naturalne jako rodzica, który troszczy się o córkę. Co by każdy z nas zrobił na jej miejscu? „Prawda” to walka o przetrwanie, miłość, wejście w życie na nowo, ale z trudną przeszłością.

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu https://www.akapit-press.pl

Kłamstwo określiłam jako boleśnie prawdziwą opowieść i nie inaczej jest z Prawdą. Autorce po raz kolejny w sposób wręcz fenomenalny udaje się przelać emocje na papier. Czujemy ból, strach i zagubienie głównego bohatera. Chwilowa bezdomność pokazuje hart ducha postaci, która pomimo przeciwności losu próbuje wykonać plan, który sobie ułożyła.
Czasami bierność Erica zaczyna irytować, wręcz użerać, kiedy ma problem nie rozmawia o nim z nikim, nie szuka pomocy – czeka, bo nie chce przeszkadzać. Nowe życie nie czeka na niego z otwartymi rękami, ale do starego też nie chce wracać. Xenia w tym przypadku jest tylko postacią epizodyczną, pojawia się na wstępie, w kilku listach i wspomnieniach bohatera – nie poznajemy jej dogłębnie jak w pierwszej części, tutaj jest symbolem miłości i tęsknoty.
Myślę, że dużą wartością są podane statystyki, dotyczące powtarzalności przestępstw przez byłych wychowanków placówek poprawczych. Przedstawiają, że większość z nich bierze lekcję z odbytej kary i już nie schodzi na złą drogę – to zaprzeczenie stereotypom, które panują

Czasami bierność Erica zaczyna...

Czasami trudno jest nam wrócić do prawdziwego życia, szczególnie wtedy, kiedy ludzie przyszyli już nam łatkę, pomimo naszej niewinności. Co się dzieje wtedy, gdy zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę na świecie jesteś sam, nie masz w nikim wsparcia i każdym kroku czeka na ciebie niebezpieczeństwo.
Powrót do codzienności dla Erica nie był łatwy. Po czasie spędzonym w poprawczaku, w końcu zostaje uniewinniony od zbrodni, którą popełnił. Co teraz pozostaje, cieszyć się z życia przy boku dziewczyny, która dawała ci siłę, aby przetrwać każdy kolejny dzień znaleźć pracę i kontynuować naukę. Na pozór dla zwykłych osób to niczym nie wyróżniający się i niezbyt skomplikowany plan na życie. Ale dla Erica to ogromne wyzwanie.
Eric od początku nie chce wracać do dawnego życia, dawnych znajomych i chce zmierzyć się ze wszystkim sam, ale już po wyjściu dostaje kolejnego kopniaka od życia. Miłość znika jak bańka mydlana a marzenie o schronieniu uciekają w zapomnienie.
Pomimo wielu kłód jakie rzuca życie pod nogi Erica, on się nie poddaje, walczy aby odzyskać miłość swojego życia i być szczęśliwym.
Krótka historia, ale pełna realizmu i przede wszystkim uświadamia czytelnikowi, że życie nie jest takie łatwe po wyjściu z poprawczaka. Pomimo dobrych chęci, wciąż mamy bagaż który ciągnie się za nami i uniemożliwia nam rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Ludzie też nie są zbyt przychylni dla takich osób. Jest to na pewno spowodowane strachem i kolejnymi rzekomymi kłopotami, jakie to osoba może na nas ściągnąć. Nie powinniśmy jednak, wrzucać wszystkich do jednego worka i może zdecydować się jednak dać temu komuś szanse na lepsze jutro.
Jest to seria dwutomowa, ale znacznie różniąca się od romansów dla nastolatków. Jest to przede wszystkim walka o każdy dzień za kratami jak i na wolności. Walka o miłość i godne życie, które z pozoru już nigdy nie będzie takie samo.
Jeśli mam być szczera przeczytałabym jeszcze jedną książkę o tej parze, jak są trochę starsi na przykład 15 lat później i chętnie zobaczyłabym jak ich życie się potoczyło.

Powrót do codzienności dla Erica nie był łatwy. Po czasie spędzonym w...

Pierwsza jak i druga część bardzo fajnie się czytało. Szybko i przyjemnie nawet dla trochę starszych osób niż dla przydziału - młodzież :)

• Brak Legimi A
  • Young adults/New adult/Młodzieżówki