Harda horda

Okładka książki Harda horda Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska Patronat Logo

Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...
Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...

Niepokornym piórem

Pewnie nie napiszę nic odkrywczego, ale jak to bywa ze zbiorami opowiadań, jakość opowieści jest zróżnicowana. Szczególnie przypadły mi do gustu: "Jawor", "Dróżniczka", "Dokąd odeszły cienie", "Jest nad zatoką dąb zielony" oraz "Z góry nie patrzą". Pozostałe teksty były dobre, chociaż albo nie zachęcił mnie sposób prowadzenia historii albo język, którym posługiwała się dana autorka. Myślę, ze warto przeczytać, szczególnie jeśli poszukujemy nowych ciekawych autorów.

Dobra antologia, być może, ale nic ponadto. Czytałam kolejne opowiadania w nadziei na to COŚ ale w sumie się nie doczekałam. Moją uwagę zwróciły tylko dwa opowiadania - na samym początku "Jawor" (naprawdę doskonały, niesamowity, duszny klimat!) oraz, tym razem raczej negatywnie, opowiadanie "Jest nad zatoką dąb zielony" na sam koniec, które jest dla mnie jednym z tych, które żerują na chorobie i nieszczęściu małego dziecka. W sensie że nic innego tam czytelnika nie chwyta. Tak że, podsumowując, antologia niestety dość przeciętna. Wiem, że nie jest łatwo napisać dobre opowiadanie. Ale jednak chciałoby się więcej.

Wybija sie wyłącznie kubasiewicz :/ oczekiwania były spore mimo wszystko

Wybija sie wyłącznie kubasiewicz :/ oczekiwania były spore mimo wszystko

szkoda drzew, czasu i pieniędzy

szkoda drzew, czasu i pieniędzy

Zbiór opowiadań z dreszczykiem w tle, niektóre to nawet z porządnym dreszczem :) muszę przyznać, że nie doceniałam polskich autorek fantastyki i dzięki tej lekturze to uległo zmianie. Polecam absolutnie, można zapomnieć o świecie, wciągające historie.

Niezły zbiur opowiadań najlepsze to o wielorybie i bezduch

Niezły zbiur opowiadań najlepsze to o wielorybie i bezduch

Jak kazdy zbior opowiadan, takze I ten zawiera te lepsze i te gorsze, ale calosc to fajna rozrywka z fantastyka i odrobina sci-fi

Do czytania "Hardej Hordy" siadłam z równym zapałem jak do jedzenia pysznej bułki słodkiej z makiem, której ostatnie gryzy towarzyszą mi w pisaniu tej recenzji.
"Harda horda" to zbiór opowiadań, które łączy nuta, bądź wręcz cała szklanka fantastyki. Jako, że nieczęsto siadam do tej formy, bo najzwyczajniej w świecie nie przepadam za opowiadaniami, to właśnie ów klimat fantastyki nakłonił mnie do zatopienia się między rozdziałami.
Po tytule oczekiwałam od tej lektury więcej hardości, czy to od rozwiązywania sytuacji, charakteru bohaterów czy samych finałów przedstawionych historii. Zamiast tego w większości dostałam śmierć, stratę, dziwnych bohaterów i nieco apokalipsy. Do tego niektóre opowiadania kończyły się jak odcięcie tasakiem końca marchewki. Może miało to skłonić do chwili zastanowienia, ale przy tak krótkiej formie sprawiało to wrażenie braku pomysłu na poprowadzenie historii do końca.
Ale to chyba taki urok antologii - nie wszystko nam się spodoba. A co mi się spodobało? Oczywiście historia pióra Anety Jadowskiej. Choć już ją kiedyś czytałam przy okazji innego zbioru, to z chęcią powróciłam do Zielonego Jaru i ubawiłam się równie dobrze jak za pierwszym razem. Polubiłam też bohaterów z opowieści "Dokąd odeszły cienie" i coś czuje, że zaprzyjaźnię się z twórczością Magdaleny Kubasiewicz.
I już, żeby zamknąć się w top 3 to: mroczny "Bezduch" zdecydowanie się zalicza do najlepszych. To poprowadzenie akcji i było tak dobre! Lubię takie zwroty akcji, tą odrobinę szoku i błysku w oku kiedy wszystkie puzzle jednej układanki tak idealnie układają się w zupełnie inaczej układającą się prawdę.
Pozwólcie, że trzech najgorszych nie wymienię. Skończmy na tym co dobre.
Pozdrawiam,
Czytająca z Herbatą

