Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Poradnia K
Clock Dance
Kamila Slawinski
L_Settembrini

Decyzja, która zmienia wszystko. Willę Drake, sześćdziesięciojednoletnią bohaterkę powieści Anne Tyler, poznajemy, gdy jest na życiowym zakręcie. Z synami utrzymuje sporadyczny kontakt, jej drugi mąż domaga się nieustannej uwagi. Pewnego dnia Willa odbiera telefon – była dziewczyna jej syna została postrzelona i ktoś musi się zająć jej dziewięcioletnią córką. Willa postanawia pomóc: nie...

Decyzja, która zmienia wszystko.

Pewnego dnia Willa odbiera telefon – była dziewczyna jej syna została postrzelona i ktoś musi się zająć jej dziewięcioletnią córką. Willa postanawia pomóc: nie tylko opiekuje się dziewczynką i jej matką, wchodzi też w relacje z sąsiadami, jednym zdaniem, zadomawia się, co wkrótce stanie się powodem do nieporozumień.

Co zrobi Willa, gdy przyjdzie jej podjąć ważną życiową decyzję? Słodko-gorzka i wzruszająca opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Maromira | 2019-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2019

W życiu Willi już nic się nie dzieje. Dzieci podorastały i się z nią nie kontaktują, mąż albo jest w pracy, albo z nią, wypełniając jej czas wymówkami i skargami na świat. Może właśnie dlatego, gdy dzwoni do niej sąsiadka byłej dziewczyny jej syna, zgadza się przyjechać na pomoc.

Pomysł pomocy całkowicie obcej osobie, o której słyszała może dwukrotnie w swoim życiu, nie przypada do gustu jej mężowi, postanawiającemu niezwłocznie ruszyć z nią w podróż, by przypilnować żonę. Willa jest ugodowa, miła i nie potrafi się kłócić – co też jest powodem, dla którego zgadza się na przyjazd – tak więc nie należy zostawiać jej samej. Niestety na miejscu okazuje się, że to nie pomaga, bo Willa bardzo szybko znajduje język z mieszkańcami.

„Taniec zegara” to najnowsza powieść Anne Tyler, zdobywczyni Pulitzera za książkę „Lekcje oddychania” i autorki nominowanej do Bookera powieści „Na szpulce niebieskiej nici”. Po polsku ukazało się wiele jej tytułów, wśród nich także „Dziewczyna jak ocet”...

Hania | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Niespieszna i piękna opowieść o życiu. Willa przez całe swoje życie starała się bardziej dla wszystkich innych niż dla siebie. Zawsze poczuwała się w obowiązku pomagać, strzec innych. od lat dziecięcych gdzie opiekowała się młodszą siostrą, później dziećmi, mężem, domem. Mało wymagała dla siebie. Przyszedł moment gdy stała się, w swoim mniemaniu, mało użyteczna. Życie przemknęło i nagle...poniekąd pustka. Osoba, dla której było tak ważne czuć się potrzebną. To zdeterminowało całe jej życie. Nagle staje przed dylematem czy zachować osiągnięty tzw. święty spokój czy też poświęcić, w pewnym sensie, swoje życie innym a może właśnie odzyskać siebie? Polecam, do przemyśleń, co w życiu najważniejsze jest dla nas...

czytamytu | 2019-02-15
Przeczytana: 14 stycznia 2019

W książce "Taniec zegara" poznajemy historię Willi Drake, sześćdziesięciojednoletniej kobiety, matki dwóch dorosłych już synów, która mieszka w Tucson, w Kalifornii, wraz z jej drugim mężem Petetem. Pewnego dnia odbiera ona telefon od pewnej kobiety, która informuje ją, iż była dziewczyna jej syna Seana, została postrzelona. Kobieta prosi ją o pomoc w opiece nad dziewięcioletnią córką Denise, Cheryl.

Tak naprawdę nie jest to początek tej historii. W pierwszej części książki cofamy się do roku 1967 roku i poznajmy jedenastoletnią Willę, która zostaje zmuszona do przejęcia opieki nad młodszą siostrą Elaine, podczas krótkiej nieobecności matki. Dowiadujemy się jakie relacje łączyły ją z ojcem i jak bardzo trudne były stosunki obu dziewczynek z drugim, niestabilnym emocjonalnie rodzicem. By niczego nie spoilerować, dodam tylko, że dalej poznajemy losy starszej już Willi, która studiuje na wymarzonej uczelni wyższej, gdzie poznała swojego chłopaka Dereka.

Te kilka retrospektywnych...

Superchrupka | 2019-02-05

Willa jest bierna i to bierność determinuje jej życie. Czyni je nie tylko przewidywalnym, ale też w jakiś sposób przypadkowym. Przypadkowy jest mąż, bo to pierwszy facet, który się nią zainteresował. Przypadkowe jest życie kury domowej, rozpoczęte nieplanowaną ciążą. Willa jest nie tylko bierna, ale miła (dzieci mówią: "za miła"). Zgadza się na wszystko, nie ujawnia ze złością, nie potrafi odmawiać, o nic nie prosi, a jeśli już to zaraz za to przeprasza. Nie reaguje nawet w momentach, w których ktoś inny zacząłby krzyczeć. Co wcale nie znaczy, że wszystko jej obojętne.

„Taniec zegara” to historia budowana taktownie, subtelnościami i bez pośpiechu. Autorka oszczędza słowa, nie narzuca się. Czasem coś sugeruje, częściej jednak wierzy w empatię czytelnika, który samodzielnie spróbuje rozwikłać motywacje bohaterki – niepewnej, dryfującej, niewidzialnej. Być może ten czytelnik znajdzie w niej kawałek siebie. Ja znalazłam. W niej i w jej cichym przebudzeniu. To powieść łagodnie...

withwords_alexx | 2019-01-30

"Widzi samą siebie jako maleńką figurkę w spódniczce, jak te sylwetki na drzwiach damskiej toalety, sunącą po łuku ziemskiego globu, szybującego w przestrzeni.", czyli na zmiany nigdy nie jest za późno.

Taniec zegara to książka zdobywczyni nagrody Pulitzera. Anne Tyler napisała ponad dwadzieścia powieści, ale dla mnie jest to pierwsze spotkanie z tą autorką.

Taniec zegara jest podzielona na dwie części. Pierwsza część została jeszcze podzielona na lata: 1967, 1977 oraz 1997, więc mamy tutaj przeszłość głównej bohaterki. Druga część to teraźniejszość, czyli rok 2017. Willa odbiera telefon od sąsiadki byłej dziewczyny jej syna. Dowiaduje się, że ta została postrzelona, a córką Denise nie ma się kto zaopiekować. Willa właściwie bez problemu zgadza się zaopiekować dzieckiem (i psem – Samolotem). Jej mąż jest dużo ostrożniejszy i nie kryje swojego niezadowolenia, mimo to towarzyszy żonie. Willa opiekuje się Cheryl, wchodzi w relacje z sąsiadami i praktycznie czuję się jak w domu....

Edmo | 2019-02-08
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam