Ella zaklęta

To przeklęte posłuszeństwo

Moja ukochana książka z dzieciństwa. Chodząc do szkoły podstawowej bądź gimnazjalnej wielokrotnie się w niej zaczytywałam. Już wtedy miałam dość nieokreślony gust czytelniczy, wszystko co wpadło mi w dłonie pochłaniały także oczy: począwszy od durnych nastoletnich romansów, poprzez historie typu "My, dzieci z dworca ZOO", kończąc na powieściach przygodowych i/lub fantastycznych.
Do tej pory nie lubię się ograniczać bądź zamykać na konkretne gatunki, i nie dotyczy to tylko literatury.

Czasami można poczuć się bezpiecznie w swoim świecie, do którego nie dopuszczamy nic nowego, nie potrafiąc dostrzec zalet rzeczy, myśli i zachowań spoza naszej strefy komfortu. W chwili gdy zaczynamy się otwierać na otaczający nas świat, okazuje się, że możemy tam znaleźć nie tylko rozczarowania, ale także coś co nas zafascynuje, nauczy lub po prostu da satysfakcję.

Wracając do książki, "Ella zaklęta" przedstawia lekko fantastyczny świat z ogrami, elfami, olbrzymami i wróżkami. Największa trudność jaką Ella musi przezwyciężyć, aby być szczęśliwą osobą, to jej posłuszeństwo. Wiele ją kosztuje bycie tą, która musi wykonywać rozkazy, jednak największą krzywdą jest odrzucenie miłości ze względu na swe ograniczenia.

Jak często nam, w życiu codziennym, jest ciężko walczyć z naszymi słabościami i przywarami? Każdy z nas wie ile nas to kosztuje, ile poświęcamy dla innych, ile pracy wkładamy w to aby się zmieniać i ulepszać.
I wiecie co? Uważam, że każda minuta włożona w pracę nad samym sobą, każda myśl samokrytyczna i każda konkluzja prowadzi nas ku temu, aby się zmieniać na lepsze, aby nam samym było lepiej i, aby innym było lepiej z nami. Czasami trzeba powiedzieć 'nie', bywa że trzeba powiedzieć 'tak, dam radę, nawet jeśli jeszcze nie wiem jak - dowiem się'.

I tego Wam życzę, abyście potrafili walczyć o siebie.

1970

Przyjemna wariacja na temat Kopciuszka. Jest baśniowo, jest uroczo, całościowo tworzy to miłą, dość lekką lekturę dla dzieci.

Bardzo przyjemna książeczka.

Bardzo przyjemna książeczka.

“Ella zaklęta” Gail Carson Levine to książka, na którą autorka miała bardzo ciekawy pomysł. Wątek daru posłuszeństwa mógłby być doskonale rozwinięty, a historia rozgrywająca się w magicznych realiach mogłaby zachwycać. Niestety po pierwsze autorka nie wykorzystała potencjału, który drzemał w jej świetnym pomyśle na książkę. Dialogi są tu dosyć płytkie, relacje sztuczne, a fabuła niezwykle nieskomplikowana. Nie uratowały sytuacji nawet elfy, ogry i jednorożce. 😢 Po drugie byłam do tej książki zdecydowanie za stara. Mimo, iż lubię czasem czytać książki dla młodszych odbiorców, to ta zupełnie mnie nie urzekła. Przyznaję jednak, że “Ella zaklęta” mogłaby spodobać się młodszemu czytelnikowi, który nie wymaga od książki złożonej fabuły. Ja niestety nie czuję jej magii i nie polecam tej książki nikomu powyżej piętnastego roku życia.

fajna książka niemożna się od niej oderwać ale jak dla mnie to taka trochę podrobiona opowieść o kopciuszku.

"Ella zaklęta" jest powieścią, którą pomimo prostego języka czyta się interesująco. Wartka akcja porywa czytelnika, całość jest bardzo przyjemna w odbiorze i chce się poznać dalsze losy bohaterki. Jak dla mnie język jest zbyt banalny, jednak nie zmienia to faktu, iż uważam tę pozycję za godną polecenia, szczególnie osobom młodszym (10-13 lat). Wydanie też jest bardzo ładne, choć do okładki mam pewne zastrzeżenia. Twierdzę też, że w filmie Ella w znacznie lepszy sposób pokonała klątwę, aczkolwiek jest to jedynie moja opinia.

Myślę że jest to książka wyłącznie dla młodszego czytelnika.

Myślę że jest to książka wyłącznie dla młodszego czytelnika.

No cóż, wolę jednak film, tam o wiele więcej się działo niż w książce...
"Ella Zaklęta" to przyjemna opowieść, która nawiązuje do znanych i lubianych baśni, i też umiejętnie się wyśmiewa ze znanych i utartych schematów. W końcu kto by pomyślał, że może istnieć dar od wróżki, który byłby przekleństwem? Albo dziewczyna, która nie czeka na Księcia z Bajki? Ta książka jest powiewem świeżości w baśniach, którego brakowało przez wiele, wiele lat.
Podobało mi się to, że dar Elli - posłuszeństwo, przecież tak często pojawiające się w znanych baśniach - tutaj pokazano odmiennie, i to zmusza do refleksji.
Książka ma swoje zalety, ale jednak film podobał mi się bardziej. Taka kolej rzeczy...

No cóż, wolę jednak film, tam o wiele więcej się działo niż w książce...

Taka sobie. Dziecinna i absurdalna. Końcówka mnie wynudziła.

Taka sobie. Dziecinna i absurdalna. Końcówka mnie wynudziła.

Film o Elli bardziej przypadł mi do gustu. Książka inaczej rozgrywa historię kopciuszka w krainie elfów, gnomów, ogrów i wróżek. Książkowa Ella zmaga się z niechcianym darem. Ella filmowa ma pazur. Więc grzeczną i uroczą historię o książkowej Elli można podarować dziewięciolatce. A film obejrzeć z przyjemnością samemu.

• Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Ella zaklęta