Uzdrowiciel

Okładka książki Uzdrowiciel Ken McClure
Okładka książki Uzdrowiciel
Ken McClure Wydawnictwo: Amber Cykl: Steven Dunbar (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Steven Dunbar (tom 9)
Lost causes
Amber
2012-05-17
2012-05-17
Daniel Zych
dunbar thriller medycyna sensacja mcclure

Jest to thriller medyczny trzymajacy czytelnika w napieciu i ciaglym zainteresowaniu. Intrygujace watki kryminalne, interesujaca postac glownego bohatera, a takze coraz powszechniejsze we wspolczesnym swiecie zagrozenie uzycia broni biologicznej sprawia, ze ksiazke czyta sie wysmienicie.

"Uzdrowiciel"- Kena McClurea bez watpienia kaze nam sie skupic nad trescia. Bez tego niejeden z czytelnikow oceni ksiazke jako slaba i bezsensowna. Sam temat jest ciekawy i przykluwajacy uwage. Watek z wykorzystaniem nowego oprogramowania opieki medycznej bardzo mi sie podobal, choc wdrozenie go w zycie do niecnych celow juz nie. Powiesc posiada duzo watkow, co dla wiekszosci czytelnikow bedzie oznaczalo, ze napisana jest hoatycznie, z czym osobiscie nie zgodzilabym sie. Postac Stevena Dunbara wzbudzila moja sympatie. Thriller czyta sie szybko i przyjemnie i nie zawiodl moich oczekiwan. Polecam goraco.

Bardzo haotyczna, ale z fajnym i ciekawym pomysłem.

Bardzo haotyczna, ale z fajnym i ciekawym pomysłem.

To moja 3 książka Ken-a i niestety najsłabsza. Za bardzo zagmatwana i nierzeczywista, bo trudno sobie wyobrazić, by w "starej demokracji" ludzie związani z władzą wprowadzali (nawet potajemnie) program eliminacji słabych, chorych i nierokujących na wyzdrowienie ludzi do szybszej śmierci. Wybuch bomby w Paryżu, zamordowanie kilku osób przez ludzi, którzy niby chcą dobra kraju kupy się nie trzyma, a i sama końcowa akcja, gdzie jednostki specjalne (jedne legalnie inne nielegalnie) uczestniczące w akcji, rozdzielać musi sama minister spraw wewnętrznych przylatująca helikopterem - po prostu poniosło tym razem autora w kosmos. Ken - wracaj na ziemię !

Zaczyna się wieloma wątkami na raz i ciężko mi było się połapać do do czego ale wszystko ładnie się powiązało. Wątek z programem opieki medycznej bardzo mi się podobał bo to fajne ułatwienie ale nie chciałabym wykorzystania takiego jak się okazało pod koniec.
Powieść troszkę chaotyczna - najpierw czytamy o czymś, potem wracamy, potem gdzieś indziej i na początek i momentami już nie wiadomo o co chodzi ;) Trzeba się skupić. Ale historia jako tako ciekawa, więc polecam.

Minęło sporo czasu od kiedy ostatni raz czytałam Kena McClure. Jak zwykle tak i tym razem nie zawiodłam się po przeczytaniu UZDROWICIELA. Być może w swojej ocenie nie jestem do końca obiektywna, ponieważ medycyna i to co z tym związane jest mi bardzo bliskie, a thrillery medyczne mnie fascynują.
Tematem wiodącym w powieści jest odpowiedź na pytanie, ile wart jest życie ludzkie? Co ważniejsze życie czy pieniądze? Czy ludzi nieuleczalnie chorych i starszych należy wyeliminować?
Wciągająca akcja z sympatycznym bohaterem sprawia,że książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Tematem wiodącym w powieści jest odpowiedź na pytanie, ile wart jest życie...

Anglii grozi niebezpieczeństwo. Jest sygnał, że możesz zostać użyta broń biologiczna. W Paryżu w zamachu bombowym ginie grupa ludzi. W Anglii, były minister zdrowia popełnia samobójstwo. Te sytuacje są ze sobą bardziej związane, niż się wydaje. Grupa Schillera, Północny Plan Opieki Medycznej. Dwadzieścia lat temu. Teraz. A wszystko ma doprowadzić do tego by wyeliminować tych słabszych. Przetrwają tylko najsilniejsi...

"(...) Nikt nie wie, że żyje, dopóki nie stanie na krawędzi śmierci."*

Zacznę może od tego, że opis z tyłu okładki jest niesamowicie mylący. Są tam wymieszane wydarzenia, które dzieją się teraz i dwadzieścia lat wcześniej. Wydawca po prostu oszukuje potencjalnych kupców/czytelników. Nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się skrytykować opisu... No niestety dalej jest już tylko gorzej.

Ciężko w ogóle pisać mi tutaj o akcji. Owszem - akcja była, czego totalnie się nie spodziewałam. Ale było to jakieś dziwne...
Miałam trochę wrażenie jakbym czytała tylko środek książki. Nie było początku, ani końca. Pan McClure rzuca czytelnika w sam środek czegoś. Ciężko mi określić, kiedy cokolwiek zaczęło się dziać. Bo niby się coś działo, a jednak nie...

"Zmiana wymaga czasu."*

Czasami wydawało mi się, że to co pisze Pan McClure jest bez sensu. Takie pomieszane z poplątanym. Wiele razy się zgubiłam i nawet zastanawiałam się, czy jest sens spróbować znaleźć odpowiednią drogę, którą jest zrozumienie. Ale nie poddałam się. Szukałam, dzielnie przez 304 strony. Niestety nie znalazłam.

Rozdziały są pourywane w środku dialogu. Co jest najlepsze, zaczyna się np. 12 rozdział i tam jest kontynuacja tego dialogu. Nie rozumiem co to miało być. W sumie to czekałam na moment, aż rozdziały zaczną się kończyć w połowie wyrazu. Ja bym się nie zdziwiła.

"Na upływ czasu nic nie możemy poradzić, a ideały zmieniają się pod wpływem doświadczeń."*

Może kilka słów o bohaterach. Nie, stop. Tu nie ma o czym pisać. Bohaterowie byli, bo byli. Mało co o nich wiemy. Tak naprawdę to... nic. Nawet Pan McClure nie pofatygował się i nie podał podstawowych informacji. Nijacy. Totalnie mi obojętni. Jak oni się w ogóle nazywali?!

Już czytałam książkę, gdzie głównym wątkiem była atak przez użycie broni biologicznej. Chodzi o "Wysłanniczkę". Niezbyt mi się podobała, ale porównując ją do "Uzdrowiciela" - genialna książka.

Ta książka ma potencjał. Jest pomysł, ale całe wykonanie jest tragiczne. Nie wiem co bardziej mnie boli - bohaterowie, lub ich brak, czy to, że autor proponuje książkę bez początku i końca. Mistrz thrillera medycznego? Myślałam, że pęknę ze śmiechu. Mrożą krew w żyłach? Nawet mój pies się uśmiał, jak mu o tym powiedziałam.**

Coś jest. Ale jeszcze dużo brakuje. Nie polecam.

"Właściwą rzeczą jest robienie tego, w czym jest się dobrym, żeby pomóc innym. Każdy powinien choć trochę naprawiać świat."*

* Ken McClure "Uzdrowiciel"
**Tak, rozmawiam z psem :v

Podobała mi się ta książka. Choć widząc nazwę "thriller medyczny" nie wiedziałam czego się spodziewać tak do końca. Ogólnie ciekawy wątek. Polecam

Książka ciekawa ale nie porwała mnie . Czytałam zdecydowanie lepsze kryminały

Książka ciekawa ale nie porwała mnie . Czytałam zdecydowanie lepsze kryminały

Dynamiczna akcja, intryga fajnie się rozwija, jednak trochę nie przekonują mnie zbyt efektowne rozwiązania,,,nie do końca prawdopodobnie tam brzmią.

Ken McClure Uzdrowiciel Zobacz więcej