Sol

Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe. Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy. Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla...

Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe.

Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy. Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci „Jaworowi ludzie” ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.

Pierwsze wspólne dzieło stowarzyszenia Harda Horda. Grupy dwunastu znakomitych i nagradzanych polskich pisarek. Poznaj ich zjawiskową antologię o przekraczaniu granic.

Od kobiet dla kobiet. Ale nie tylko. Porywająca lektura dla wszystkich wielbicieli mrocznych klimatów.

źródło opisu: https://www.wsqn.pl/ksiazki/harda-horda-antologia/

źródło okładki: https://www.wsqn.pl/ksiazki/harda-horda-antologia/

Asia | 2019-03-14
Przeczytana: 14 marca 2019

Trochę jestem zawiedziona tą książką. Na 12 opowiadań tylko 3 zdobyły moje serce i trzymały poziom - jak zawsze genialna Jadowska, Białołęcka i (jestem mile zaskoczona) Raduchowska. 6 było całkiem przeciętnych i 3 totalnie tragiczne... Przykre ale jednak nie wszyscy są stworzeni do pisania fantastyki.

czyta_bo_lubi | 2019-03-16

Na wstępie zaznaczę, że to moja pierwsza w życiu antologia opowiadań. Jakoś nigdy nie złożyło się bym miał okazję czytać takową. Prędzej zdarzają mi się zbiory opowiadań jednego autora. Stąd też nie będę się silił na ocenę, gdyż zwyczajnie brak mi w tej materii doświadczenia. Mogę jedynie nakreślić moje odczucia po zapoznaniu się z Hardą Hordą.
Pomysł uważam za bardzo ciekawy. Wybrane opowiadania w większości mnie zainteresowały. Niekiedy utwory były zbyt krótkie, więc nie traktowałem ich jako próby literackich zdolności danej pisarki, z której twórczością wcześniej nie miałem do czynienia. Im dłuższe opowiadania, tym bardziej mi się podobały. Generalnie autorki pozwoliły sobie na wprowadzenie wielu ciekawych pomysłów na fabułę, które śmiało można by przekształcić w dłuższe formy. Nie będę pisał, które opowiadania podobały mi się bardziej, a które mniej, żeby nikomu niczego nie sugerować. Harda Horda to fajny projekt by samemu wybrać się w podróż literacką i wybrać z niej...

pierzyna | 2019-03-19

Gdy zobaczyłam listę autorek „Hardej hordy” uznałam tą pozycje za absolutny must have. Szczerze mówiąc z reguły bardzo rzadko sięgam po antologie. Zwykle trafiałam na opowiadania bardzo różnej jakości i jakoś się potrafiłam się przekonać do tego typu wydań. Poza tym lubię zżyć się z bohaterami, a krótkie opowiadania raczej na to nie pozwalają.
W tym wypadku jestem mile zaskoczona. Moi pewniacy (czyli Anna Kańtoch i Ewa Białołęcka) nie zawiodły, ale inne panie też dały radę. Większość z autorek znałam i lubiłam już wcześniej, ale odkryłam także kilka innych, bardzo ciekawych nazwisk.
Mam szczerą nadzieje, że kilka opowiadań przerodzi się w coś większego. Z wielką chęcią przeczytałabym kontynuację „Tylko nie w głowę” . Tematyka nie jest moja, ale styl pisarski był na tyle przepełniony humorem, że z wielką chęcią zagłębiłabym się w ten świat.
Nie wszystkie opowiadania są pełne akcji, ale ta nostalgia jest przemyślana i ciekawa. W niektórych opowiadaniach warto znać postacie z innych...

Myrkul | 2019-03-14
Przeczytana: 11 marca 2019

Nigdy nie dzieliłem książek na „babskie” i „dla facetów”, a raczej na „dobre” i „złe”, ale wiem, że dla pewnych czytelników, zwłąszcza płci męskiej, książka napisana przez kobietę z miejsca stoi na straconej pozycji. To oczywiście głupie podejście. Niemniej nie jestem przekonany czy akurat antologia podkreślająca, zwłąszcza datą premiery, swoją „kobiecość”, może stać się czymś, co przekona niedowiarków, że panie również piszą dobrą fantastykę.

Siadając do lektury obawiałem się nieco, że pisarki pójdą za ciosem i w tonach opowiadań szeroko będą wybrzmiewały tony feministyczne. Na szczęście panie nie angażują się w żadną wojnę płci. Część historii ma wyraźniejszy pierwiastek kobiecy, w części jest on mniej wyraźny. Bohaterami są zarówno kobiety, jak mężczyźni. Do wyboru, do koloru.

