Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Angelika

Świąteczny koniec roku, okres od Halloween do sylwestra . Oto magiczny czas między dynią a jemiołą Dora Wilk, Nikita, Witkacy, Karma, Malina, Roman, Baal i inni przybywają z nowymi historiami. Burzliwe przygody i ciepłe opowieści – wszystko, czego trzeba, by przegonić zimową chandrę. Słodkie i ostre, romantyczne i całkowicie nieprzewidywalne. Opowiadania ze świata Thornu są jak czekoladki w...

Słodkie i ostre, romantyczne i całkowicie nieprzewidywalne. Opowiadania ze świata Thornu są jak czekoladki w doskonałej bombonierce. Nie poprzestaniesz na jednym.

Najpyszniejsze opowiadania tej zimy!

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: empik.com

Angelic | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Podobnie jak w każdym roku, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, propozycje iście tematycznych lektur, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów, zalewają Nas jak grzyby po deszczu. W tym pozytywnym czasie choinek, bombek i prezentów, znalazło się też miejsce na „Dynię i Jemiołę” autorstwa Anety Jadowskiej. Nie będę w żadnym stopniu ukrywała, że wybrałam tą książkę, przede wszystkim ze względu na autorkę, której twórczość znam i lubię, ale również po to, aby w tegorocznym świątecznym maratonie książkowym, przemycić pozycję nieco mniej przewidywalną i iście fantastyczną.

Pani Aneta, przygotowując kilka dłuższych bądź krótszych opowiadań (w sumie dziesięć), postawiła przede wszystkim na bohaterów, którzy mięli dość pokaźny kawałek druku w jej poprzednich publikacjach, jednak sądzę, że dla laika ze sporą wyobraźnią, zgranie się z magią Thornu, Namiestniczki Dory czy Asasynki Nikity, nie powinno stanowić większego problemu. Warto nadmienić, że historie są opowiadane z punktu...

Truskaweczka | 2018-11-27
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo spodobał mi się styl autorki. Lekki i zabawny. Pani Jadowska nie bała się trudnych i nieprzyzwoitych słów, ale w kontekście całości wyszło to naprawdę nieźle. Czytało mi się szybko i przyjemnie, żałuję tylko, że opowiadania były tak krótkie bo mocno wciągały.
Dałam szansę fantastyce, za którą nie przepadam, ale nie zawiodłam się. Teraz mam tylko ochotę na inne książki autorki.

Katrina | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Święta to czas szczególny także dla mieszkańców magicznej części świata. W tym niezwykłym czasie nie łatwo jednak być Namiestniczką, która pilnuje porządku w Thornie, czy być organizatorką wielkiego zlotu rodzinnego dla familii składającej się z niezwykle charakternych kobiet. Dora, Nikita, Witkacy, Karma i inni znani z innych książek bohaterowie przybywają ponownie z nowymi, tym razem świątecznymi, przygodami.

Do tej pory nie miałam do czynienia z książkami napisanymi specjalnie z myślą o świętach, a o fantastyce tego pokroju chyba nawet nigdy nie słyszałam. Dlatego „Dynia i jemioła” Anety Jadowskiej wydała mi się ciekawym tytułem od kiedy tylko o nim usłyszałam. Gdy książka wpadła mi w ręce byłam absolutnie zachwycona tym, jak wygląda: twarda oprawa i masa ilustracji sprawia, że to tytuł, który po prostu przyjemnie jest mieć w ręce. Czy jednak treść dorównuje warstwie zewnętrznej książki i faktycznie nadaje się na prezent?
Muszę przyznać, że odpowiedź brzmi: tak. „Dynia i...

Chrisstofferr | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Opowiadania spod znaku dyni i gwiazdki w fantastycznym wydaniu. Przyjemna lektura z jeszcze przyjemniejszymi dla oka ilustracjami autorstwa Magdaleny Babińskiej.
Dwie rzeczy do Autorki - proszę o więcej opowiadań gdyż są one równie wciągające jak pozostałe prace wpisujące się w serie oraz o książkę opisującą przygody rodziny Koźlaków bo na to zasługuje!!!

