Grobowiec Tom I. Zaraza

Okładka książki Nowa Fantastyka 463 (04/2021) Nana Kwame Adjei-Brenyah, Jędrzej Burszta, Paweł Ciećwierz, Ted Kosmatka, Ken Liu, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... Nana Kwame Adjei-Br...
Okładka książki Fenix Antologia: Zajdel 2019 Ewa Białołęcka, Paweł Ciećwierz, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Marcin Jamiołkowski, Aleksandra Janusz, Marta Kładź-Kocot, Magdalena Kucenty, Marta Magdalena Lasik, Katarzyna Rogińska, Anna Sikorska, Marta Sobiecka, Dominika Węcławek
Fenix Antologi... Ewa Białołęcka, Paw...

Z jednej strony lubię tego typu książki, bo mogę zapoznać się z twórczością nieznanego mi autora i jeżeli nie przypadnie mi do gustu, to opowiadanie nie są na tyle długie, żeby mnie niesamowicie zmęczyły. Problem jeżeli nie przypadnie mi 5 opowieści pod rząd i ledwo wbiję się w jeden styl, to już zapoznaję się z zupełnie innym. Ciekawe jest też podejście twórców do tego samego tematu.
W tej konkretnej książce chętnie czytałam opowiadania autorów, których już znam. Nie było ich wiele. Reszta okrutnie mnie zmęczyła, dlatego mi osobiście ta pozycja nie przypadła kompletnie do gustu.

Jak to przy zbiorach opowiadań - jedne przypadają nam do gustu, inne nie. Lektury nie żałuję, ale czuje się nieco zawiedziony. Dla mnie zbiór nie równy i momentami nieco męczący.

Sporo autorów, wielu z nich prawie anonimowych, kilku znanych, większość nie. Każdy ma inny pomysł na tematykę zarazy, każdy ma inny styl, inne pióro, inne literackie zapatrywania. W zbiorze każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ja niestety nie znalazłem niczego. Lektura opowiadań dłużyła mi się niemiłosiernie, nie wiem, może to brak literackiego polotu autorów, może mam po prostu dosyć tego tematu po plandemicznych miesiącach kwarantann z kontaktu, siania paniki i innych rewelacjach. Sporo opowiadań to horrory, większość jednak to filozoficzno-obyczajowy bełkot. Sorry boys (and girl),I'm not buying it.

Bardzo długo męczyłam te opowiadania. Vesper tworzy epickie oprawy dla swoich książek, ale z zawartością to już różnie bywa. Fabryka Słów wydała kiedyś przeciekawą antologię opowiadań 'Epidemie i zarazy' i miałam nadzieję, że i ten zbiór będzie na tak wysokim poziomie. No nie jest.

Nie tak dawno temu świat stanął na głowie. Po całym świecie rozprzestrzeniła się zaraza, która pozamykała nas w domach oraz dla wielu z nas zmieniła styl życia i rytm pracy. Pandemia COVID-19 zmieniła bardzo wiele. Bardzo wielu również położyła do grobu.

Nic więc dziwnego, że plaga, która zajrzała do domów wielu z nas i odmieniła wiele aspektów naszego życia, musiała zajrzeć również do świata literatury. COVID-19 stał się bardzo dobra pożywką dla autorów horrorów! Bo przecież całe stosy literackiej i filmowej grozy opierają się w większym lub mniejszym stopniu na świecie medycyny! Tym razem, kiedy my stawaliśmy oko w oko z wirusem, najlepsi przedstawiciele naszego rodzimego literackiego świata horroru chwycili za swoje pióra i z otaczającej nas rzeczywistości postanowili ulepić tom opowiadań odnoszących się do aktualnego, największego od lat zagrożenia, jakim niewątpliwie stała się pandemia. Tak powstał pierwszy tom "Grobowca". Tak powstała "Zaraza".

Na pewno pamiętacie jeszcze "Dżumę" Alberta Camusa! Autorzy "Grobowca" podobnie jak autor klasycznej lektury szkolnej postanowili uzmysłowić nam, że tak naprawdę z zagrożeniem jakim jest zaraza mamy do czynienia od wieków. Co prawda wiele zmieniło się na przestrzeni lat, jednak podobnie jak wieki temu, dzisiaj również okazuje się, że nie jesteśmy nieśmiertelni, a powstały gdzieś tam nawet na drugim końcu świata szczep wirusów może za chwilę siać spustoszenie na całym globie. Camus nie osadził akcji swojego działa w jednoznacznych ramach czasowych, aby uświadomić nam, że zagrożenie epidemią mogło czyhać na nas wieki temu, czyha aktualnie i równie dobrze możemy mieć z nim do czynienia w przyszłości. Podobnie sprawa przedstawia się w  zbiorze opowiadań "Grobowiec. Zaraza". Książka została podzielona na trzy części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Autorzy najpierw zabierają nas do świata minionego. Część odnoszącą się do przeszłości czytało mi się rewelacyjnie! Uwielbiam wycieczki w czasie do minionych wieków! Zatem "Grobowiec" kupił mnie już na wstępie! A co było dalej?

W kolejnej części trafiamy do czasów nam współczesnych. Tutaj autorzy w większej mierze opierają się na pandemii COVID-19 i część opowiadań jest skupiona w większym stopni na aktualnym zagrożeniu. Czytamy o tym z czym tak naprawdę sami możemy się zmierzyć, a dzięki temu, że czas akcji osadzony jest w teraźniejszości, nasza wyobraźnia zaczyna pracować na zwiększonych obrotach, bo skupia się na tym co faktycznie znamy z własnego doświadczenia.

W końcu trafiamy do przyszłości! Nie martwcie się! Nie będzie to słaba wycieczka w świat kiepskiego sf! Tutaj trafiamy m.in. do świata nie tak bardzo nam obcego! Okazuje się, że COVID-19 w porównaniu z zagrożeniem jakie czyha na bohaterów tych opowiadań, był zaledwie słabiutkim wirusikiem!

Tom I "Grobowca" to świetnie napisane opowiadania grozy! Autorzy skupiają się w dużym stopniu na pandemii COVID-19, jednak w niektórych opowiadaniach zabierają nas na wycieczkę w inne, równie mroczne rejony. Okazuje się, że równie szybko, jak wirusy, w naszym społeczeństwie może przenosić się m.in. szaleństwo!

Opowiadania zawarte w tym zbiorze czyta się rewelacyjnie! Już sam wstęp sprawił, że zacząłem rozpływać się nad tą książką! Następnie wycieczka w odległą przyszłość okazała się dla mnie wyjątkowo smakowitym kąskiem! W sumie,w ogóle bym się nie pogniewał gdyby autorzy akcję całej książki umiejscowili w tym minionym świecie! Wycieczki wieki wstecz, sam klimat tych opowiadań to dla mnie wyjątkowa przyjemność! Potem wracamy jednak do świata, który znamy z autopsji, a następnie wybieramy się do przyszłości, jednak wszystkie opowiadania tworzą świetną, jednolitą całość, która czyta się rewelacyjnie!
No i jeszcze to wydanie! Jak zawsze w przypadku Wydawnictwa Vesper otrzymujemy wydanie z najwyższej półki! Książka wygląda wprost rewelacyjnie, a ryciny zawarte w środku dodają jej jeszcze więcej uroku!

Wybierzcie się na wycieczkę do "Grobowca". Wiedzeni zarazą odwiedzicie odległe krainy, zagościcie w czasach i miejscach nam współczesnych, a także zajrzycie w przyszłość. Na takiej wycieczce nie byliście jeszcze nigdy! Zapnijcie pasy i wyruszajcie!

Całość oceniam na 7/10, poniżej oceniam poszczególne opowiadania.

Prolog „Głodna woda” - Anna Maria Wybraniec: 4/10
"Choreomania" - Sebastian Królikowski: 6/10
"Zaczęło się od gwiazd" - Łukasz Radecki: 8/10
"Kiedyś wszyscy byliśmy ludźmi" - Grzegorz Kopiec: 6/10
"Garstka proszku" - Dawid Lipski: 6/10

Całość oceniam na 7/10, poniżej oceniam poszczególne opowiadania.

Prolog „Głodna woda” - Anna Maria Wybraniec: 4/10
„Wdowi dom” – Krzysztof Wroński: 5/10
„Zaraza” – Wojciech Uszok: 6/10
„Nomen Nominandum” – Konrad Możdżeń: 7/10
"Wielka noc" - Tomasz Sablik: 7/10
"Recykling" - Paweł Ciećwierz: 6/10
"Uwęglenie bytu" - Anna Maria Wybraniec: 4/10
"Schlesierthal" - Jakub...

Bardzo dobry, równy i intrygujący zbiór opowiadań. Temat jednak aż nazbyt koniunkturalny dlatego z dużymi nadziejami czekam na "Przysługę". Autorzy nie zawiedli. Nawet zarazę udało się uchronić od sztampy. Polecam.

Zakupiłem ten spory zestaw opowiadań głównie ze względu na pana Łukaszka Radeckiego, którego uwielbiam czytać, ale i opowiadania innych autorów z przyjemnością zaliczyłem. Fajnie było i tak klimatycznie. Nie zawiodłem się. Polecam!!!

Czym jest zaraza? Ile osób tyle interpretacji, a ilu pisarzy tyle opowieści. Tym razem prezentuje wam zbiór opowiadań czołowych autorów i autorki polskiego horroru, a tematem przewodnim jest zaraza.
Antologię mają to do siebie, że zawsze pozostawiają we mnie niedosyt. I tutaj było tak samo. Strasznie chciałabym zobaczyć te opowieści wydane jako książki, rozbudowane i pełne szczegółów, które robią największą robotę w horrorach, a na które w opowiadaniach nie ma miejsca.
Jak to bywa w przypadku antologii jedne opowiadania były lepsze, inne gorsze. Jednakże wszystkie zdecydowanie reprezentowały bardzo wysoki poziom literatury.
Bardzo ciekawe było rozplanowanie samych opowiadań, a mianowicie w formie podróży przez czas. Wypadło to bardzo dobre, dzięki temu między kolejnymi opowieściami wytworzyła się swego rodzaju nić.
Czy było strasznie? Jak najbadziej. Może nie każde z opowiadań wbijało w fotel, ale niektóre z nich były naprawdę mocne. Jak wiadomo jest to też kwestia wrażliwości i gustu, więc niektórzy z was mogą ją w tej kwestii odebrać zupełnie inaczej.
Ja osobiście mogę polecić ponieważ była to jedna z najlepszych antologii jakie czytałam. Pięknie wydana, porywająca i dopracowana w każdym calu nie daje o sobie zapomnieć.

Bardzo dobry pomysł, bardzo ciekawy tom.

Bardzo dobry pomysł, bardzo ciekawy tom.

• Horror
  • Do kupienia