Patronaty tygodnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.04.2019

Jeśli jeszcze nie kupiliście podarunków na nadchodzące święta wielkanocne, to pamiętajcie, że książka to prezent, do którego można wracać wielokrotnie. Dziś polecamy premiery tego tygodnia – kto wie, może którąś z nich obdaruje was zajączek wielkanocny? 

„Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości”Adam Piore, tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Nadchodzi era człowieka 2.0! Adam Piore proponuje fascynującą podróż do świata bioinżynierii przeżywającej obecnie cichą rewolucję. Naukowcy wyszli już poza rozważania teoretyczne, znajdując praktyczne zastosowanie dla nowych technologii. Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie umożliwiają przezwyciężenie ograniczeń ludzkiego ciała – pozwalają rozłożyć je na czynniki pierwsze i wykorzystać zebraną wiedzę, by odbudować lub zmodyfikować człowieka.

Odwiedzani przez autora naukowcy zajmujący się neuronauką, medycyną regeneracyjną i bioniką opisują takie właśnie badania, pozwalające na leczenie ciała i umysłu. Autor testuje „kombinezon mięśniowy”, dzięki któremu czubkami palców podnosi ciężar o wadze 40 kilogramów, i bierze udział w wyścigu o stworzenie „viagry dla umysłu”. Relacjonuje niezwykłe historie ludzi, którym udało się zregenerować utracone w wypadkach fragmenty palców i nóg, oraz zagląda przez ramię lekarzom starającym się wykształcić u osób niemych zdolności komunikacji telepatycznej. I chociaż niektóre technologie sprawiają wrażenie żywcem wyjętych z filmów science fiction, to ta pasjonująca książka udowadnia, że ciągle przesuwamy granice tego, co do niedawna wydawało się niemożliwe.

Poznaj historię:
- chłopca, który nie zapomina,
- kobietę, która widzi uszami,
- dziecko-Herkulesa!
Nauka odsłania kolejne tajemnice człowieka, odmieniając nasze postrzeganie świata. „Zbudujmy sobie człowieka” nie kusi krzykliwymi nagłówkami, wprost przeciwnie – stara się ukazać mechanizmy działania i limity ludzkiego ciała i umysłu, a także pokazuje, w jaki sposób najnowsze odkrycia przesuwają granice tego, co możliwe.

„Bezpieczny port”Anna Karpińska (wyd. Prószyński i S-ka)

Pełna ciepła i zaskakujących zwrotów akcji kontynuacja powieści „Szukając przystani”.

Kiedy Wanda i jej maleńka wnuczka Pola zostają same, sytuacja młodej emerytki się komplikuje. Rozstaje się ze wspólnikiem Wiktorem i wynajmuje restaurację. Jakby tego było mało, kiedy sama potrzebuje pomocy, najbliżsi tylko w niej widzą swoje wsparcie. 
Czy wystarczy jej siły i wewnętrznego uporu, żeby przetrwać najtrudniejsze momenty? Czy emerytura będzie spokojnym czasem w jej życiu? Czy uda się jej znaleźć bezpieczny port? Nim znajdzie odpowiedź na te pytania, czeka ją jeszcze sporo niespodzianek od losu.

„Biegacz”Bartłomiej Grubich (wyd. Vesper)

Fragmenty życia, epizody składające się na jedną, spójną historię. Wiele historii… W Poznaniu odbywa się maraton. Rywalizacja z innymi biegaczami, z czasem i samym sobą. Moment na przemyślenia, rachunek sumienia. W trakcie biegu wraca przeszłość, bolesne wspomnienia, szkolne perypetie, wybryki, pierwsze naiwne miłości i zdrady… Od tajemnic pogrzebanych głęboko w umyśle ciężko uciec. Jednocześnie trwa inny bieg. Pościg za seryjnym, nieuchwytnym mordercą, którego ofiarą padają młode kobiety. Miasto. Przemoc. Pożądanie.

Wiele historii o miłości i złu.

O tym, co określa nasze życie.

„Wąż z Essex”Sarah Perry, tłumaczenie: Adam Zdrodowski (wyd. Marginesy)

Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża Cora Seaborne rozpoczyna nowe życie z uczuciem ulgi, ale i głębokiego smutku. Cora i jej syn Francis – chłopiec ekscentryczny i zamknięty sobie – wyjeżdżają ze stolicy do Essex z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny Wąż z Essex, który w przeszłości miał ponoć panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka amatorka, nie ma cierpliwości do przesądów: jest zachwycona i przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia.

Wtedy poznaje Williama Ransome’a, pastora w Aldwinter, który również nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem jednak plotki o wężu tylko odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Pastor stara się uspokoić parafian. Jednocześnie Will i Cora budują intensywną relację: choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nawzajem nieubłaganie ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. Wywrą na siebie wpływ, który dla obojga okaże się zaskoczeniem.

„Wąż z Essex” jest pochwałą miłości w jej najprzeróżniejszych postaciach.

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gosia_7 15.04.2019 15:32
Czytelniczka

"Magia bioinżynierii" to jak dla mnie lektura obowiązkowa. Nie mogę się doczekać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MaciekWroc 15.04.2019 10:31
Czytelnik

Mój prezent wielkanocny się spóźni, bo premiera nowej powieści Marka Krajewskiego (Dziewczyna o czterech palcach) będzie dopiero 15 maja :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.04.2019 15:04
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd