Nowa seria klasycznych powieści science fiction pt. „Wehikuł Czasu”

LubimyCzytać
23.04.2019

Jednym z niezrealizowanych marzeń ludzkości są podróże w czasie. Nowa seria od wydawnictwa Rebis w pewnym stopniu spełnia to marzenie: publikowane w niej powieści umożliwią czytelnikom wyprawy w przyszłość – do opisanych przez autorów futurystycznych światów, w przeszłość – w historię literatury fantastycznej, a także – części z nich – sentymentalne podróże do czasów młodości, gdy po raz pierwszy sięgali po te książki.

Brakuje na rynku wydawniczym dobrej serii ukazującej różne oblicza światowej science fiction, prezentującej najważniejsze, najczęściej nagradzane i uznane dzieła najwybitniejszych twórców. Brakuje serii poświęconej klasyce SF, która zainteresowałaby nie tylko nieco dojrzalsze pokolenie czytelników, ale także to młodsze, mniej wyrobione, które chce dopiero poznać dobrą fantastykę naukową. Brakuje serii, którą chce się czytać, ale także z przyjemnością wziąć do rąk i po przeczytaniu postawić na półce, uzupełniając kolekcję.

W serii „Wehikuł Czasu” znajdziecie bardzo różne powieści. Takie, które na stałe zagościły w historii, a ich wartości dla światowej literatury nikt nie kwestionuje. Takie, które nadal próbują wywalczyć sobie uznanie czytelników głównego nurtu, ale przynależność gatunkowa i uprzedzenia do fantastyki im to uniemożliwiają. Takie, które weszły do kanonu literatury SF, przyczyniwszy się do rozwoju tego gatunku. Takie wreszcie, które zyskały sympatię czytelników na całym świecie, a pod płaszczykiem niewymagającej rozrywki starały się przekazać coś więcej, niż wynikałoby to z efektownej fabuły.

Seria „Wehikuł Czasu” może stać się drogowskazem dla tych wszystkich, którzy kochają dobrą, ważną i znaczącą literaturę SF. To seria, którą po prostu trzeba mieć!

Kwiaty dla AlgernonaDaniel Keyes

Premiera: 23 kwietnia

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

Daniel Keyes (1927–2014) – amerykański pisarz. Jego opowiadanie „Kwiaty dla Algernona” otrzymało nagrodę Hugo w 1960 roku. Rozwinięte do formy powieści pod tym samym tytułem doczekało się z kolei nagrody Nebula w roku 1966, a dwa lata później zostało zekranizowane jako „Charly”. Keyes opublikował także m.in. obsypaną nagrodami książkę non-fiction „The Minds of Billy Milligan”.

„Koniec dzieciństwa”Arthur C. Clarke

Premiera: 23 kwietnia

Gdy człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, nad największymi miastami Ziemi pojawiają się statki obcych. Po daremnych próbach oporu sytuacja się normalizuje: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają pokój. Większość ludzi jest zadowolona i tylko nieliczni już pytają, jaki cel mają nadzorcy ludzkości.

Arthur C. Clarke (1917–2008) – klasyk literatury SF i wizjoner. Wydał ponad 30 książek i 14 zbiorów opowiadań. Laureat najważniejszych nagród w dziedzinie science fiction: Hugo, Nebula, Campbella i Locusa. Najbardziej znaną ekranizacją jego prozy jest film „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka.

Jako następne w serii „Wehikuł Czasu” ukażą się:

„Aleja Potępienia”, Roger Zelazny

Premiera: 29 maja

Stany Zjednoczone zniszczone po wojnie nuklearnej. Pozostali przy życiu ludzie skupiają się w małych enklawach. Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swoich zbrodni. Ma dostarczyć leki z Los Angeles do leżącego na wschodnim wybrzeżu Bostonu. Jest to jednak misja niemalże samobójcza, bo musi on pokonać radioaktywną pustynię, nękaną huraganami i burzami ognistymi, zamieszkaną przez mutanty i potwory.

Roger Zelazny (1937–1995) – syn Amerykanki irlandzkiego pochodzenia i polskiego emigranta, jest autorem wielu klasycznych dzieł science fiction i fantasy, m.in. cyklu „Kroniki Amberu” oraz powieści „Ja, nieśmiertelny”, „Pan światła” i „Wyspa umarłych”. Zdobył m.in. sześć nagród Hugo i trzy nagrody Nebula.

„Hiob: Komedia sprawiedliwości”Robert A. Heinlein

Premiera: 25 czerwca

Dla Alexa Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii zmian. Gdy odzyskuje przytomność, jego świat nie jest już taki sam, a on nie nazywa się bynajmniej Hergensheimer. Dla zdezorientowanego Amerykanina oparciem jest jedynie stewardesa Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości gwałtownie przyspieszają, a sytuacja zakochanych tylko się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliżają się Armagedon i dzień Sądu Ostatecznego, Alex robi wszystko, by Margrethe znalazła się w stanie łaski. Bo bez niej niebo nie będzie dla niego rajem.

