Koniec dzieciństwa

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Seria:
- Wehikuł czasu [Rebis]
- Tytuł oryginału:
- Childhood's End
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Data wydania:
- 2019-04-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 1993-01-01
- Data 1. wydania:
- 2001-10-18
- Liczba stron:
- 272
- Czas czytania
- 4 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380623729
- Tłumacz:
- Zbigniew A. Królicki, Andrzej Sawicki
- Tagi:
- inwazja obcych literatura amerykańska niebezpieczeństwo science fiction strach wyścig zbrojeń
O losach Ziemi decydują wielkie mocarstwa, a ludzkość z napięciem śledzi wyścig programów kosmicznych USA i Rosji. Gdy jednak człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, kosmos przybywa do niego – nad największymi miastami planety pojawiają się ogromne statki obcych.
Po okresie niepewności i daremnych próbach oporu sytuacja wygląda obiecująco: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają powszechny pokój. Większość populacji jest zadowolona. Tylko nieliczni już mają świadomość, że nadzorcy rodzaju ludzkiego muszą mieć jakiś cel. Pytanie tylko - jaki? I co to będzie oznaczać dla świata?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Jak statki na niebie, czyli obcy wpadają z wizytą
Jak w literaturze science fiction opisywano pierwszy kontakt z obcą cywilizacją? Otóż najczęściej wrogo nastawieni przybysze, tacy jak Marsjanie z „Wojny światów”, lądowali na błękitnej planecie w celu zrobienia niezłej rozróby tudzież skonsumowania gospodarzy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda u Arthura C. Clarke’a. Kosmici z „Końca dzieciństwa” przybywają z pokojową misją, niczym biała gołębica dzierżąca gałązkę oliwną, pragnąc położyć kres wszelkim konfliktom ziemskim i wprowadzić ludzkość w złoty wiek. Naturalnie Ziemianom ten pomysł z początku średnio przypada do gustu, gdyż są rasą wyjątkowo skorą do bitki, jednak argumenty obcych dysponujących olbrzymimi pojazdami kosmicznymi oraz zaawansowaną techniką okazują się silniejsze.
„Koniec dzieciństwa”, wydany po raz pierwszy w 1953 roku, jest dzieckiem czasów niespokojnych i znajdują w nim odzwierciedlenie obawy towarzyszące ludziom epoki zimnej wojny. Zagrożenie globalnym konfliktem nuklearnym, mogącym przyczynić się do zniszczenia naszej planety, zaowocowało powstaniem powieści o tematyce postapokaliptycznej, takich jak „Ostatni brzeg” Nevila Shute’a. Echo tych obaw odnajdziemy również w „Kronikach marsjańskich” Raya Bradbury'ego. W „Końcu dzieciństwa” to wspomniani przybysze z kosmosu ratują ludzkość przed samounicestwieniem, narzucając Ziemianom ustrój pokoju i szczęśliwości. Jak doskonale wiemy, każda utopia ma swoje blaski i cienie.
Brytyjski autor umiejętnie i niespiesznie buduje atmosferę niedopowiedzeń w swojej powieści. Kim są tajemniczy Zwierzchnicy kontrolujący Ziemię? Czy ich intencje są szczere, czy może ich poczynania pozostają częścią większego, skrytego planu? Owe obawy i wątpliwości towarzyszą czytelnikowi od pierwszych stron powieści. W jej trakcie otrzymujemy zaś szeroką refleksję na temat psychiki człowieka bądź natury sztuki, religii i kultury. Czy okresom spokoju i bezpieczeństwa zawsze towarzyszy marazm społeczny, czy wielkie idee muszą rodzić się w ogniu konfliktów? Wiele z tych pytań autor pozostawia bez odpowiedzi, czynią one jednak „Koniec dzieciństwa” lekturą wciągającą i niepokojącą.
Dewiza Harlana Ellisona, innego mistrza science fiction, brzmiała: „jedynym tematem, o jakim warto pisać, są ludzie”. Kontakt z obcą cywilizacją prowokuje do spojrzenia na ludzkość z odmiennej perspektywy, przewartościowania starych, zużytych pojęć. Do podobnych rozważań skłania „Koniec dzieciństwa”, a wrażenie, jakie lektura tego dzieła po sobie pozostawia, długo może męczyć i niepokoić czytelnika. W swej powieści brytyjski autor dokonuje bowiem brutalnej wiwisekcji na najgłębszych, najbardziej pierwotnych więzach łączących jednostki ludzkie. Jednym słowem, niczym wytrawny znawca człowieczej psychiki, wie on, gdzie i kiedy uderzyć, oraz ma świadomość, iż ów cios będzie boleć.
Stanisław Lem pisał, iż „Olimp artystyczny za wulgarność i tandetną jakość jej robót potępił fantastykę kosmiczną i wygnał ze swego przybytku rajskiego”. Proza Arthura C. Clarke’a pokazuje, że czas przywrócić najznakomitszym dziełom science fiction należne im miejsce. Powieść brytyjskiego pisarza, mimo iż od momentu jej powstania minęło prawie 70 lat, nie straciła nic na swojej aktualności i możemy śmiało powiedzieć, iż oto mamy przed sobą literaturę science fiction z najwyższej półki.
Wydawnictwo Rebis rozpieściło swoich fanów niezwykle wysmakowanymi graficznie publikacjami, stąd oprawa książek z serii Wehikuł Czasu mogła stać się przyczyną wielu rozczarowań. Przyznać muszę, iż ja również wolę inne serie tego wydawcy, jednak nie wpływa to w żaden sposób na ocenę znakomitej powieści Arthura C. Clarke’a. Ostatecznie liczy się to, co jest w środku, a klasyka fantastyki w takiej odsłonie to prawdziwy cymes, do którego skosztowania zachęcać będę nie tylko miłośników gatunku.
Ewa Szymczak
Oceny
Książka na półkach
- 1 326
- 1 175
- 316
- 41
- 33
- 30
- 28
- 19
- 14
- 11
OPINIE i DYSKUSJE
Klasyka, z którą warto się zapoznać, choćby po to, by zobaczyć, ile zaczerpnęli z niej późniejsi twórcy. Poza tym sama w sobie nieźle napisana i nie zestarzała się zanadto.
Klasyka, z którą warto się zapoznać, choćby po to, by zobaczyć, ile zaczerpnęli z niej późniejsi twórcy. Poza tym sama w sobie nieźle napisana i nie zestarzała się zanadto.
Pokaż mimo toHistoria w której ludzkość konsekwentnie dąży do samozagłady jednak na jej drodze pojawiają się istoty z poza znanego im świata. Te obce formy życia przejmują kontrolę nad Ziemią sprawiając, że życie na niej staje się swego rodzaju utopią. Bez wojen, głodu, przemocy. Każdy może poświęcić swój czas na pasję i samorozwój. I tylko nieliczni zadają sobie pytanie jaki cel w tym mają Zwierzchnicy.
Clarkowi udało się idealnie pokazać ludzkość jako rasę przekorną, nie potrafiącą poddać się czyjemuś wpływowi bez refleksji, podważającą każdą decyzję. Pokazał naszą ciekawość i chęć poznania nawet tego co wykracza poza nasze pojmowanie.
Czy jednak ta książka wywołała u mnie zachwyt? Niestety nie. Być może w momencie powstawania ta pozycja była nowatorska ale dziś przywodzi na myśl stary film, który oglądamy być może z sentymentem ale również lekkim pobłażaniem.
Mimo wszystko uważam jednak, że warto sięgać i poznawać takie pozycje. Wróciła moda na czytanie klasyków choć w większości skupią się to na literaturze pięknej. A przecież nie tylko tam powstawały dzieła ponadczasowe, nadające kierunek kolejnym twórcom.
