Akademia księżniczek

Shannon Hale Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura piękna
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01

Gdybym była parę lat młodsza, gdybym miała lat przykładowo dziesięć, byłabym absolutnie oczarowana tą książką, która posiada niezwykły klimat. Teraz nie podchodzę do niej z zachwytem, a po prostu z uśmiechem, bo podobała mi się. To nie przygodówka, to nie akcja i tajemnice jak w np. ,,Magicznym Ekspresie". To historia dziewczynki, która chce dowieść swojej wartości, pokazująca siłę rodzinnych więzi, przyjaźni, a także tego, że (uwaga, uczniowie!) nauka może być niezwykle przydatna w życiu. Chociaż Miri uważała połowę przedmiotów za bezsensowną, doceniła wartość pozostałych. A choć w książce nie ma kojarzonej z baśniami magii (a przynajmniej nie nazwiemy tego dosłownie magią),to klimat możemy nazwać jedynie mianem ,,baśniowego". W dodatku nieraz w książce natkniemy się na dość zaskakujące zwroty akcji, a to wszystko tworzy przyjemną opowieść, którą z pewnością pokochają młodsi czytelnicy, ale i być może polubią również i starsi.

Uwielbiam taki zabieg w książkach (eliminację) więc od razu ją pokochałam. książka myślę że na spokojnie 8+ jednak ja też się przy niej dobrze bawiłam. Mogła bym nawet powiedzieć że odrobinę przypomina mi rywalki

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa, z przyjemnością do niej wróciłam - niepowtarzalny klimat i oryginalny świat.

Przeczytałam tą książkę w 2022, po kilku(nastu?) latach. I nadal bardzo mi się podoba. Nie pamiętałam wszystkich wątków i może to właśnie spowodowało, że tak dobrze mi się ją czytało. Niektóre fragmenty o akademii były bardzo przykre i brutalne, ale cała opowieść to piękna historia o dorastaniu, miłości, rodzinie i przyjaźni.

Przyznam, że książka która bardzo mi się spodobała, zresztą uwielbiam tą autorkę i chętnie sięgnę po jej inne dzieła. Książka była wciągająca, trzymająca w napięciu, dobrze napisana i ogólnie super mi się ją czytało. Miała trochę zwrotów akcji, a ogólnie była przyjazna i raczej lekka oraz przyjemna w odbiorze. Przyznać muszę, że zaskoczyło mnie zakończenie, bo nie tego się spodziewałam, ale lubię takie nieoczywiste zakończenia. Książka naprawdę była bardzo dobra, miała wspaniały klimat i charakter i było mi przykro kiedy ja skończyłam. Może się wydawać, że książka opowiada o pałacu i bogactwie, ale to akurat mylę wrażenie, bo klimat książki jest nieco inny.

Książka jest niezwykła. Po prostu. Pokazuje nam, co jest naprawdę ważne i może komuś nie podoba się tytuł, ale o tym właśnie jest ta powieść. O ludziach, którzy trochę podrośli i przestali lubić to, co lubili. O tym jak bardzo cierpimy przez innych. Na szczęście Miri jest inna. I książka dobrze się kończy, natomiast Miri wcale nie jest małą dziewczynką. Jest nastolatką, przed którą stoi trudny wybór. Czy wygrać czy pomóc innym? Wybiera dobrze i za to właśnie kocham tą książkę. Nie da się oderwać, gdy już zacznie się ją czytać. Przeczytałam ją około pięć razy i z chęcią sięgnę znowu. Takich książek się nie zapomina, a bądźmy szczerzy, niewiele książek porusza tak mocno.

Czytałam ją baaardzo dawno temu, ale z tego co pamiętam podobała mi się i wywarła na mnie duże wrażenie, choć obecnie przypominam sobie tylko urywki zdarzeń. Zastanawiam się nad przeczytaniem jej ponownie, choć obawiam się że odbiorę ją zupełnie inaczej niż wtedy, gdy miałam jakieś 10 lat.

Jest to historia o dzielnej Miri, która została wysłana do Akademii, co nie jest spoilerem,ponieważ znajduje się to już na początku książki. Miri ma niezwykły charakter.
Nie jest to zbyt popularna książka, ale bardzo wartościowa.
Nie da się przy niej nudzić!

Nie jest to zbyt popularna książka, ale bardzo wartościowa.
Nie da się przy niej nudzić!

Bardzo mi się spodobała i wciągnęła. Zapamiętam ją na długo.

Bardzo mi się spodobała i wciągnęła. Zapamiętam ją na długo.

Dla nastolatek i nie tylko. Napisana prostym językiem. Łatwo się czyta- jednym tchem.

• Dzieciństwo
  • Przeczytane w 2017

Dodaj cytat z książki Akademia księżniczek