Czekaj, mrugaj

2019-03-27
2019-03-27
9788395203862
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
literatura norweska miłość relacje damsko-męskie samotność uczucie

W okamgnieniu

Jakaś taka wydumana ta książka. Jak bardzo lubię koncepcję przekazywania myśli i emocji bohaterów to, tutaj mnie to kompletnie nie przekonało i nie poruszyło. Na siłę wzbudzane emocje nie robiły na mnie większego wrażenia, ewentualnie delikatnie mnie to irytowało. Nie wiem o czym i po co była ta książka.

Co się dzieje w głowach ludzi, którzy myślą "za dużo"? Ano, właśnie to

Co się dzieje w głowach ludzi, którzy myślą "za dużo"? Ano, właśnie to

Wielbiciele nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, konfundujący przybrzeżne płycizny z prawdziwymi głębinami, powinni być zachwyceni. Poziom egzaltacji osiąga tu kod czerwony, czemu przyklaskuje uradowany duch Krzysztofa Kieślowskiego. Gdyby jednak nakreślić jakikolwiek plus „Czekaj, mrugaj”, nawet najbardziej wątły i niewyraźny, znalazłyby się pod nim: osobliwa historia połączenia kochanków za pomocą migrującego zęba, porcja kobiecej fizjo — nomii i logii, motyle ulatujące z odbytu.

Ta powieść w ogóle mnie nie przekonała. Ciekawy zamysł, ale jakoś tak mało wciągająco zrealizowany. Czytałam po trochu i z czasem bohaterowie zaczęli mi się zupełnie mylić. Nie pomaga też dość drewniany język polskiego tłumaczenia.

o czym jest ta książka? nie mam pojęcia; przerost formy nad treścią; miała z tego wyjść jakaś pewnie dająca do myślenia lektura egzystencjonalna a wyszedł totalny badziew. strata czasu.

Sama nie wiem. Trochę filozoficzna książka, trochę o strachu, trochę o kobietach, ale czy ja właściwie wiem, o co chodzi? Nie wiem

Dziwna konwencja tej książki. Z jednej strony wspaniała, ponieważ przedstawia ludzi ultra-wrażliwych, o głębokim odczuwaniu rzeczywistości. Ale po pewnym czasie te postacie zaczynają męczyć swoją "przeczulicą" w odbieraniu życia. Za bardzo neurotyczne wydają się być ich poczynania.

Klimat trochę jak z filmów Allena - niestety, tych najsłanszych

Klimat trochę jak z filmów Allena - niestety, tych najsłanszych

Mozaiki stworzone są z kawałków o różnych kolorach i kształtach, które osobno stanowią odpad, ale razem tworzą już obraz. A co jeśli podobny zabieg wykorzystamy w literaturze? Jeśli zbierzemy pozornie niepasujących do siebie bohaterów i spleciemy ich losy, by powstała powieść?

Gunnhild Oyehaug tworzy literacką mozaikę złożoną z migawek. Z wybranych chwil kilku bohaterów, którzy ukazują nam historię pełną samotności, sztuki i różnych form miłości. Czas w jej opowieści jest plastyczny, a narracja momentami przypomina opis audiowizualny, który tworzy się z myślą o osobach niewidomych. Autorka preferuje zdania wielokrotnie złożone, w których przez brak uwagi można się zaplątać, ale równie łatwo można wraz z nimi płynąć przez fabułę i odczuwać z tego ogrom przyjemności. Początkowo czułam się niepewnie w zetknięciu z jej stylem, ale szybko przekonałam się do niego. Odniosłam wrażenie, jakby Autorka stała się mi bardzo bliska, choć przecież na koniec narratorkami okazują się być Dulcynea z „Don Kichota" oraz Beatrcze z „Boskiej komedii". To im Gunnhilda Oyehaug oddaje głos, co jest jej kolejnym puszczeniem oczka w stronę czytelnika, stereotypów i sztuki. I chwała jej za to!

Sigrid, nękana niepewnością i samotnością, wzdycha do autora z okładki książki. Kare spotyka się z kobietą idealną, ale jego serce targane jest zwątpieniem. Wanda chce być silna, ale w środku drży. Robert kłamie dla kobiety, którą darzy uczuciem. Linnea żyje wspomnieniem swojego romansu sprzed lat. Viggo odczuwa stały lęk. Trine jest matką i artystką, nie artystką i matką. Elida marzy o kimś, kogo pokochała, gdy była dzieckiem.
Młode kobiety i sporo starsi od nich mężczyźni. Osoby, które chcą odnaleźć swoje miejsce w świecie. Które chcą kochać, które są samotne i które mają spore ambicje. Bohaterowie pełni wad i zalet, którzy są nam bliscy, bo zdają się być prawdziwi.

Ich losy splecione są ze sobą. Przeznaczenie kieruje ich życiem tak, by mijali się na różnych etapach, a czasami przystawali obok siebie na dłużej.

A wokół nich jest sztuka. Performersy, obrazy, zabytki czy literatura. Wszyscy znają „Zamek" Kawki i „Boską komedię" Dantego. Pojawia się też „Don Kichot" Cervantesa, słoneczniki van Gogha czy Sofia Coppola w filmie „Między słowami". Piękno ich otacza, piękno jest w nich i piękno odczuwa czytelnik, choć ma ono kolor zagubienia w świecie.

„Czekaj, mrugaj" to barwna powieść, którą ludzie kochają lub z trudem doczytują do końca. Mnie całkowicie oczarował, a wszystkie drobne mankamenty z czystym sumieniem jej wybaczyłam.

Strumień świadomości, obyczajowy, ale klimatyczny, kameralny i momentami interesujący.