Historia w której ludzkość konsekwentnie dąży do samozagłady jednak na jej drodze pojawiają się istoty z poza znanego im świata. Te obce formy życia przejmują kontrolę nad Ziemią sprawiając, że życie na niej staje się swego rodzaju utopią. Bez wojen, głodu, przemocy. Każdy może poświęcić swój czas na pasję i samorozwój. I tylko nieliczni zadają sobie pytanie jaki cel w tym...
więcej Pokaż mimo toCiekawa książka. Trochę drażni kicz, którym operuje Clarke (wciąż nie wiem czy świadomie ;),ale historia jest ciekawa, zaskakująca w finale, wciągająca.
Pozycja warta polecenia (szczególne dla fanów s-f),ale we mnie wywołała potrzebę chwilowego odpoczynku od prozy Autora :)
Ciekawa książka. Trochę drażni kicz, którym operuje Clarke (wciąż nie wiem czy świadomie ;),ale historia jest ciekawa, zaskakująca w finale, wciągająca.
Pokaż mimo toPozycja warta polecenia (szczególne dla fanów s-f),ale we mnie wywołała potrzebę chwilowego odpoczynku od prozy Autora :)
Niepowtarzalne doświadczenie. Sporo tu dłużyzn, trochę dziwnych pomysłów narracyjnych (osobliwa parafraza opowieści o biblijnym Jonaszu) i mielizn narracyjnych. Gloryfikacja kolonializmu i ksenofobia pojawiająca się w pierwszych dwóch częściach książki mogą odstręczać. Jednak gdy autor, w części trzeciej łapie już właściwy rytm opowieść porusza i zmusza do refleksji. Jest to opowieść o pierwszym kontakcie, dzięki któremu ludzkość wchodzi w Złoty Wiek, a po nim w swój schyłek. Wizja piekła (będącego raczej więzieniem dla tych, których ludzkość zwykła widzieć jako upadłe anioły, niż samych ludzi) i apokalipsy u Clarke'a przesycona jest melancholią, poczuciem kruchości świata i smutkiem.
Niepowtarzalne doświadczenie. Sporo tu dłużyzn, trochę dziwnych pomysłów narracyjnych (osobliwa parafraza opowieści o biblijnym Jonaszu) i mielizn narracyjnych. Gloryfikacja kolonializmu i ksenofobia pojawiająca się w pierwszych dwóch częściach książki mogą odstręczać. Jednak gdy autor, w części trzeciej łapie już właściwy rytm opowieść porusza i zmusza do refleksji. Jest...
więcej Pokaż mimo toInteresujące podejście do ludzkiej ewolucji i psychiki. Historia bardziej opiera się na pogodzeniu z nieuchronnym niż na wartkiej akcji czy konfliktach. Fascynujące opisy innych planet i cywilizacji.
Interesujące podejście do ludzkiej ewolucji i psychiki. Historia bardziej opiera się na pogodzeniu z nieuchronnym niż na wartkiej akcji czy konfliktach. Fascynujące opisy innych planet i cywilizacji.
Pokaż mimo toKsiążkę przeczytałam z polecenia BookTubera któremu ufam i… i nie jestem nią tak zafascynowana jak myślałam, że będę (może miałam zbyt duże oczekiwania?).
Nie zrozumcie mnie źle – to dobra książka – pomysł fajny, fabuła spoko, język przystępny i prosty, no i trzeba pamiętać, że książka ma 70 lat. Jednak nie jest to nic wyjątkowego (tak jak np. czytany przeze mnie ostatnio Świat Jonesa P.K.Dicka która to książka też ma około 70 lat).
Książkę przeczytałam z polecenia BookTubera któremu ufam i… i nie jestem nią tak zafascynowana jak myślałam, że będę (może miałam zbyt duże oczekiwania?).
więcej Pokaż mimo toNie zrozumcie mnie źle – to dobra książka – pomysł fajny, fabuła spoko, język przystępny i prosty, no i trzeba pamiętać, że książka ma 70 lat. Jednak nie jest to nic wyjątkowego (tak jak np. czytany przeze mnie ostatnio...
Książka bardzo ciekawa choć nierówna. Początek zachęcający i pomysłowy, koniec raczej nie do końca jasny. Może kilkadziesiąt stron więcej mogłoby więcej wyjaśnić. Generalnie kawał dobrej literatury.
Książka bardzo ciekawa choć nierówna. Początek zachęcający i pomysłowy, koniec raczej nie do końca jasny. Może kilkadziesiąt stron więcej mogłoby więcej wyjaśnić. Generalnie kawał dobrej literatury.
Pokaż mimo toKsiążka moim zdaniem trochę nierówna. W pierwszej części mamy pewną tajemnicę, narasta w człowieku zainteresowanie, lektura wciąga. W drugiej części czegoś mi brakuje, fabuła zwalnia i już tak nie wciąga. Trzecia część znowu ożywiła moje zainteresowanie i sprawiła, że nie mogłem się od niej oderwać, aż nie poznam w pełni losów Ziemi i jej cywilizacji. Niektórzy uważają, że pod koniec powieści autora ponosi fantazja, jednakże ja się z tym nie zgadzam. Motyw główny książki jest bardzo ciekawy, a zwieńczenie tej historii uważam za udane i pomysłowe. Nie czuć nawet, że dzieło to ma już tyle lat. Za całokształt daję 7,5.
Książka moim zdaniem trochę nierówna. W pierwszej części mamy pewną tajemnicę, narasta w człowieku zainteresowanie, lektura wciąga. W drugiej części czegoś mi brakuje, fabuła zwalnia i już tak nie wciąga. Trzecia część znowu ożywiła moje zainteresowanie i sprawiła, że nie mogłem się od niej oderwać, aż nie poznam w pełni losów Ziemi i jej cywilizacji. Niektórzy uważają, że...
więcej Pokaż mimo toNa początek należy pamiętać o okresie, w którym książka została opublikowana. Lata 50-te XX wieku to czas niepokoju i strachu przed konfliktem nuklearnym wynikający z trwającej zimnej wojny. Autor poprzez "wizytę" obcych stara się wyrazić swoją opinie w tym temacie. Interesujące jest to jak Clarke przedstawił świat, w którym obcy przejmują kontrolę nad naszym światem, bo nie siłą a pomocą. Pozostaje jedno pytanie. Czy ludzkość, która nie musi martwić się w zasadzie o nic, wszak problemy zdrowotne, finansowe czy ryzyko wybuchu wojny atomowej nie istnieją, wykorzysta wolny czas na rozwój cywilizacyjny czy wręcz przeciwnie? Będzie trwać w marazmie i zgodnie z zasadą, "kto nie idzie naprzód ten się cofa". Może właśnie ta niedoskonałość świata jest siłą napędzającą rozwój człowieka. W mojej opinii książka całkiem nieźle znosi upływ czasu, choć mam wrażenie, że finał jest trochę przeintelektualizowany albo nie do końca przeze mnie zrozumiany. Tak czy inaczej zdecydowanie polecam.
Na początek należy pamiętać o okresie, w którym książka została opublikowana. Lata 50-te XX wieku to czas niepokoju i strachu przed konfliktem nuklearnym wynikający z trwającej zimnej wojny. Autor poprzez "wizytę" obcych stara się wyrazić swoją opinie w tym temacie. Interesujące jest to jak Clarke przedstawił świat, w którym obcy przejmują kontrolę nad naszym światem, bo...
więcej Pokaż mimo to"Koniec Dzieciństwa" to interesująca i przejmująca wizja pierwszego spotkania ludzkości z obcą cywilizacją. Pomimo tego, że książka została napisana prawie 70 lat temu to wcale nie trąci myszą. Clarke to prawdziwy wizjoner, którego twórczość stworzyła fundament pod współczesną science-fiction.
"Koniec Dzieciństwa" to interesująca i przejmująca wizja pierwszego spotkania ludzkości z obcą cywilizacją. Pomimo tego, że książka została napisana prawie 70 lat temu to wcale nie trąci myszą. Clarke to prawdziwy wizjoner, którego twórczość stworzyła fundament pod współczesną science-fiction.
Pokaż mimo to