Robert A. Heinlein (1907–1988) – jeden z największych mistrzów SF, autor 40 opowiadań i ponad 30 powieści, z których cztery – „Dubler”, „Kawaleria kosmosu”, „Obcy w obcym kraju” i „Luna to surowa pani” – otrzymały nagrodę Hugo. W młodości był oficerem amerykańskiej marynarki wojennej, w 1975 roku komentował lądowanie człowieka na Księżycu w ramach misji Apollo 11, a jego nazwiskiem nazwano asteroidę.

artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [14]

Sortuj:
3530
200
25.04.2019 00:35

I bardzo ładnie. Stara się Rebis, stara. Świetnie, ze wydali wzbogacony cykl "Fundacja" Asimova, "Diunę" i dzieła Dicka. Jednak jeśli idzie o perełki to nie przebiją wydawnictwa Stalker Books (dawniej Solaris). Niewielkie wydawnictwo o wielkim zaangażowaniu. Maja we mnie dozgonnego miłośnika! Szacunek!


50
44
25.04.2019 15:20

Tak jest! Pan Sedeńko bardzo dużo zrobił dla upowszechnienia fantastyki.


310
1
23.04.2019 21:24

 Kwiaty dla Algernona Kwiaty dla Algernona świetna powieść, niekoniecznie SF.


1471
296
24.04.2019 10:59

Jak najbardziej jest to SF, tylko "science" to w tym przypadku neurologia, nie astrofizyka :-) 

 Jurassic Park: Park Jurajski Jurassic Park: Park Jurajski to też SF, z archeologią w roli głównej (plus trochę matematyki).  Peanatema Peanatema

więcej

1471
296
23.04.2019 20:03

Myślę że warto, Keyes bardzo dobry, Clarke jest super, Zelazny dobry, ale to taka przygodówka, osobiście wolałbym "Deus Irae".

Różnica jest taka, że Wehikuł to książki (w większości) wydane kiedyś po polsku, Artefakty to zwykle premiery, rzeczy czemuś pominięte. Mam teorię, że w Artefaktach wydawane są "dziury" z anglojęzycznej serii SF Masterworks wydawnictwa Gollacz, w...

więcej

23
0
24.04.2019 21:53

"Deus Irae" jest już wydane przez Rebis w serii Philipa Dicka i nie wydaje mi się aby dublowali sami sobie tytuły.


1661
685
23.04.2019 17:05

Kusząco wyglądają, prawdopodobnie dam się naciągnąć jak na serię Artefakty od Maga :) Odkryłam tam wiele perełek, może i tutaj coś się znajdzie :)


593
0
23.04.2019 14:27

I to jest słuszna koncepcja. Szkoda tylko, że w tym wydaniu "Kwiatów..." jako bonus nie znajdzie się opowiadanie o tym samym tytule.


1066
87
23.04.2019 18:01

Popieram, moim zdaniem opowiadanie było lepsze.

(Pamiętam też genialny monodram Romana Wilhelmiego zrobiony z tego opowiadania - klasa!)


593
0
23.04.2019 18:46

Ja się do dzisiaj zastanawiam po co Keyes robił z tego powieść. Opowiadanie było doskonałe i nie wymagało żadnej dalszej rozbudowy, ale takie prawo pisarza - poprawiać, dopisywać, przeredagowywać. Nawet jeśli efekt końcowy jest jakościowo gorszy od pierwowzoru.


1471
296
23.04.2019 19:51

Heh, też tak myślałem, ale niedawno przeczytałem książkę i w sumie bardzo dużo daje (umiejętne) rozciągnięcie opowiadania do powieści. Zamiast historii skupionej na obserwacjach naukowych dostajemy smutną, ale mądrą opowieść z rozwiniętymy postaciami, kipiącą emocjami, bardziej psychologiczną niż s-f. Keyes naprawdę mi zaimponował a i myślę że po przeczytaniu powieści...

więcej

1085
487
23.04.2019 13:22

Ogromnie się cieszę z wydania "Kwiatów dla Algernona". Parę lat temu pisałam nawet do Rebisu z pytaniem o dodruk. Projekt okładki dużo lepszy niż w pierwszym wydaniu :)

Coś tak czuję, że będzie to mój ulubiony tytuł na prezent. I może wreszcie przeczytamy go na klubie mola książkowego. Super!


1373
351
23.04.2019 13:11

Bardzo fajna i potrzebna inicjatywa. Ceny tych książek na portalach nieraz osiągają poziom wykraczający poza zdrowy rozsądek. Nie miałem jeszcze okazji przeczytać żadnej, więc chętnie nadrobię.


2785
4
23.04.2019 11:08

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd