Tri siestry. Wiszniowyj sad

Три сестры. Вишневый сад
klasyka
Tamanna

Tamanna | 2019-03-13

Wróciłam do "Trzech sióstr" niejednokrotnie widzianych w teatrze, (także w Moskwie), wystawianych lata temu po niemiecku w naszym domu. One się nie zmieniły, ale ja jestem już w innym momencie życia, stąd i smutek podczas czytania tej sztuki głębszy.

Czas przed sobą, czas miniony, czas, który jest obietnicą i czas , który jest niespełnieniem, ubywanie przyszłości na rzecz przeszłości. Między aktem pierwszym a drugim - smutek przemijania i zmian, które zamiast rozkwitu przynoszą więdnięcie. Dom trzech sióstr - jego radość, porywy, pragnienie wzlotu, wznoszenia się w górę - zaczyna wypełniać w coraz większym stopniu przyziemność ich bratowej Nastii: głośnej, władczej, gaszącej radość, ustanawiającej swoje prawa, zagarniającej dla siebie nawet przestrzeń pokoi sióstr. W przemienianym przez nią domu nie ma już miejsca na muzykę, na śmiech, na gości, ale i na nianię, która zestarzała się troszcząc się o siostry, bo wdzięczność jest tym, czego Nastia nie rozumie.
W siostrach - ...