Piankowe niebo

Okładka książki Piankowe niebo Cathy Cassidy Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Piankowe niebo
Cathy Cassidy Wydawnictwo: Iuvi Cykl: BOMBOnierki (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
BOMBOnierki (tom 2)
Marshmallow Skye
Iuvi
2019-10-16
2019-10-16
Anna Bereta-Jankowska
młodzież miłość nastolatki

Przebija poprzedniczkę. Naprawdę rewelacyjne. Bardzo słodko-gorzka seria i wcale nie taka urocza jak się wydaje.

Po lekturze nieco przesłodzonego pierwszego tomu serii "Bombonierki" Cathy Cassidy, sięgnęłam po tom drugi.

"Piankowe niebo" też ma cukierkowy tytuł i cukierkową okładkę,
ale dużo mniej w nim słodkości, więcej innych smaków i kolorów ;-)
Ten tom jest też bardziej intrygujący!

Główną bohaterką i narratorką jest Skye - jedna z 12-letnich bliźniaczek,
do rodziny których w poprzednim tomie dołączyła Cherry z tatą.

Bliźniaczki dojrzewają.
Do tej pory identyczne, trzymające się za ręce,
coraz bardziej zaczynają się oddalać i różnić:
zdolnościami, upodobaniami, marzeniami.
Skye coraz wyraźniej widzi różnice, coraz częściej czuje się gorsza.

Skye lubi historię, styl vintage i wsiąka w rodzinną przeszłość.
Romantyczna historia o prakuzynce nie tylko jej się śni,
ale przesącza się do rzeczywistości.
Czy to ucieczka od prawdziwego życia?

W snach pojawia się też tajemniczy chłopak.
Czy to jego pokochała prakuzynka?
Czy Skye też go pokocha?

Tymczasem najstarsza siostra stroi coraz większe fochy,
pewien denerwujący chłopak chce zdobyć serce innej siostry,
najlepsza przyjaciółka zaczyna się interesować czymś innym,
mama z partnerem rozkręcają czekoladowy biznes,
a Skye... szuka siebie.

Książka jest świetnie napisana,
dobrze i szybko się ją czyta.
Polecam młodszym nastolatkom.

"Piankowe niebo" też ma cukierkowy tytuł i cukierkową okładkę,
ale dużo mniej w nim słodkości, więcej innych smaków i kolorów ;-)
Ten tom jest też bardziej intrygujący!

Główną bohaterką i narratorką jest Skye - jedna z 12-letnich bliźniaczek,
do rodziny których w...

Przesłodka seria Bombonierek. Nie potrafię opisać jak bardzo mi się ta książka spodobała. Zabrała mnie do świata wyobraźni, gdzie uczucia mieszały się z logiką. Niebiańskie uczucie, jakim Sky obdarzyła chłopca z marzeń sennych było takie cudowne. Gdy czytałam, choć krótkie opisy, to aż serce mi trzepotało wraz z każdym ukazanym oddechem. Ujrzałam tam miłość czystą i niespotykaną. Niestety kiedy nasz bohaterka powraca do rzeczywistości, już nie jest tak słodko. Wciąż walczy o uwagę siostry bliźniaczki, która czego by nie dotknęła, to zawsze robi to z gracją i precyzją. Jest najlepsza we wszystkim. To do niej wzdycha przyjaciółka i przyjaciel Sky. Jej natomiast pozostaje świat ze snów, gdzie jest naprawdę szczęśliwa. W tajemniczym kufrze odnajdując stare ubrania przymierza je z precyzja, chcąc choć na jeszcze jedną chwilę przenieść się do niego. Ponownie poczuć zapach syropu prawoślazowego i móc pozwolić się owinąć niewidzialną nicią narastającego uczucia. Czy zatem uda jej się rozwikłać zagadkę chłopca ze snów? Czy dowie się kim był i czy istniał wyłącznie w jej wyobraźni?
Słuchajcie, przed wami młodsza wersja Colleen Hoover. Piękne uczucie młodzieńczych wzlotów i upadków. Przemożne pragnienie bycia kochaną i docenianą. Przebywanie w cieniu lepszych i zdolniejszych. Samotność z którą nie zawsze jest się z kim podzielić. Przykrość, kiedy dowiadujemy się, że dla naszych rodziców nie jesteśmy najważniejsi...
Kocham tą serię całym sercem! Jest cudowna i taka prawdziwa. Ukazuje problemy nastolatków, których na pierwszy rzut oka nie widać. Troski, które ukrywają przed najbliższymi z uwagi na obawę przed wyśmianiem. Rodzinne sekrety, prorocze sny i ten pociąg, który nie zwalnia zanim nie doczytamy do końca. A tam prawdziwa gwiazdka, która sprawia, że nasze serce kruszeje...
Kocham tutaj wszystkich bohaterów. Każdy z nich jest inny i wyjątkowy. Są zabawni, współczujący, nieczuli, opiekuńczy, troskliwi, zapobiegliwi, porzucani. Magiczna książka dla każdego nastolatka bez względu czy się nim jest, czy się nim czuje:-)

Bohaterowie: 6/10

Okładka: 8/10
Kreatywność: 6/10

Wierzycie w duchy?
Lubicie Halloween?
Sky jest miłośniczką staroci i uwielbia styl vintage. W domu, w którym mieszka z rodziną podobno kiedyś wydarzyła się tragedia - utonęła 17-letnia Clara. Sky znajduje jej kufer z rzeczami i stare listy, przy okazji próbuje się czegoś więcej dowiedzieć o Clarze. Do tego wszystkiego nachodzą ją jakieś dziwne sny o niebieskookim chłopaku.
Sky ma siostrę bliźniaczkę, kiedyś były sobie bardzo bliskie z czasem jednak to się zmieniło. Okres gimnazjum to też chłopcy i kłopoty związane z nimi.
Książka jest ok, ale dla młodszego czytelnika, chociaż dla samej rozrywki można przeczytać w jeden wieczór.

Wierzycie w duchy?
Lubicie Halloween?

Drugi tom z serii Bombonierek zachwycił mnie tak samo jak tom pierwszy. ,,Piankowe Niebo'' to opowiadanie pierwszej z sióstr Tanberry - Skye, która żyje w cieniu swojej siostry bliźniaczki Summer.
Ogólnie opowiadanie bardzo mi się spodobało, zżyłam się również ze Skye., chociaż np. Summer lub Honey dość często mnie irytowały. Książkę czytało mi się bardzo szybko a przede wszystkim przyjemnie. Naprawdę podobało mi się i liczę na to, że tom 3 dorówna poprzednim częściom i zachwyci mnie tak samo a może i bardziej. Bardzo polecam!

Od czasu, kiedy przeczytałam pierwszy tom serii Bombonierki, minęło już sporo czasu. Choć miewałam chwilami ogromną ochotę na zapoznanie się z kontynuacją, to coś ciągle mnie od niej odsuwało. Jednak ostatnio potrzebowałam czegoś, co mogłabym przeczytać w kilka godzin i co by mnie oderwało od rzeczywistości. Czy Piankowe niebo było dobrym wyborem?

Skye to wesoła dziewczynka, która zawsze robiła wszystko ze swoją siostrą bliźniaczką. Ogromnie podoba jej się styl vintage oraz wszelkie stare rzeczy: ubrania, przedmioty codziennego użytku i wiele więcej. Z Summer łączy ją głęboka więź, jednak od zawsze czuła się gorsza od swojej siostry bliźniaczki. Nawet jej najlepszy przyjaciel wyznaje w końcu, że nie darzy uczuciem Skye, a właśnie jej siostrę... Dziewczynka także chciałaby zostać zauważona, ale jak wyjść z cienia, jednocześnie pozostając po prostu sobą?

Zacznę od głównej bohaterki, ponieważ Skye zasługuje na wspomnienie i kilka słów, jak mało kto. Jest to przeurocza, przekochana dziewczynka, która nadal poszukuje swojego „ja”. Wzbudza ciepłe uczucie, sprawia, że czytelnik ma ochotę podejść i ją przytulić, a nawet obronić przed złem całego świata. Nie wiem jakim cudem, ale autorka wykreowała tak sympatyczną postać, że nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachwalać ten element historii.

Jeśli chodzi o Summer, czyli siostrę głównej bohaterki, to miałam z nią mały problem. Miałam wrażenie, że jest ona zła na Skye za to, że ta nie chce robić tego, co ona chce i że się buntuje przeciwko niej. Było to niezbyt fajne zagranie i przez to też Summer nie do końca przypadła mi do gustu. Czy to się zmieniło przy lekturze następnej części? O tym się dopiero przekonam.

Pojawił się tutaj motyw snów, zjaw i tym podobnym zjawisk, który został również bardzo ciekawie przedstawiony. Sama interesuję się przeszłością, a to, co przeżyła na kartach tej powieści Skye, mnie samą by pochłonęło i w stu procentach skupiło na sobie moją uwagę. Ten wątek nadał całej książce niepowtarzalnego, magicznego wręcz klimatu. Z mojej strony jeszcze dodam, że świetnie czytało się tę pozycję wieczorem - doświadczenie nie do zapomnienia.

Cathy Cassidy poruszyła tutaj temat bliski i jednocześnie trudny dla młodych ludzi, ponieważ dorastanie to temat rzeka. Co ważniejsze, autorka nie potraktowała tego wątku po macoszemu ani nie przedstawiła go w sposób żenujący, bo niestety, czasami się to zdarza w książkach dla młodzieży. Można śmiało napisać, że autorka wie, o czym pisze i przede wszystkim: dla kogo. No ale powracając do tego tematu: dla mnie jako dla osoby, która dorastanie ma już dawno za sobą, był to trochę powrót do gimnazjum. Miałam wiele podobnych odczuć, co główna bohaterka, więc przez to również udało mi się z nią zżyć.

Jedyną wadą tej pozycji może być przesłodzona chwilami akcja. Bohaterom nagle zaczyna wszystko wychodzić, a ich problemy magicznie się rozwiązuję. Należy jednak wspomnieć, że nie jest to coś, co przeszkadza w odbiorze całości i co sprawia, że nie da się tej książki przeczytać. Co więcej, niektórzy czytelnicy lubią właśnie taki obrót spraw, więc pozostaje mi tylko się z tego powodu cieszyć.

Jeżeli szukacie dobrej i ciekawej powieści młodzieżowej, która nie jest głupiutką książeczką, to koniecznie musicie poznać Skye i jej Piankowe niebo. Ja po tej części pokochałam tę serię jeszcze bardziej i nie mogę doczekać się lektury kolejnych tomów.

Skye to wesoła...

Bardzo przyjemna książka, poruszająca ważne tematy. Myślę, że spodoba się głównie młodszym nastolatkom i dziewczynkom wkraczającym w ten młodzieńczy świat.

Mam 12 lat i uważam, że ta książka to arcydzieło.

Mam 12 lat i uważam, że ta książka to arcydzieło.

Bo Bombonierkach można spodziewać się słodyczy, że będzie mdło i cukierkowo. Cathy Cassidy stworzyła jednak historię poważną, problematyczną i szczerą. Nie pominęła także słodkości, ale one były jedynie osłodą w gorzkiej rzeczywistości w jakiej żyła Skye. Najpierw całe życie w cieniu ukochanej siostry, a teraz dziwne sny i fantazje o chłopaku, który nie istnieje. Autorka po raz kolejny stworzyła cudowną słodko-gorzką opowieść, która wydaje się być lepsza od poprzedniej. I już nie mogę doczekać się kolejnej.

• Literatura młodzieżowa
  • Przeczytane w 2019
  • Młodzieżówki

Dodaj cytat z książki Piankowe niebo