Writing Magic. Creating stories that fly
GZal

Gail Carson Levine, amerykańska autorka pisząca dla dzieci i młodzieży, postanowiła podzielić się ze swoimi czytelnikami sekretami własnego warsztatu. Magia pisania to poradnik dla początkujących pisarzy – nie tylko tych najmłodszych. Można się z niego dowiedzieć, jak wymyślać wciągające historie, jak je zaczynać, żeby czytelnik nie mógł się od nich oderwać, i jak je kończyć, tak by ...

początkujących pisarzy – nie tylko tych najmłodszych.

Można się z niego dowiedzieć, jak wymyślać wciągające historie, jak je zaczynać, żeby czytelnik nie mógł się od nich oderwać, i jak je kończyć, tak by pozostały mu na długo w pamięci. Są tu również rady dotyczące tworzenia wyrazistych postaci i pisania naturalnie brzmiących dialogów, a także – gdy zachodzi taka potrzeba – wzruszania lub rozbawiania czytelnika.
Każdy z krótkich rozdziałów kończy się praktycznymi ćwiczeniami, które zachęcają przyszłych autorów do wytężenia wyobraźni i do praktycznej nauki pisarskiego rzemiosła.
Amerykańscy recenzenci stwierdzili, że z książki tej mogą się uczyć pisania ludzie w każdym wieku. I to nie tylko początkujący literaci – ze wskazówek autorki skorzysta każdy, komu zdarza się pisać mejle, blogi, listy miłosne, a nawet kartki z życzeniami.

źródło opisu: www.bialaplama.pl

źródło okładki: www.bialaplama.pl

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1891

„Magia pisania”, czyli jak zachęcić do tworzenia

„Talent pisarski to coś, z czym człowiek MUSI się urodzić. Bo pisarz lub poeta to ktoś, kto ma BOSKIE umiejętności, ponieważ tak łatwo i prosto układa skomplikowane fabuły powieści czy strofy wiersza. Nawet nie próbuj sam stworzyć jakieś książki, bo tylko WYBRANI mogą być sławnymi autorami. Ty najwyżej staniesz się GRAFOMANEM.” - W ten pesymistyczny sposób jeszcze jakiś czas temu zniechęcano wiele osób, które chciały pisać. Dzisiaj wiadomo, że aby stworzyć porywające historie, to boski talent nie wystarczy – potrzeba wielu jeszcze rzeczy: cierpliwości, samodyscypliny, pomysłu, oczytania, organizacji czasu, ale przede wszystkim NAUKI. Bo obecnie pisania książek można się nauczyć – czy to na specjalistycznych kursach, czy przez poradniki, to każdy może potem coś napisać. Tego samego zdania jest Gail Carson Levine, amerykańska autorka książek dla dzieci i młodzieży, w tym popularnej „Elli Zaklętej”, i wydała w tym celu pozycję o jednoznacznym tytule: „Magia pisania. Jak tworzyć porywające historie”.

30 rozdziałów opisujących krok po kroku, jak wygląda proces wymyślania fabuły, wyboru odpowiedniej narracji, dobierania słów i redakcji tekstu – Gail Carson Levine w swojej książce staje się przewodniczką po trudnej sztuce pisania powieści. Takim dobrym opiekunem, nawet mogę napisać, że Wróżką Chrzestną, bardzo pomocną dla amatora słowa pisanego, który chce spróbować swoich sił w tworzeniu. Na czym najbardziej skupia się pisarka? Na szkolnych podziałach na gatunki i rodzaje literackie? Na wspominaniu, jak ważne są gramatyka, interpunkcja i ortografia? Czy też wspomina o akademickich ujęciach teoretycznoliterackich? Nie, nic nie ma z teorii, za to jest bardzo dużo praktyki – nie tylko ćwiczenia po każdym rozdziale z proponowanymi tematami do pisania, ale też życiowych przykładów. Tak, sama Gail Carson Levine pokazuje, jak naprawdę wygląda praca pisarza i ile trzeba trudu wyłożyć, aby napisać nawet jedno zdanie – czytelnik dowiaduje się m.in. ile powstało wersji pierwszego akapitu „Elli Zaklętej”, jak autorka radzi sobie z niemocą twórczą lub ile razy wydawnictwa odrzucały jej powieści, zanim ostatecznie mogła zarabiać z samego pisania.

„Magia pisania...” przeznaczony jest głównie dla młodzieży, ale nawet dorośli zainteresują się tą pozycją. Kiedy czyta się ten poradnik, to od razu widać podejście autorki do początkującego pisarza: zero jakiegokolwiek wywyższania się, pokazywania, jaka jest wybitna, że inni nawet nie dorównają do tego poziomu, jaki reprezentuje. Gail Carson Levine ma takie... matczyne podejście do czytelnika, który marzy o wydania własnej powieści. Cierpliwie tłumaczy wszystkie niejasności, daje ciekawe porady (zwłaszcza na niemoc twórczą: tak banalne, że aż genialne) i po prostu zachęca do samej czynności pisania. Oczywiście nie mówi, że to droga usłana różami, ale jeśli ktoś zdecyduje się, to musi liczyć się z wieloma przeszkodami, ale efekt końcowy jest warty zachodu. Wszystkie rozdziały czytałam z zapartych tchem, porównując do tego, co mi mówiono w szkole, na studiach i innych kursach – mogę śmiało napisać, że taką nauczycielkę pisania to ze świecą szukać. Przystępne wyjaśnienia, dobrane przykłady i ćwiczenia na końcu stanowią bardzo dobrą motywację do sięgnięcia po długopis i kartkę czy też włączenia edytora tekstu i stukania palcami po klawiaturze. I zero, naprawdę zero tekstów o boskim talencie. Aż lepiej się czyta taki poradnik.

