Ella zaklęta

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Poradnia K
Ella Enchanted
L_Settembrini

Gdy Ella przychodzi na świat, otrzymuje od szalonej wróżki Lucyndy dar bezwzględnego posłuszeństwa. Od tej chwili musi spełnić każde polecenie – nawet głupie, śmieszne i – co gorsza – również okrutne i niebezpieczne. W fantastycznym świecie krainy Kyrie, gdzie żyją jednorożce, centaury, elfy, olbrzymy i groźne ogry, dar Elli staje się istnym przekleństwem. Kiedy ukochana matka Elli umiera,...

Kiedy ukochana matka Elli umiera, pozostawiając dziewczynę pod opieką ojca, ten wysyła ją do szkoły z internatem dla wysoko urodzonych panien. Doprowadzona do ostateczności, dziewczyna postanawia na własną rękę wytropić Lucyndę, aby zdjęła z niej fatalne zaklęcie. Rusza w nieznany świat szukać swojej wolności. Wkrótce na jej drodze staną niebezpieczne ogry, magiczne jednorożce i tajemniczy książę.

Książka w mistrzowskim tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego pełna jest magii, ale też wyjątkowej prawdy o nas samych i szukaniu swojej drogi. Ella ufa swojej intuicji i podąża za własnym wewnętrznym głosem, jest przy tym zdeterminowana i nieustraszona. To bohaterka, jakich potrzeba współczesnym dziewczynkom, bo często i one padają ofiarą klątwy posłuszeństwa…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Rachel3 | 2015-02-26
Na półkach: Przeczytane, Pełna podziwu

Bardzo pozytywne zaskoczenie, książka zdecydowanie lepsza od inspiracji (historii Kopciuszka) :) Polecam najpierw przeczytać, a potem ewentualnie zerknąć na ekranizację, która moim zdaniem również trzyma przyzwoity poziom.

Querida | 2010-08-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jedna z lepszych książek, jakie czytałam. Lubię do niej wracać. Ta książka ma coś w sobie. Momentami jest wzruszająca, czasem zabawna, a kiedy indziej romantyczna. Gorąco polecam. Naprawdę warto ją przeczytać.

isobel | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Ella w dniu narodzin przez pierwszą godzinę swojego życia - jak każdy zdrowy noworodek - okropnie zanosiła się płaczem. Wróżka Lucynda - myśląc, że czyni dobrze - postanowiła obdarować ją darem posłuszeństwa. Choć lepiej pasowałoby tu określenie "klątwa" niż "dar". Tak więc od dnia swoich narodzin Ella musi spełniać wszystkie zadane jej polecenia. Obojętnie jakie: śmieszne, smutne, upokarzające, głupie czy też tragiczne w skutkach. Do złamania zaklęcia bezwzględnego posłuszeństwa trzeba mieć niesamowitą siłę woli. Dzielna i niepokorna Ella zaklęta na szczęście ma jej bardzo duże zasoby. O zaklęciu wiedzą tylko dwie osoby, najbliższe sercu zaklętej dziewczyny: jej cudowna matka oraz równie cudowna Amanda - ich kucharka. Niestety, Ella traci matkę. Na jej pogrzebie spotyka księcia Charmonta - w skrócie Char. Już w czasie ich pierwszego spotkania Elli udaje się go rozbawić. Na scenę wkracza baronowa Olga (która zdradza wyraźne zainteresowanie ojcem Elli) wraz ze swoimi okropnymi...

WampirkaJustynka | 2012-04-09
Przeczytana: 09 września 2012

Gdy Ella przyszła na świat, otrzymała od szalonej wróżki Lucyndy dar bezwzględnego posłuszeństwa. Musi spełnić każde polecenie - nawet głupie, śmieszne albo, co gorsza, groźne w skutkach. Przełamać zaklęcie może tylko siłą własnej woli, czego niepokornej Elli na szczęście nie brakuje.

Książkę tę poleciła mi moja siostra. Z początku podeszłam do niej z sceptycyzmem. Wyobrażałam sobie, że jest to historia o małych wróżkach. Nic bardziej mylnego. Książka okazała się bardzo wciągająca. Jest w niej mnóstwo baśniowych postaci, taki jak: centaury, trolle czy nawet elfy. Głowna bohaterka to odważna i inteligenta dziewczyna.Jest obarczona niezwykłym darem - posłuszeństwa. Ella uważa go za przekleństwo. Wyrusza więc w podróż w poszukiwaniu wróżki, która owy dar jej "podarowała". Dar nie tylko niszczy jej życie, ale także sprowadza na nią i na jej ukochanego wielkie niebezpieczeństwo. Jest gotowa poświęcić się by ocalić ukochaną osobę. Jak to się skończy? Czy Elli uda się "zrzucić" dar? Czy...

Julia | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Historia Elli urzekła mnie swoją oryginalnością i pięknym stylem baśni. Kończy się Kopciuszkiem i pięknym happy endem. To wspaniała opowieść o miłości.
Pokazuje prawdę o człowieku. Jego chciwość. Żądzę władzy. Poczucie wyższości. Choć często wypieramy te cechy, pozostają one w wielu z nas.

Szamanka | 2013-12-20
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Chcę nauczyć się elfickiego i miech pięknego księcia Chara :D
Książka tęczowa na końcu, kolorowa w środku, choć jak wiadomo, kolorowa oznacza, że pojawiają się tam i smutne barwy. Uważam, że to jedna z najlepszych bajek,choć tak wiele z niej z kopciuszka :D

Aga | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014
mdlymee | 2011-09-23

Niesamowita książka, nadająca się zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Rozśmiesza, zasmuca i wzrusza. Autor z sukcesem reanimował "motyw kopciuszka", nadając mu wydźwięk współczesności. Jedna z moich ulubionych książek.

Agnessa | 2010-10-02
Przeczytana: 18 lipca 2010

Ostatnie upały osłabiają nie tylko ciało, ale też duszę. Powietrze praktycznie stoi, gorąc lepi płuca a widok błękitnego nieba gdzieniegdzie przetykanego ślinusią bielutką chmureczką wywołuje żądzę mordu. Jak w takim przypadku siegać po poważną literaturę, kiedy w człowieku gotuje się dosłownie i w przenośni. Długo zapamiętam książkę Levine, czytało się naprawdę przyjemnie, a pod koniec spadł deszcz i przyniósł ochłodzenie z rześkim zapachem ozonu. Chciałam się również przekonać jak wygląda powieść w porównaniu z jej adaptacją filmową z Anne Hathaway i Hugh Dancym. Wyszły dwie podobne, ale odmienne opowieści, które jednakowo lubię. Ciekawe czy w odwrotnej sytuacji też bym tak pisała.

Ella z Frell byłaby zwyczajną i szczęśliwą dziewczyną, gdyby nie ta głupia wróżka Lucynda. Przez tę wariatkę otrzymała dar, który stał się przekleństwem - dar posłuszeństwa, który czyni z ludzkiej istoty marionetką. Ella nie potrafi oprzeć się darowi, próby buntu przed wykonaniem polecenia kończą się...

ultramaryna | 2010-05-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadane

Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego kiedyś ta książka tak mnie urzekła. Wprost za nią szalałam i to przez długi czas. Teraz podchodzę do niej z większym dystansem, ale pozostał ogromny sentyment. To po prostu baśń. Przyjemna, lekka, interesująca i dość zabawna. A ja lubię baśnie :)

Patronaty tygodnia

Jeśli aktualnie nie posiadasz żadnej nowej książki do czytania, pilnie sprawdź poniedziałkowe patronaty serwisu lubimyczytac.pl, ponieważ brak lektury może zagrażać twojemu życiu lub zdrowiu. Oczywiście żartujemy, ale gdybyście chcieli zakupić wszystkie nowości z tego tygodnia, zrobilibyście krzywdę nie tylko swojemu portfelowi, ale i plecom. Oto tylko część premier, którym patronujemy w tym tygodniu.

Gail Carson Levine uczy jak tworzyć porywające historie

Opowiadanie historii, to coś co robi niemal każdy z nas. Od najmłodszych lat rodzice wymyślają dzieciom bajki lub opowiadają co im się przydarzyło. Dzieci bawią się tworząc historie, dzielą się przeżyciami, emocjami. Wystarczy odrobina nieskrępowanej niczym wyobraźni, kartka papieru, coś do pisania i już może powstać opowieść.