Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu

Okładka książki Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu Leonard Mlodinow
Leonard Mlodinow Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Elastic: Flexible Thinking in a Time of Change
Prószyński i S-ka
2019-07-25
2019-07-25
Magda Witkowska

Mam wrażenie, że pierwsza połowa książki to bardzo dluuuuugi wstęp z którego niewiele wynika, później jest już nieco lepiej. Ocenę podwyższa pewna ilość ciekawostek, która pozwala lepiej spojrzeć na fakt skąd się biorą nasze kreatywne myśli i jak ten proces poprawić.

Ogólnie spodziewałem się czegoś więcej, ale myślę że na pewne rzeczy będę mógł teraz spojrzeć inaczej. "Słaby przywódca szuka gotowych odpowiedzi, dobry przystosowuje się".

Podobała mi się. Dużo danych, więc musiałam czytać małymi porcjami by utrzymać skupienie. Fajne jest to, że prócz przytaczanych przykładów badań (już kolejna książka o mózgu pisana w taki anegdotyczny sposób),jest odniesienie do tego jak można z tego skorzystać w praktyce. Polecam!

Nie jest źle napisana, ale coś mi w niej nie pasuje. Trzeba sobie samemu spróbować.

Mam mieszane odczucia. Z jednej strony, duża dawka fajnej wiedzy, jednak bardzo rozwleczona. Ale! Duży plus za ćwiczenia, które można samemu zrobić w trakcie czytania.

Zapraszam do siebie na pełną recenzję :)

Zapraszam do siebie na pełną recenzję :)

Opinia na blogu:

Opinia na blogu:

Zacznijmy od tego, że książka będzie bardziej satysfakcjonująca dla osób, które zainteresowane są psychologicznymi i biologicznymi aspektami działania mózgu (zwłaszcza w kontekście kreatywnego działania),zaś osoby poszukujące jedynie poradnika, który pozwoli im uelastycznić swoje działanie - będą zawiedzione.

Książka omawia zagadnienia związane z myśleniem twórczym, pomysłowym, nietypowym i innowacyjnym i co odróżnia i zdaje się pomagać artystom, czy naukowcom, a bywa obce przeciętnemu zjadaczowi chleba. Jest to fascynujący przegląd wyników niektórych badań nauk psychologicznych i kognitywnych. Każdy zainteresowany praktyczną stroną zagadnienia, o ile nie urodził się ze skłonnościami do schizofrenii, albo sam nie odkrył swojego talentu do generowania niezwykłych pomysłów, będzie musiał pracowicie wyłuskać wnioski praktyczne płynące z tych badań, gdyż autor przedstawia ich niewiele
"w pigułce".

Książka omawia zagadnienia związane z myśleniem twórczym,...

Ciekawa książka, momentami nudna, a momentami bardzo wciągająca i to właśnie tych wciągających momentów jest więcej. Jedna bardzo przydatna, praktyczna porada i sporo teoretycznych porad, które nas nakierowują w stronę elastycznego myślenia.
Z pewnością nie będzie to stracony czas.

Z pewnością nie będzie to stracony czas.

W książce tej przedstawione zostały teoretyczne aspekty elastycznego myślenia. Nie jest więc ona w żadnym wypadku poradnikiem dla chcących mieć nieszablonowe pomysły. W sumie porady typu: jak myśleć elastycznie krok po kroku byłyby nonsensem. Tutaj tego nie ma (no, właściwie to jest kilka bardzo ogólnych wskazówek),jest za to wiele ciekawych informacji o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów związanych z kreatywnością.

Fajna książka popularnonaukowa. Dobrze skonstruowana jako całość. Z rozdziału na rozdział wchodzimy coraz głębiej w temat. Aż miło poczytać taką książkę wobec coraz większej literackiej słabizny w ostatnim czasie:-)

Na półkach: , , , , , , ,

Kolejne spotkanie z jednym z najwybitniejszych (obok Dawkinsa) żyjących jeszcze autorów popularnonaukowych. I kolejna wspaniała intelektualna przygoda.

Czytając to (podobnie jak inną książkę autora, "Świadomy Mózg") miałem cały czas przed oczyma natrętnie reklamowane wszędzie poradniki psychologiczne typu "Potęga podświadomości" czy "Obudź w sobie olbrzyma". Miałem w głowie, bo książki Mlodinova stanowią idealną ich antytezę. Mlodinov bierze na warsztat badania z działu neuropsychologii (autor jest jak najbardziej na topie z najnowszymi odkryciami),wynajduje różne przykłady z biografii różnych mniej i bardziej znanych postaci i pokazuje nam, że te sposoby, które wskazuje nam nauka, faktycznie działają.

Ta książka, wraz ze "Świadomym Mózgiem" to absolutni liderzy poradników pokazujących nam jakie błędy poznawcze popełniamy i jak w pełni wykorzystać potencjał naszego umysłu.

Geniusz. Bez dwóch zdań.

• Nauka
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu