Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości

Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Seria: #nauka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Body Builders: Inside the Science of the Engineered Human
Biotechnologia, genetyka, medycyna
Przemek

Nadchodzi era człowieka 2.0 Adam Piore proponuje nam fascynującą podróż do świata bioinżynierii przeżywającej obecnie cichą rewolucję. Naukowcy wyszli już poza rozważania teoretyczne, znajdując praktyczne zastosowanie dla nowych technologii. Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie umożliwiają przezwyciężenie ograniczeń...

Nadchodzi era człowieka 2.0

Adam Piore proponuje nam fascynującą podróż do świata bioinżynierii przeżywającej obecnie cichą rewolucję. Naukowcy wyszli już poza rozważania teoretyczne, znajdując praktyczne zastosowanie dla nowych technologii. Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie umożliwiają przezwyciężenie ograniczeń ludzkiego ciała - pozwalają rozłożyć je na czynniki pierwsze i wykorzystać zebraną wiedzę, by odbudować lub zmodyfikować człowieka.

Odwiedzani przez autora naukowcy zajmujący się neuronauką, medycyną regeneracyjną i bioniką opisują takie właśnie badania, pozwalające na leczenie ciała i umysłu. Autor testuje „kombinezon mięśniowy”, dzięki któremu czubkami palców podnosi ciężar o wadze 40 kilogramów i bierze udział w wyścigu o stworzenie „viagry dla umysłu”. Relacjonuje niezwykłe historie ludzi, którym udało się zregenerować utracone w wypadkach fragmenty palców i nóg oraz zagląda przez ramię lekarzom starającym się wykształcić u osób niemych zdolności komunikacji telepatycznej.

I chociaż niektóre technologie sprawiają wrażenie żywcem wyjętych z filmów science-fiction, ta pasjonująca książka udowadnia, że ciągle przesuwamy granice tego, co do niedawna wydawało się niemożliwe.

Poznaj historię:
*chłopca, który nie zapomina
*kobietę, która widzi uszami
*dziecko - Herkulesa
Nauka odsłania kolejne tajemnice człowieka, odmieniając nasze postrzeganie świata. „Zbudujmy sobie człowieka” nie kusi krzykliwymi nagłówkami; wprost przeciwnie – stara się ukazać mechanizmy działania i limity ludzkiego ciała i umysłu, a także pokazuje, w jaki sposób najnowsze odkrycia przesuwają granice tego, co możliwe.

„Wciągająca... [i] fascynująca” (New York Times Book Review)

„Absolutnie powalająca książka poświęcona tematyce ludzkiego ciała. Piore pokazuje nam od kulis technologiczną rewolucję, dzięki której za sprawą bioinżynierii możliwe stało się nie tylko wyleczenie połamanych kończyn, ale także wzmocnienie organizmu. W przyszłości, której wizję snuje przed czytalnikiem, wszyscy możemy stać się Supermenami i Superwomen. Fascynujące”. (Fareed Zakaria GPS Książka Tygodnia)

„Fascynująca wycieczka po najnowszych trendach w bioinżynierii – poczynając od interfejsu mózg-komputer, a kończąc na bionicznych protezach – które w najbliższych latach odmienią relację między człowiekiem a maszyną” (Salon)

„Urzekająca wędrówka po ścieżkach bioinżynierii”. (The Daily Beast)

„Dzięki dużej ilości informacji oraz bijącemu z kart jego książki optymizmowi praca Piore przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom publikacji popularnonaukowych, ale takze wszystkim, którzy śledzą zmiany w terapeutyce”. (Booklisty)

„Pozytywne i atrakcyjnie napisane podsumowanie najnowszych technologii biomedycznych”. (Library Journal)

„Porażająca. Piore opowiada o lekarzach, inżynierach i pacjentach uczestniczących ręka w rękę w naukowej rewolucji. Cudowna książka, która pobudza intelekt i rozpala emocje”. (Fareed Zakaria, autor Końca hegemonii Ameryki)

„Zapiera dech w piersiach... Kiedy ją skończysz, będziesz zupełnie inaczej postrzegać własne człowieczeństwo” (Kirkus)

„Piore stylowo i ze zrozumieniem pisze o skomplikowanych badaniach, dzięki którym moglibyśmy ulżyć cierpiącym – ale ceną, jaką przyszłoby nam zapłacić, są liczne wątpliwości natury etycznej”. (Publishers Weekly)

„Adam Piore jest utalentowanym i wytrwałym dziennikarzem. Żeby zdobyć temat, wikła się w przerażające, niezwykle skomplikowane sytuacje”. (Jon Ronson, autor #WstydźSię)

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3326,strona...(?)

źródło okładki: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3326,strona...»

Izabela Pycio | 2019-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

"Czy technologia, którą tworzymy, doprowadzi do naszego upadku?"

Osoby często zaglądające na Bookendorfinę wiedzą, że oprócz thrillerów i kryminałów, pasjonuje mnie również zaczytywanie się w literaturze faktu, biografiach i szeroko rozumianej fantastyce. Właśnie między innymi ze względu na pragnienie lepszego zrozumienia powieści napisanych w klimatach tej ostatniej, chętnie sięgam po popularnonaukowe publikacje, ukazujące stan współczesnej nauki w różnych dziedzinach, podsuwające fascynujące tropy przyszłych wizji i zainteresowań ludzkości, która staje u progu nowej ery, Człowieka 2.0, przechodzącego z futurystycznych wyobrażeń laboratoryjnych osiągnięć do rzeczywistych rozwiązań.

Wychodzimy poza teorię i wkraczamy w praktyczne zastosowania, dopuszczamy myśl, że nie tylko zdołamy naprawić uszkodzone ciało i umysł, przywrócić utracone funkcje organizmu, przeprogramować mózg, ale też zbudować lepszą wersję siebie, odblokować niewykorzystywany dotychczas potencjał, przekroczyć...

LubimyCzytać | 2019-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2019