Dwie księżniczki z Bamarry

Poradnia K
2020-05-20
2020-05-20

Siostrzana miłość

"Dwie księżniczki z Bamarry" jest pozycją idealną na wiele sytuacji: zwłaszcza jako prezent i gdy chcecie po prostu zanurzyć się w pięknej opowieści o ciężarze nadchodzącej straty i poszukiwaniu własnej odwagi.
To nie tylko historia o tchórzliwej księżniczce, która pokonała góry i doliny dla swojej siostry. To naprawdę wielowymiarowy przekaz, jaki w bardzo prosty oraz przystępny sposób trafi dosłownie do każdego. Addie jest niesamowitą postacią, Levine zrobiła z jej charakterem wręcz magiczną sprawę - od naiwniutkiej dziewczynki do przyszłej królowej. Sposób, w jaki dojrzała, nabrała odwagi i poczucia odpowiedzialności nie tylko za swoją rodzinę, ale także i za mieszkańców jej królestwa...
Gail Carson Levine już drugi raz mnie zauroczyła. Nie tylko pisze lekko i zabawnie, ale też po prostu niesamowicie mądrze. Chociaż pod koniec zdarzyły się minimalnie brutalniejsze opisy starć, tak polecam ją wszystkim w wieku od 12 roku życia. Dwanaście lat skończyłam całe wieki temu i też bawiłam się doskonale 😍
Różnica wieku między Addie a Rhysem jest całkiem zabawna, ale jak romansiarą jestem i chciałabym przeczytać książkę mocno o nich, tak wybitnie pasowało do całokształtu, że czarodziej jest gdzieś na uboczu.
Potrzebuję więcej książek tej autorki w życiu!

"Dwie księżniczki z Bamarry" to druga już powieść Gail Carson Lewine, którą dane było mi przeczytać. Jest lekka, przyjemna i pomaga oderwać się od rzeczywistości. Napisana została raczej prostym językiem, więc przeznaczona jest raczej dla nastolatków. Przygody Addie były dla mnie interesujące, choć książka wydaje się w mojej opinii zbyt banalna, zdecydowanie bardziej preferuję bardziej rozbudowane opisy. Uważam jednak, iż jest to bardzo dobra pozycja, przeznaczona dla młodszych nastolatków, opowiadająca o siostrzanej miłości oraz godna polecenia.

Zaskakujące zaskoczenie i jednocześnie bardzo wzruszające, ale pozostała cześć książki bardzo przewidywalna. Polecam ją czytelniczką od lat 10-14.

Książka ,, Dwie księżniczki z Bamarry" to taki słodziutki różowy donat. Owym samym pączkiem czyli podstawą jest świat przedstawiony. Jak przystało na baśń, mamy do czynienia z magią, fantastycznymi postaciami, walkę dobra ze złem. Różowym lukrem są bohaterowie, którzy są bardzo sympatyczni i bardzo podobni do nas.Muszę nadmienić także kreację smoka, który jak dla mnie jest istną bombom smakową. Owymi kolorowymi cukiereczkami są wartości, jakie porusza ta baśń. Przyjaźń, miłość, walka ze swymi słabościami i liczne mądrości, czy jak to woli sentencje, które okraszają całą tę powieść. Według mnie warto ją schrupać w szczególności jeśli ktoś uwielbia baśniowe klimaty, fantastykę,a przede wszystkim lekką i przyjemną historię na raz. To książka dla każdego, bowiem dorośli jak i dzieci znajdą tutaj coś dla siebie.

Dwie zupełnie różne siostry - księżniczki Addie i Meryl,
ich ojciec - król,
a także czarodzieje, wróżki, elfy, smoki, gryfy, ogry, widma
zapełniają strony ponad 300-stronicowej książki autorstwa Gail Carson Levine
pod tytułem "Dwie księżniczki z Bamarry".

Okładka w stylu innej książki tej autorki "Ella zaklęta".
Tu też spotykamy silną, odważną, pomysłową bohaterkę.
Ale wcale nie jest nią marząca o przygodach starsza z sióstr Meryl,
tylko nieśmiała, bojaźliwa, stroniąca od wyzwań młodsza Addie.

Ta zamiana ról nie była wyborem żadnej z dziewcząt.
Tak zdecydował los, a właściwie choroba - tzw. Szara Śmierć,
która wcześniej zabrała matkę dziewcząt.

Dziwnie czyta się o Szarej Śmierci w czasach pandemii koronawirusa.
Ale wszechobecna w tym świecie magia daje nadzieję na znalezienie leku.
Jednocześnie magiczne postaci są niebezpieczne i zagrażają życiu naszej bohaterki.
A czas nieubłaganie płynie...

Czy siedmiomilowe buty, samonakrywający się obrus
i miecz Krwiożerca na coś się przydadzą?

Czy lekarstwo w ogóle istnieje?
Czy Addie pokona własne słabości?
Czy uratuje siostrę?

I co z tym wszystkim ma wspólnego legenda o Drualcie,
cytowana / recytowana w wielu miejscach akcji?

Sprawdźcie sami!
Tę baśń dla młodszych nastolatków czyta się dobrze :-)

Dwie zupełnie różne siostry - księżniczki Addie i Meryl,
ich ojciec - król,
a także czarodzieje, wróżki, elfy, smoki, gryfy, ogry, widma
zapełniają strony ponad 300-stronicowej książki autorstwa Gail Carson Levine
pod tytułem "Dwie księżniczki z Bamarry".

Okładka w stylu innej książki tej autorki "Ella zaklęta".
Tu też spotykamy silną, odważną, pomysłową bohaterkę.
Ale...

• Przeczytane 2021