marcelkaczyta | 2018-11-20

Jak poczuć ducha świąt w ekspresowym tempie? Wystarczy sięgnąć po opowiadania "Dynia i jemioła" Anety Jadowskiej. 11 halloweenowo- bożonarodzeniowych historii z ulubionymi bohaterami na pewno będą skutecznym orężem w walce z niepogodą i zimnem. Jeśli Wasze serca nie rozgrzeją się podczas lektury to są z kamienia ;) W opowiadaniach powracają starzy dobrzy znajomi z powieści autorki, ale także kilka mniej znanych postaci. Każde z opowiadać ma w sobie coś i potrafi wciągnąć. Klimat nie jest może zbyt mroczny i straszny, ale ciepły i dowcipny. Bawiłam się chyba równie świetnie podczaslektury, co autorka podczas pisania. Widać tu luz, dystans i dużo serca. Zaśmiewałam się do rozpuku, ale opowiadania potrafią też wzruszyć. Aneta Jadowska świetnie oddała to, co w świętach najważniejsze- poczucie wspólnoty, przyjaźń, miłość i oddanie kochanym osobom. Barbarzyństwem byłoby nie wspomnieć o ilustracjach Magdaleny Babińskiej, które świetnie oddają klimat opowiadań. Sama oprawa jest bardzo...

Dynia i Jemioła " to zbiór krótkich, fantastycznych opowiadań o głównych, jak i pobocznych bohaterach ze świata Thornu. Mamy historię o m.in. Nikicie, Annie, Malinie, Dorze i Witkacym. Wszystkie postacie poznajemy w innym- świątecznym wydaniu.
Mnie najbardziej złapała za serce historia z Nikitą na halloween, gdzie pokazane zostało, że Potwór też ma uczucia. Zakochałam się w Malinie Koźlak, młodej wiedźmie, która w święta wybiera się w poszukiwanie zaginionych dzieci, zaczęłam wywoływać Baala, ale uznałam, że jak ma mi tylko wyczyścić pamięć to mam gdzieś taką robotę.
Humor oczywiście przedni, uwielbiam pióro Pani Jadowskiej. W książce przeważają historie o Nikicie, którą poznajemy jakby od początku, ponieważ mieszka jeszcze w różnych norach i dopiero poznaje Karmę- cyfrową wiedźmę. Wszystkie opowiadania mają ciekawe zagadki i przygody.
Ta książka jest idealna dla osób, które dopiero wchodzą w świat, który stworzyła Pani Jadowska. Ja znam tylko Nikite i Magdę Garstkę (Madzi nie...

Wioletta | 2018-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Zbiór opowiadań oceniam jak zwykle na podstawie średniej, a wygląda to tak:

1. Noc Potworów 6/10
7. Ballada dla świętej Ruty 8/10
8. 50 twarzy Baala 5/10
9. Samhain w Sawie 6/10
10. Duch, który stał się lisem 4/10

Opowiadania podobałyby mi się bardziej, gdybym wcześniej nie spotkała się z tymi wszystkimi potworami. Wtedy czytanie na pewno sprawiłoby mi większą radość, a tak miałam w głowie wciąż krzyczącą myśl: "Gdzieś to już było!", "To jest takie wtórne". Nie mniej jednak fajnie było znowu spotkać Nikitę, bo bardzo polubiłam tę postać. Wręcz uważam, że było jej tam za mało. Proszę o więcej :D Najbardziej przypadły mi do gustu te dłuższe opowiadania, bardziej rozbudowane (bardziej poważne?), a niektóre mogłabym spokojnie wyrzucić, bo były dla mnie takimi małymi zapychaczami.

Uważam, że opowiadania można...

Nata_jac | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Czytając, żałowałam, że nie zostawiłam sobie tej przyjemności na grudzień i nie potraktowałam zbioru opowiadań jako kalendarza adwentowego. Ta książka jest jak słodycze, którymi nie można się przejeść. Idealne proporcje smaków słodkich i wytrawnych na to nie pozwalają. Smakowite!

Wagabunda | 2018-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2018

Zbiór opowiadań zakotwiczonych w światach znanych z poprzednich powieści Anety Jadowskiej . Dla mnie szczególny smaczek miały te opowiadające o rodzinie Kożlaków , familii mocnych kobiet :D .

Han | 2018-10-31
Na półkach: 2018, Przeczytane

Stanowczo najlepsza z książek Jadowskiej.
Nie jestem fanem książki w formie opowiadań ale ta daje nadzieję na zmianę w tym zakresie.
Opowiadania trochę pomieszane czasowo ale nie przeszkadza to w czytaniu.
Internet i problemy Demonicznego Książątka były naprawdę zabawne.
Polecam