Syndrom Pinokia

Seria: Na Celowniku
Wydawnictwo: Świat Książki

Niezwykle dynamiczna i szybka akcja tej powieści została skonstruowana według słynnej recepty Hitchcocka na idealny thriller. Rzecz zaczyna się katastrofą w wyniku nuklearnego zamachu statek z setkami dzieci na pokładzie dosłownie rozpływa się w powietrzu na Morzu Śródziemnym a potem napięcie rośnie... W Stanach, przerażonych nasilającym się terroryzmem i recesją, pojawia się dziwna choroba. Dotknięci jej atakiem popadają nagle w coś w rodzaju paraliżu: teoretycznie słyszą i widzą, ale na nic nie są w stanie zareagować. Gdy na syndrom Pinokia zapada wiceprezydent USA, władzę chce przejąć Colin Gross, faszyzujący miliarder i zarazem słynny chemik, laureat Nagrody Nobla. Na horyzoncie pojawia się też młody i przystojny senator Campbell, być może ostatnia deska ratunku przed społeczną i polityczną degrengoladą. Na trop szokującej tajemnicy syndromu , sięgającej zapomnianej przeszłości i zwiastującej straszliwą przyszłość, wpada młoda dziennikarka...

macdej | 2014-01-01

Ciekawy pomysł na książkę, ale całość jakby niedopracowana. Zaczyna się jak u Hitchcocka, od trzęsienia ziemi, ale później napięcie wcale nie rośnie. Mało tego, akcja ślimaczy się przez 450 stron, żeby przyspieszyć w końcówce. Czy rekompensuje ona kilkanaście godzin średniej rozrywki? Poniekąd.

Przeszkadzała mi mała liczba bohaterów i wątków pobocznych, przez co książka mało wciąga. Wszystko kręci się wokół jednej intrygi, której motywy okazują się niezbyt przekonujące. Choć dzieje się sporo, trudno mówić o zwrotach akcji czy ślepych zaułkach w odkrywaniu prawdy. Karen Embry, prowadząca dziennikarskie śledztwo, mimo że nie je, chla do nieprzytomności, pali jak smok, a strefy czasowe przekracza częściej, niż próg własnego mieszkania, stopniowo (powoooli) odkrywa prawdę, która nie jest dostępna dla wszystkich służb wywiadowczych razem wziętych.
Irytuje notorycznie powtarzany banał o tym, co widać w czyichś oczach. I nie są to tylko podstawowe emocje, ale też skrywana tajemnica czy...

DaiHelsing | 2010-06-07
Przeczytana: 24 kwietnia 2008

Super książka. Wciągająca jak "Kod Leonarda da Vinci". Dobra intryga.

emindflow | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

Doskonały thriller! Znajdzie się tu coś zarówno dla fanów political fiction jak i thrillera medycznego. Powieść obszerna, ale niesamowicie wciągajaca. Polecam

Arkalion | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Mamy tu typowy thriller składający się z 3 wątków: żądza władzy opętanego biznesmena próbującego dostać się do Białego Domu ,złowrogi czynnik atakujący miliony ludzi zamieniający ich w żywe lalki oraz wątek obyczajowy gwałtów na młodych dziewczynach.Sprawę próbuje, z powodzeniem ,wyjaśnić dziennikarka alkoholiczka.Moim głównym zastrzeżeniem do tej książki jest próba zmiksowana tych 3 wątków co zaowocowało książka za długą,niespójną,przegadaną ,pełną emocji co szczególnie uwypukliło się w wątku o skrzywdzonych dziewczynach.Niestety zamiast napięcia mamy opowieść mało prawdopodobną,rozwlekłą ,nie przekonywująca. Dla mnie sam początek jest śmieszny:wybuch bomby wodorowej by zniszczyć statek wycieczkowy.Każdy terorysta świata użył by takiej bomby w dużym mieście zabijając by miliony ,a na statek zostawiłby sobie 200 kg trotylu-efekt byłby podobny.Dalsza akcje jest równie realna jak początek.Autorowi w ogólnej ocenie chyba coś nie wyszło.Przeczytać można,ale dla mnie bez szału.

Leonhardwitz | 2011-11-16
Przeczytana: 14 listopada 2011

Niezwykły i trzymający w napięciu thriller! Czyta się rewelacyjnie i trudno odłożyć, dopóki się nie skończy.
Polecam!!!

LordVaderJunior | 2017-05-04