Cała recenzja: http://zpierwszejpolki.pl/zbior-opowiadan-harda-horda/

Klaudia Lewandowska | 2019-03-19
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2019

Ależ to jest dobre! Doskonały dowód na to, że w siostrzeństwie siła. Dwanaście pisarek uznało, że razem mogą więcej, założyły nieformalną wspierającą się grupę Harda Horda i mnie ten wspólny głos totalnie zauroczył. Nie jestem wielbicielką fantastyki, natomiast te mroczne i czasem zabawne opowiadania są po prostu świetnie napisane i można w tej antologii znaleźć wiele otwartości i zabawy gatunkami. Bardzo gorąco polecam!

Cute-Little-Reviews | 2019-03-17

Wielokrotnie wspominałam, że moje doświadczenia z antologiami bywały różne. Niektóre wspominam pozytywnie, a o innych wolałabym zapomnieć. Jednak, kiedy usłyszałam, że dwanaście polskich pisarek podjęło zamiar współpracy i stworzenia wyjątkowego dzieła na dzień kobiet, wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę.

Nie zarysuję Wam dokładnej fabuły dwunastu opowiadań, gdyż są one stosunkowo krótkie i najlepiej doświadczyć ich samemu.

Antologia skupia się na tematyce przekraczania granic. Autorki stworzyły własną tego interpretację, każda z nich opracowała ten motyw na sposób wyjątkowy. Przeniosły one na kartki swoje ograniczenia, czy obawy, a także problemy współczesnego świata. Przekroczyły granice czasoprzestrzeni, własnej strefy komfortu, a nawet śmierci. Pojawiają się opowiadania zarówno smutne, jak i pouczające. Część jest ekscytujących, a reszta daje nam do myślenia.

Strasznie podoba mi się idea...

kierzewa | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Przyznam szczerze,że mam z tą książką problem, dlatego postanowiłam napisać swoją pierwszą opinię.

Do zakupu książki skłoniło mnie kilka czynników: polecanie przez klika źródeł, znane nazwiska autorów, a raczej autorek, ciekawy opis książki, bardzo ładna okładka oraz dostępność wersji ebook...

Jeśli chodzi o samą treść poszczególnych opowiadań, to mam mieszane uczucia. Część bardzo mi się pobadała i nie zawiodłam się na opowiadaniach moich ulubionych autorek. Niestety część była delikatnie mówiąc...dziwna. Rozumiem, że miały potęgować uczucie grozy, niepewności itp. Niestety jak dla mnie kilka opowieści było po prostu chaotycznych i brakowało im odpowiedniego zakończenia. Dochodząc do końca niektórych z nich miałam uczucie niedosytu i byłam lekko skołowana. Coś w stylu: "Koniec? Naprawdę koniec? Nie wiem w sumie o co chodziło i co chciała przekazać mi tak naprawdę autorka...".

Oczywiście kilka opowiadań było naprawdę ciekawych i na wysokim poziomie i cieszę się, że ze względu na...

90alexa90 | 2019-03-14
Na półkach: 100 BOOKS 2019, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2019

Niestety, szału nie było. Podejrzewam, że za rok nie będę pamiętać ani jednego opowiadanka.

Irqa13 | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

„Harda Horda” jest zbiorem opowiadań napisanych przez kobiety, autorki książek fantazy, wydana w dniu kobiet. Cała kampania reklamowa tego tomiku opowiadań zdaje się sugerować, choć może to tylko moje wrażenie, ze jest to takie kobiece „ my wam ( facetom) udowodnimy, ze tez piszemy super fantazy, a co!” Moim zdaniem jest to troszkę „silly”, osobiście mam w nosie czy książkę pisze mężczyzna czy kobieta, jak mi się podoba opowiesc to będę czytać do rana aż mi oczy zapuchną a jak coś mi nie idzie to po co się męczyć nawet dla laureata(ki) stosu nagród.
Lubię fantazy, opowiadania czasem są lepsze od tomiszczy bo to jednak sztuka na kilku stronach tak zaczarować czytelnika ze kompletnie wsiąknie i potem będzie myślał.. W „Hardej Hordzie” są fajne opowiadania i mam szczera ochotę sięgnąć po inne książki niektórych autorek, inne mnie znudziły a jedno czy dwa opowiadania jakoś tak spłynęły „jak woda po kaczce”.
Tomik czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, nie spędza snu z powiek ale i nie...

Monia | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019

Harda Horda to zbiór opowiadań 12 autorek. Są to krótkie historie z gatunku fantastyki.
Jestem zwolennikiem dłuższych powieści i osobiście czuję pewien niedosyt, bo niektóre historie chętnie przeczytałabym jako rozwinięte historie w osobnych książkach.
Niemniej jednak jest to fajny pomysł i sposób, żeby zapoznać się ze stylem pisania i twórczością poszczególnych pisarek.
Wciągnęły mnie zwłaszcza historie Ewy Białołęckiej, Martyny Raduchowskiej, Mileny Wójtowicz i mojej ulubionej Anety Jadowskiej.