Payback

YA!
2019-07-03
2019-07-03
Jacek Byra
młodzież bunt pokolenie młodych świat dorosłych niezrozumienie

Do pewnego momentu dość dynamiczna i ciekawa akcja. A potem coraz bardziej rozwleczona...

Niestety bez szału. Książka typowa dla młodzieży. Mało wiarygodna opowieść

Niestety bez szału. Książka typowa dla młodzieży. Mało wiarygodna opowieść

Pomysł był świetny, ale wykonanie.... już nie.
Czytałam ją ładne 3 miesiące bo nie mogłam dotrwać do końca. Po prostu nie polecam.

Pomysł był świetny, ale wykonanie.... już nie.

Myślałam, że książka będzie bardziej ciekawsza, bo na samy początku taka była. Niestety kolejne rozdziały coraz bardziej mnie zaczynały nudzić, a powodem tego było to, że autor w niektórych rozdziałach za długo opisywał jedną akcję, plus za mało wrażeń w tej książce było. Dopiero na samym końcu książka zaczęła być ciekawsza.

Payback to nieustraszona grupa nastolatków, którzy wzorem Robin Hooda, okradają "złych" bogatych i obdarowują biednych. Filmiki z brawurowych akcji grupy podbijają internety, a każdy nastolatek marzy, by być częścią Payback'u.Tom również jest wielkim fanem anonimowej, zamaskowanej grupy buntowników. Los sprawia, że ścieżki chłopaka i Paybacku łączą się! Tom, dzięki swojej determinacji, spełnia swoje marzenie i staje się częścią grupy, nie wiedząc nawet, że to właśnie on będzie "gwoździem do ich trunmy"

Czytaliście "Bezbronne"? Pamiętacie nieustraszoną Derby? Muszę przyznać, że bohaterka tej książki doczekała się konkurenta 😁 Tom z równie wielkim rozmachem, jak Derby, walczy "ze złem tego świata" i z pewnością jego życiowa rola na długo pozostanie w mej pamięci 😁no cóż... Chyba mam słabość do absurdalnie nieustraszonych bohaterów, którzy bez względu na wszystko, walczą do końca 😁 Reasumując, dobrze bawiłam się podczas czytania tej książki, ale też odnalazłam w niej ważne przesłanie dla rodziców. "Payback" to lekka i przyjemna lektura, która momentami niezmiernie śmieszy swoją brawurą, ale też i uczy, że nawet nastolatkowie potrzebują bliskości rodziców.
"Payback" to książka skierowana do młodych czytelników i jestem przekonana, że wielu nastolatkom przypadnie do gustu.

Opowieść o grupie nastolatków okradającej bogatych żeby obdarować biednych (i dzięki filmikom z "akcji", zaistnieć na YouTube) dostarcza wiele emocji. Jest zabawnie i trzyma w napięciu (robi się niebezpiecznie). Ciekawi i zróżnicowani bohaterowie. Wartka akcja.
Obawiam się tylko, żeby któryś z młodych czytelników nie uznał, że tak można, a nawet trzeba. Okradać bogatych (szczególnie osoby, które przyczyniły się do biedy i utraty majątków przez innych),żeby rozdać biednym. Że cel uświęca środki. I, że można jakąś część tej opowieści wcielić w życie, "poprawić świat" (i samemu zdobyć popularność). Bo to już nie jest dobry pomysł.

Na samym początku muszę powiedzieć, że książka ta dostarczyła i wielu emocji, a szczególnie zakończenie. Ale zacznijmy od początku. Pierwszy rozdział wybiega trochę w przyszłość i właśnie z niego (i z opisu) wiemy, że nasz narrator – Tom dołączył do Paybacku. Następnie możemy krok po kroku obserwować proces wstępowania do tej grupy, co nie było takie łatwe. Jeśli chodzi o samą grupę, to jest ona znana jako kontynuator działalności Robin Hooda. Czy tak było rzeczywiście? Dowiecie się po przeczytaniu. Ciekawe jest to, że każdy bohater jest inny niż pozostali: ma swoje zainteresowania, funkcje w grupie oraz problemy, których w tej powieści nie brakuje. Wszystkie akcje Paybacku wiązały się z licznymi komplikacjami, co bardzo mi się podobało, bo pokazywało, że nie wszystko przychodzi sobie ot tak. Zabiegiem, który napędzał akcję było śledztwo detektyw Sinclair, które z kolei utrudniało działanie nie tylko Paybacku, ale i innych osób. To dopiero rozwiązuje się pod koniec, więc nie powiem o kogo chodzi, ale jeśli czyta się uważnie, to można się tego domyślić. Podobnie dzieję się z wątkiem przeszłości i motywów jednego bohatera – przez całą książkę oczami Toma są nam podsuwane wskazówki do rozwiązania tej sytuacji. Podsumowując, wrażenia moje są jak najbardziej pozytywne. „Payback” dostarczył mi wiele emocji i pochłonął mnie do tego stopnia, że nie mogłam zasnąć, dopóki nie skończyłam książki. Zakończenie, a szczególnie ostatnie 3 strony są bardzo obiecujące i dające nadzieję na… No właśnie, tego dowiecie się po świetnej lekturze. Serdecznie polecam.

