Tłumaczenie: Magda Białoń-Chalecka
Wydawnictwo: Bukowy Las
The Truth About Animals
Karolina

Naćpane leniwce, usychające z miłości hipopotamy i inne opowieści z dzikiej strony dzikiej przyrody "Liczne podróże Cooke, jej praca badawcza i wspaniałe poczucie humoru sprawiają, że Cała prawda o zwierzętach to fascynujący współczesny bestiariusz". Seattle Times Zaskakująca prawda o zwierzętach to genialna opowieść o świecie przyrody. W rolach głównych występują tu między innymi chore z...

Zaskakująca prawda o zwierzętach to genialna opowieść o świecie przyrody. W rolach głównych występują tu między innymi chore z miłości hipopotamy, naćpane leniwce i żaby w pantalonach z tafty.
Rzymianie opisywali hipopotama jako ziejącego ogniem konia rzecznego, który pocił się krwią. Zianie ogniem było oczywiście czystą fantazją, natomiast krwawy pot – czyli czerwoną wydzielinę sączącą się z jego skóry – rzeczywiście mogli widzieć i skojarzyli to zjawisko ze starodawną sztuką upuszczania krwi.
Historia obfituje w podobne opowieści o zwierzętach, wymyślone przez najinteligentniejszych i najbardziej wpływowych ludzi, począwszy od Arystotelesa aż po Disneya. Oglądając filmik o baraszkujących małych pandach czy zdjęcia pingwinów „trzymających się za ręce”, często dokonujemy projekcji własnych wartości na zwierzęta – niewinności, wstrzemięźliwości, pracowitości. I wolimy nie myśleć o tym, że łosie są pijakami, a pingwiny notorycznymi cudzołożnikami.
W Zaskakującej prawdzie o zwierzętach zoolog Lucy Cook obnaża wiele mitów – że węgorze powstają z piasku, jaskółki hibernują pod wodą, a niedźwiedzice rodzą bezkształtne bryłki, z których potem wylizują kształt misia – dowodząc, że legendy, które tworzymy, ujawniają zdumiewająco wiele o nas samych.
Ludzie udali się na Księżyc i odkryli bozon Higgsa, ale jeśli chodzi o zrozumienie zwierząt, wciąż mamy przed sobą długą drogę. Lucy Cooke zabiera nas w podróż po świecie, by pokazać nam ciekawostki w rodzaju kolumbijskiego kastratora hipopotamów czy chińskiego handlarza porno pandy - wszystko po to, aby odkryć tajemnice i często zabawne lub dziwne przyzwyczajenia przedstawicieli królestwa zwierząt.

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

Rozchełstana Owca | 2019-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Gdyby ktoś mi podsunął książkę – poradnik o zwierzakach, zastanowiłabym się dwa razy. Nie wiem czy to moja wrodzona ciekawość (jeszcze trochę i kociej mordy dostanę) czy też sprawa wydania, ale nie mogłam się oprzeć żeby nie spróbować 🙂

Każdą choćby najmniejszą drobnostkę mamy skrupulatnie wyjaśnioną przez autorkę – znajdziemy tu nie tylko suche fakty, ale też cały zestaw ciekawostek, przypisów, źródeł ilustracji i obszerną bibliografię, która pozwala nam uwierzyć, że pani Lucy wiedziała o czym pisze. To nie są jakieś tam informacje z internetu, tylko fakty poparte konkretnymi książkami, konkretnymi dziełami ludzi, którzy zjedli zęby na badaniu owych zwierząt.

Całość tutaj ---> https://rozchelstanaowca.pl/2019/01/cala-prawda-o-zwierzetach-lucy-cooke/

Northman | 2019-01-19
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Zwierzęta w świetle prawdy ;)

Niesamowicie ciekawa lektura, dzięki której z całą pewnością lepiej poznamy i zrozumiemy świat zwierząt. Okazuje się bowiem, że obiegowe opinie o pewnych gatunkach są oparte na stereotypach, nieprawdziwych danych, błędnych wyobrażeniach, prawda zaś ma zupełnie inne oblicze niż to, co zwykle mamy na myśli.

Lucy Cooke wykonała kawał naprawdę dobrej roboty. Ogrom wykonanej przez nią pracy widać w ilości przytoczonych faktów, ciekawostek, rysów historycznych jeśli chodzi o rozwój wiedzy na temat opisywanych gatunków, a także w ilości źródeł, do których Lucy Cooke odsyła czytelnika na końcu książki. Wielkie, naprawdę wielkie brawa dla autorki za ogrom włożonej w tę książkę pracy, pasji i serca.

"Cała prawda o zwierzętach..." skupia się na kilkunastu gatunkach zwierząt. Jest to wybór całkowicie subiektywny, jednak na temat każdego zwierzaka Lucy Cooke ma coś ciekawego do powiedzenia. O kim więc poczytamy? Ano o węgorzu, o bobrze, leniwcu, hienie, o...

Rosemary | 2018-11-19
Przeczytana: 12 listopada 2018

Zastanawialiście się kiedyś jak tak powolne i leniwe zwierzę jak leniwiec jest w stanie przetrwać w dżungli? Albo co tak właściwie wspólnego ma łagodna, pocieszna panda ze swoimi groźnymi niedźwiedzimi kuzynami? A może dlaczego bocian jest kojarzony z przynoszeniem dzieci? Na te i wiele innych pytań odpowiada Lucy Cooke w swojej książce, a odpowiedzi te wzbogaca niesamowitymi anegdotami o wojskowym zastosowaniu nietoperzy czy szokujących zwyczajach seksualnych pingwinów, które z pewnością przyprawiłyby o zawał co pobożniejsze starsze panie...

Gdy na stronie wydawnictwa Bukowy Las zobaczyłam informację o zbliżającej się dacie premiery tej książki, od razu mnie zainteresowała. Poprzednia wydana przez Bukowy Las pozycja popularnonaukowa okazała się świetną lekturą, która wzbogaciła moją wiedzę o naprawdę interesujące fakty, dlatego też natychmiast wrzuciłam w wyszukiwarkę nazwisko Pani Cooke. Szybko dotarłam do informacji, że była ona studentką Profesora Richarda Dawkinsa, a jeśli...

Zwierzobook | 2019-03-14
Przeczytana: listopad 2018

Jak można łatwo się domyślić już po tytule książka opowiada o zwierzętach. Nie jest to jednak opis konkretnych gatunków od A do Z, a zbiór mitów na ich temat, które przez wiele lat pokutowały w zoologii. Czy wiedzieliście, że dawniej kiedy bociany znikały z Europy odlatując do ciepłych krajów, sądzono, że odlatują one w kosmos? Ciężko w to uwierzyć, prawda? Jednak przez pewien okres czasu taka teoria funkcjonowała. I ta książka jest właśnie pełna takich ciekawych historii, o których z pewnością nie usłyszymy na lekcjach przyrody. Autorka rozprawia się z tymi mitami i stara się przybliżyć Nam sylwetki zwierząt i trochę zaprzyjaźnić Nas z nimi.

Sama książka napisana jest prostym językiem, czasami pojawiają się łacińskie nazwy zwierząt jednak treść nie jest nimi przeładowana. Autorka opowiada nam po prostu historię o danym zwierzęciu w sposób bardzo przystępny. Książka praktycznie czyta się sama. Poznawanie kolejnych mitów jest niezwykłą przygodą. Niektóre fakty w niej zawarte na...

WerQa | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

"Kluczem do zrozumienia prawdy na temat zwierząt jest kontekst"

O książce:
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co wspólnego ma hipopotam z wielorybem? Albo, w jaki sposób tak powolne i "upośledzone" zwierzęta jak leniwce są w stanie przetrwać w skrajnie trudnych warunkach dżungli? A może dlaczego bocian jest kojarzony z przynoszeniem dzieci? Na te i wiele innych pytań odpowiada Lucy Cooke w swojej książce, a odpowiedzi te wzbogaca niesamowitymi anegdotami o wojskowym zastosowaniu nietoperzy, czy szokujących zwyczajach seksualnych pingwinów, o których przez lata wstydzono się mówić.
Autorka rozprawia się z mitami i nieporozumieniami na temat szkalowanych lub przecenianych zwierząt. Kolejne rozdziały poświęcone różnych przedstawicielom zwierzęcej menażerii - od żaby, przez hipopotamy, kończąc na szympansach - obalają stereotypy bardzo często rozpowszechniane przez wielkie autorytety, takie jak Juliusz Cezar, Arystoteles, czy Walt Disney. I to wszystko poparte naukowymi badaniami...

withwords_alexx | 2018-12-27

"Kluczem do zrozumienia prawdy na temat zwierząt jest kontekst", czyli Lucy Cooke przedstawia całą prawdę o zwierzętach.

Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie to książka popularnonaukowa. Lubię takie czytać, dowiadywać się nowych rzeczy. Tutaj Cooke opowiada o zwierzętach w tak ciekawy sposób, że z pozoru nudne zwierzęta nabierają charakteru. W humorystycznym stylu możemy poznać węgorza, bobra, leniwca, hienę, sępa, nietoperza, żabę, bociana, hipopotama, łosia, pandę i pingwina oraz szympansa. 324 strony niewiarygodnie wciągających historii.

Lucy Cooke jest doktorem zoologii po Uniwersytecie Oxfordzkim; jest brytyjską prezenterką telewizyjną i autorką wielu programów. Prowadzi i produkuje programy przyrodnicze w BBC, ITV czy też National Geographic. W swojej książce postanawia złamać mity na temat zwierząt. Wykorzystuje Arystotelesa, Leonarda da Vinci czy też Walta Disneya.

Cooke nie używa skomplikowanych pojęć, wszystko jest...

BarbaraAndHerBooks | 2019-02-24
Przeczytana: 01 lutego 2019

Lucy Cooke – autorka książki „Cała prawda o zwierzętach” w swojej książce obala mity i stereotypy na temat zwierząt.
Książka składa się z 13-stu rozdziałów, a każdy z nich opowiada o innym zwierzęciu. Znajdziemy tu ciekawostki o węgorzu, bobrze, leniwcu, hienie, sępie, nietoperzu, żabie, bocianie, hipopotamie, łosiu, pandzie, pingwinie, czy szympansie.
Poza suchymi faktami natkniecie się w tej książce również na ciekawostki o poszczególnych zwierzętach, a także fakty historyczne na temat zdobywania wiedzy przez człowieka o danym gatunku. A wszystko zostało napisane bardzo fajnym językiem i w niezwykle przyjemny sposób. Miejscami zabawnie, a czasem zgryźliwie wobec innych naukowców. Z pewnością nie będziecie się nudzić podczas jej czytania.
To idealna pozycja dla osób, które są ciekawe otaczającego nas świata i lubią pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie.
Autorka do każdego z rozdziałów zamieściła bogatą bibliografię i łącznie podała aż 321 źródeł!
Trochę brakowało mi w niej...

Sleepy | 2019-04-20
Na półkach: 2019, Przeczytane