W połowie życia

2019-03-13
2019-03-13
2017-02-07
Karolina Jaszecka
Karolina Jaszecka koleje losu wybaczenie przyjaźń

Okładka książki Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj Francesc Miralles, Care Santos
Najlepsze miej... Francesc Miralles, ...

Im dalej w las, tym słabiej. Początek był świetny i wciągający. Im bliżej końca, tym było nudniej i marzyłam żeby już skończyć. W rezultacie książka przeciątna.

Wciągająca opowieść o życiu i wybaczaniu. Pochłonęłam ją jednym tchem będąc ciekawa jak potoczą się historie kilku kobiet, których losy po latach znów się połączyły. POLECAM!

Dziwnym zrządzeniem losu książkę przeczytałam w połowie życia ;-) Być może dlatego tak mi się podobała. Główne bohaterki mają bardzo ciekawe charaktery, każda jest inna. Poznajemy je w internacie dla dziewcząt, gdzie są surowo wychowywane przez zakonnice. Dochodzi tam do pewnych dziecięcych wygłupów, które będą miały wpływ na ich całe życie. Nie irytował mnie fakt, czy ich życie jest możliwe, realne, może mieć miejsce. Przecież to beletrystyka, fikcja literacka.
Spotkanie po latach w restauracji jednej z nich ujawnia przebieg ich losów, stosunek do mężczyzn, macierzyństwa. Polecam!

Zaczęło się świetnie, skończyło dość przeciętnie. Niestety, bardzo emocjonujący początek, który rozpalił moją wyobraźnię, był tylko wstępem dla tak naprawdę całkiem innej powieści. Ciekawe jest to, że powieść pokazuje całkowicie różne historie kobiet w tytułowej połowie życia. Choć z różnych powodów trafiły w dzieciństwie do jednej szkoły, to każda z nich miała w niej inną pozycję i z innych powodów z niej odeszły. Inaczej też toczy się ich dalsze życie, o którym mówią na spotkaniu po latach. Najciekawsze w książce jest poruszenie tematu zmieniającej się społecznej roli kobiety i jej pozycji, a w szczególności postrzegania tych zmian przez same kobiety. Niestety, świetny początek i kilka interesujących kwestii, nie zmienią tego, że z każdą kolejną stroną powieść traci początkowe tempo i zainteresowanie czytelnika, kończąc jako książka po prostu przeciętna.

Hiszpania, rok 1950 i 1980. Dwa okresy, gdy w życiu pięciu najpierw dziewczynek, póżniej dorosłych, dojrzałych kobiet, wydarzą się rzeczy przełomowe. Spotkanie po latach będzie brzemienne w skutki.
Otwarcie restauracji przez jedną z kobiet jest pretekstem do wyznaczenia spotkania po latach. Czas oczekiwania powinna cechować ciekawość, ożywienie, podekscytowanie, zaciekawienie. Tak jednak nie jest. Dlaczego? Czy to efekt bagażu doświadczeń, jaki obecnie ma na swoich karbach każda z kobiet? Dla żadnej z nich 30 minionych lat nie było łaskawe. A może wydarzenia z 1950 roku kryją w sobie jakąś tajemnicę? Czy możliwe jest żeby po upływie tak długiego okresu czasu, któraś z nich ( a może wszystkie) odczuwaly wyrzuty sumienia?
Zaczynały w tym samym miejscu, w szkole z internatem i niezwykle surowymi zasadami. Każda z nich miała taki sam start. Jak później potoczyło się ich życie. Jakimi ścieżkami podążała każda z nich? Czy wreszcie można było wybrać inaczej, lepiej?
Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej ciekawie napisanej książce. Gorąco zachęcam was do lektury.
Tym co zasługuje na największe uznanie jest doskonałe sportretowanie pięciu kobiet oraz bardzo ciekawe oddanie ich przemyśleń, wahań, zmian nastroju, spojrzeń na życie przez pryzmat dokonanych wyborów. Tworzy to specyficzną atmosferę niepewności, znaków zapytania, wahań, smutku, ale i radości.
Bohaterki zostały nie tylko bardzo ciekawie nakreślone, ale i dobrze, różnorodnie wybrane. Tak, są i jednocześnie nie są do siebie podobne. Cechuje je spora różnorodność, odmienność marzeń, dążeń, podejścia do tych samych tematów, traktowania ludzi, postępowania z nimi, a w szczególności z męźczyznami, [odejścia do miłości, przyjaźni, macierzyństwa, zasad w życiu.
Niewątpliwie warto po tę książkę sięgnąć. To ciekawa, dająca spory materiał do przemyśleń lektura. Nie oczekujcie jakiejś spektakularnej akcji. Nie ma jej tu. Jest za to sporo wahań, rozpamiętywań, dyskusji, przemyśleń. Dobra, ciekawie napisana, jeszcze ciekawiej ukazująca kobiety książka.

Ciekawa książka o losach 5 hiszpańskich kobiet, których późne dzieciństwo przypadło na lata pięćdziesiąte XX w, czyli kolejne mroczne dziesięciolecie w historii Hiszpanii pod rządami Franco, kościoła, hipokryzji......w szkole prowadzonej przez zakonnice. Spotykają się po 30 latach i każda z nich opowiada o swoich losach, romansach, miłościach, poglądach. Mimo, że akcja toczy się głównie w latach 80 XX w., to co możemy w niej przeczytać o uczuciach i wartościach jest cały czas aktualne. Książka jest napisana w przyjazny sposób, tzn autorka i tłumaczka nie sili się na oryginalność formy, po prostu opowiada. Dziś odebrałam przesyłkę z inną książką tej samej autorki "Zamknięte pokoje" i z ciekawością ją przeczytam.

• Do kupienia
  • Literatura piękna
  • Brak Legimi A
  • Współczesna

Dodaj cytat z książki W połowie życia