Kryzys

Wydawnictwo: Amber
Crisis
McClure
Marcin

Na farmie w maleńkim szkockim miasteczku wybucha wśród owiec epidemia choroby, którą wywołuje mało jeszcze znany wirus. Wkrótce podobnie śmiertelne zapalenie mózgu zaczyna niespodziewanie szerzyć się wśród farmerów. Sławny patolog, doktor Ian Bannerman, jedzie do Szkocji, by wyjaśnić przyczyny tajemniczej choroby...

źródło opisu: Z okładki, Wydawnictwo Amber, 1994

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Elle | 2019-01-12
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Tym razem na tapetę autor wziął temat scrapie. To choroba owiec wywołana przez priony (chociaż w książce cały czas pojawiało się stwierdzenie, że są to wirusy - I teraz ciekawi mnie to czy to przez to, że została ona napisana w 1993 roku i taki był stan wiedzy na dzień wydania, czy to problem z tłumaczeniem?). Młody patolog zostaje wplątany w wyjaśnienie śmierci trzech małych mężczyzn, pracujących na farmie, z zarażonymi owcami. Objawy ich choroby przypominają chorobę owiec - ale przecież patogen wywołujący scrapie nie jest w stanie przedostać się przez barierę gatunkową i wywołać śmierć człowieka? Odpowiedź na to pytanie nie będzie prosta... Nie mniej jednak kiedy ktoś jest gotów zabić, albo tylko nie doprowadzić do rozwiązania zagadki - oznacza to tylko jedno - To tylko wierzchołek góry lodowej spisku l, którego nadrzędną wartością jest oczywiście zysk finansowy.

ennkaa | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Książka nie jest przerażająca, specjalnie skomplikowana ani wciągająca bez pamięci. Niemniej to kawał dobrej rozrywki na jeden/dwa wieczory.
Mamy dającego się lubić patologa, zagadkę morderczego wirusa, ciekawy wątek kryminalny i piękną kobietę. Kto lubi thrillery medyczne ten wie,że z tych składników ciężko stworzyć kiepską pozycję. Przepis sprawdził się i tym razem.
Polecam jako odpoczynek po ciężkim dniu albo w przerwie między cięższą literaturą.

Niewtajemniczona | 2010-12-29
Na półkach: Przeczytane, Thrillery
Przeczytana: 2010 rok

Polecam czytelnikom innych książek tego autora. Równie dobra co pozostałe.

Gosinek | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019