To była bardzo ciekawa historia, którą przyjemnie się czytało. Krótkie rozdziały, niedenerwujący bohaterowie, cały czas coś się działo. Autor nie przerysował bohaterów, wszystko jest spójne i trzyma poziom.
Książkę „pochłonęłam” w jeden wieczór. „Payback” to nazwa grupy młodych ludzi, którzy okradają bogatych i obdarowują biednych.
Wszystko nagrywają i publikują w social mediach. To historia młodych ludzi, którzy walczą z systemem.
Główny bohater, zupełnie przez przypadek trafia do tytułowej grupy.
Niestety ale każda decyzja ma swoje konsekwencje. Tym bardziej iż członkowie grupy jak by coś ukrywali.

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, nie będziecie się nudzić.

Wszystko nagrywają i publikują w social...

Nigdy nie czytałam książki, która miałaby w sobie taki motyw. To znaczy może gdzieś mi się tam przewinął, ale to prędzej w filmach czy serialach. Tak a propo, świetny byłby z tego film lub serial. Jestem pod ogromnym wrażeniem i właściwie bardzo się cieszę, że mogłam taką książkę przeczytać.

Wszystko zaczyna się do tego, że nasz główny bohater chce przynależeć do paczki Paybacku. Co może wydawać się troszkę dziwne sam był ofiarą kradzieży i widział ich na żywo. Swoje dokonania próbują pokazać na swoim kanale na youtube. Pragną aby ludzie zobaczyli co tak na prawdę nimi kieruje, a nie, że wszystko zagarniają do siebie. Tom chce nawiązać z nimi nić porozumienia, jednak jest to dosyć trudne z uwagi na okoliczności. Niestety, ale główny bohater przypadkowo wprowadza ich w jeszcze większe kłopoty. Sprawy niestety toczą się tak, że każdy z tej grupy wpada w kłopoty. Tom oczywiście nie robi tego specjalnie. Wydawałoby się, że na samym początki ksiązki dostajemy cichego i spokojnego chłopaka. Który swoje w życiu przeszedł, a w dodatku jeszcze brat nie daje mu spokoju i jeszcze bardziej komplikuje sprawę. W książce również często przewija się motyw Robin Hooda, w końcu podobny motyw. Uważam, że z naszym głównym bohaterem można by złapać świetną nić porozumienia. Na samym początku był spokojny. Nie wyróżniał się i chciał aby świat dał mu troszkę spokój. Przeszedł diametralną zmianę podczas czytania. I gdy już byłam na końcówce książki tak zdałam sobie sprawę, jak główny bohater mógł tak szybko się zmienić. Wystarczył jeden moment aby wszystko pozmieniać i spojrzeć na świat z innej strony.

Współczesny Robin Hood. Okradają bogatych, żeby obdarować biednych. Brzmi ciekawie? Jeśli tak, zapraszam na recenzję powieści "Payback" M. A. Griffin😊
Tom jest żądnym przygód nastolatkiem pozostawionym samemu sobie. Matka nie żyje, ojciec w delegacji, a brat, który miał się nim opiekować wyjechał na wakacje. Nic więc dziwnego, że kiedy Tom spotyka swoich idoli z Paybacku, natychmiast korzysta z szansy dołączenia do tajemniczej grupy złodziei, którzy swoje łupy oddają biednym ludziom. Dodatkowo miesza sie w niebezpieczny konflikt z panem Ruziem, bogatym i bardzo wpływowym człowiekiem. Jak potoczy się historia Toma i jego nowych przyjaciół?
Nie ukrywam, że kiedy pierwszy raz zobaczyłam wydany Payback, przekartkowalam, to pomyślałam, ze chyba nie ma się co za wiele spodziewać po tej powieści. Okładka sztos, ale reszta taka sobie. Ale skoro dostałam ją od wydawnictwa, przeczytam. Pewnie się już domyślacie, że się pomyliłam. Oj, bardzo się pomyliłam.
Payback jest świetną młodzieżówką na wolne wieczory. Akcja jest szybka, fabuła ciekawie skomponowana, wciągająca, a bohaterów da się lubić. Książka rozpoczyna się intrygującym wydarzeniem, które zachęca czytelnika do zapoznania się z całością tej zagmatwanej historii, od początku do końca.
Główny bohater, Tom, kiedy dołącza do Paybacku jest jeszcze głupiutkim nastolatkiem, który nie potrafi przewidzieć pewnych wydarzen, jednak zbiera doświadczenia i powoli dorosleje. Postać Toma jest doskonałym przykładem na to, do czego prowadzi za duża ilość wolnego czasu i brak jakiejkolwiek opieki. A w obecnych czasach mamy z tym przecież nagminnie do czynienia.
Payback to godna polecenia lektura dla nastolatków, ale również dla dorosłych. Szybka, krótka, ale treściwa, pełna akcji i humoru😁

• Recenzeckie
  • Rok 2020