Bardzo kusiły mnie te opowiadania, chociaż ja opowiadań naprawdę nie lubię. Drażni mnie ta forma, która zawsze dla mnie wydaje się być nieskończoną powieścią. Ale cóż, osobiście zawsze miałam słabość do grubych książek, którymi się mogę nacieszyć.

Przy Hardej Hordzie (co za wspaniała nazwa!) bawiłam się fajnie, ale nie sądzę, żebym zapamiętała fabuły opowiadań jakoś na dłużej. To książka z tych, które się czyta, są fajne i o których się zapomina. Ładnie wydana z ilustracjami, realnie nie jest objętościowo tak gruba, jak się wydaje.

Przyjemna lektura i fajna dla tych, co lubią sobie poczytać kilkanaście stron dziennie - tutaj można spokojnie czytać po jednym opowiadaniu na dzień.

Z niektórymi pisarkami „Hardej hordy” miałam przyjemność pierwszy raz, niektóre z nich to autorki sukcesywnie przeze mnie czytane i lubiane – choć mimo to wszystkie nazwiska, co do jednego, brzmiały dla mnie znajomo. Jeśli jeszcze książek którejś z pań nie czytałam, to na pewno mam je na swojej liście, a zbiór opowiadań wydany pod szyldem „Hardej hordy” pomógł mi w rozeznaniu się, po które najlepiej będzie sięgnąć w pierwszej kolejności.

Choć wszystkie opowiadania łączy myśl przewodnia – przekraczanie granic, wszystkie są naprawdę różne, zarówno tematycznie, jak i stylistycznie. W związku z tym, jak to bywa ze zbiorami opowiadań, a w szczególności spod pióra różnych autorów, ciężko je mierzyć jedną miarą lub wyróżnić jedno ulubione. Z pewnością miłym zaskoczeniem było spotkanie się w tym zbiorze ze znanymi już postaciami – rodziną Koźlaków z twórczości Anety Jadowskiej i bohaterem pobocznym z serii o „Szamance od umarlaków” spod pióra Martyny Raduchowskiej. W innych opowiadaniach podobały mi się rzeczy naprawdę przeróżne – bohaterowie, klimat, użyte motywy czy przedstawione światy, a w każdym z nich mogłabym wymienić co najmniej jedną interesującą rzecz. Bardzo dobrze się bawiłam przy czytaniu tego tomu i żałuję, że przeczytałam go w takim tempie, zamiast porcjować sobie opowiadania, ale zawsze pozostaje mi sięgnięcie do książek pozostałych autorek, których jeszcze poza „Hardą hordą” nie czytałam.

Muszę też wspomnieć o jednej rzeczy, która wprost ciśnie mi się na usta (a raczej na klawiaturę),kiedy zerkam kątem oka na leżącą obok mnie książkę – „Harda horda” jest świetnie wydanym zbiorem opowiadań. Twarda oprawa, piękna grafika okładkowa nawiązująca do treści opowiadań (niełatwe to zadanie, umieścić symbolikę dwunastu różnych historii na jednej okładce),w środku ilustracje, wyróżnione cytaty i spójne strony tytułowe. Trzymanie w rękach ładnie wydanej książki to przyjemność sama w sobie, a jeśli do tego dochodzi interesująca treść, to już w ogóle jest super - "Harda horda" ma obie te rzeczy :)

Ewa Białołęcka Harda horda Zobacz więcej
Ewa Białołęcka Harda horda Zobacz więcej