Marzysz o byciu pisarzem? Jesteś gotowy na zmianę swojego rozkładu dnia, aby znaleźć chociaż chwilę na tworzenie? Chcesz też poznawać nowe techniki pisarskie i formy wypowiedzi? Jest na to jedna rada – dużo czytaj. Również „Magię pisania...”, która powinna zagościć na półce amatora tworzenia tekstów, ponieważ warto do niej cały czas zaglądać. To kto jest chętny na napisanie bestsellera?

Anna Wolak

AnnaSikorska | 2018-02-01

Dziś wyjątkowo o dwóch książkach z dwóch różnych wydawnictw o jednym, ważnym temacie: pisaniu. To w jaki sposób wypowiadamy się określa naszą pozycję społeczną. Z pisaniem jest podobnie. Ubieranie myśli w słowa przelewane na papier nie jest łatwą sztuką, ale na pewno każdy może ją opanować. Znienawidzone szkolne wypracowania zdecydowanie zniechęcają do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku, ponieważ ta czynność powinna być bardziej twórcza, swobodna i odzwierciedlać zainteresowania piszącego, a nie wtłaczać go w schematy kulturowe. Dowolność tematyczna pozwala również na rozwijanie zainteresowań, pokazuje, że pisanie to nie tylko nudny język polski, ale umiejętność, która przydaje się biologom, chemikom, matematykom czy informatykom i wielu, wielu innym specjalistom, dlatego każdy z nas powinien ją ćwiczyć i zachęcać swoje pociechy do podejmowania trudu.
Do moich rąk trafiły dwie publikacje wychodzące naprzeciw początkującym piszącym i pokazujące im, że czynność ta jest nie tylko...

książek: 2029
Tinkerbelle | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Ta niewielka książeczka to skarb dla osoby, która zawsze chciała coś napisać. Zapewne dla kogoś, kto ma doświadczenie z pisaniem, może to być mało przydatne, ale jak ktoś by chciał a się boi/nie wie jak zacząć/czy jakikolwiek inny powód, tutaj krok po kroku mamy prostu instruktaż, jak rozpocząć przygodę z pisaniem.

GZal | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Jestem przekonany, że oprócz zachęcania dzieci i młodzieży do czytania, równie ważne jest nauczanie tego, w jaki sposób opowiadać różnego rodzaju historie. Jak atrakcyjnie pisać. Przy okazji wybuchającej co jakiś czas dyskusji o niskim poziomie czytelnictwa w Polsce, w ogóle nie zauważam, by ten wątek był poruszany. Tymczasem pisanie, to jeden z najprostszych przejawów twórczości. Dostępny od chwili, gdy tylko nauczymy się pierwszych liter i koślawym, a czasem lustrzanym pismem napiszemy swoje imię, albo dwa najprostsze słowa – mama i tata. Później przyjdą zdania, a jeszcze później historie.

W wydawanych przez nas książkach dla młodzieży w serii Biała Plama główni bohaterowie w większości przypadków piszą. Są to pamiętniki, dzienniki lub wymyślone historie, które przelewają na papier. To w pewien sposób pokazuje znaczenie tej formy wyrażania siebie samego. Między innymi dlatego podjąłem decyzję, żeby pójść krok dalej i dać narzędzie, które może choć w niewielkim stopniu pozwoli...

Elwira | 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Pisarzem się nie rodzi, pisarzem się zostaje (albo marzy się, żeby nim zostać). Ta książka jest właśnie dla takich chcących, a nie mających odwagi, takich co marzą o pisaniu, a boją się z rożnych powodów sięgnąć po pióro. Dla małych i dużych, do tego jest moim zdaniem świetnym materiałem dla uczniów, studentów. Dzięki niej nudne pisanie wypracowań mogłyby się stać fantastyczną przygodą, a kto wie jakie talenty mogłyby obudzić…
Magia pisania to przyjemne z pożytecznym, zapewnia też fantastyczną zabawę poprzez wszystkie pięć części: Start, Materia opowieści, Jak przez to przebrnąć, Kopiąc głębiej, Pisać, zawsze pisać.

…bo czyż pisanie to nie magia?

Asmita | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 października 2017

Piszę hobbystycznie od kilku lat i może z tego powodu książka mnie nie zachwyciła. Nie odnalazłam w niej nic, co sprawiłoby, że uznałabym to za cenną wskazówkę. Większość rzeczy jest oczywista, a przedstawione są w takim formacie, jakby była to nie wiadomo jak celna uwaga. Zapewne dla młodszych osób, które dopiero zaczynają pierwsze kroki w pisaniu, książka ta będzie rzeczywiście warta swojej ceny, reszta prawdopodobnie nic z niej nie wyniesie.

Melmothia | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018