Wyzwanie czytelnicze LC

Powrót z Północy

Wydawnictwo: Czarna Owca
kajsa

Współczesność. Z moskiewskiego dworca odjeżdża spóźniony pociąg. Transsyberyjska przygoda przebiega początkowo pogodnej atmosferze, jednak kiedy wagony pustoszeją, komórki tracą zasięg, a pociąg wydaje się zbaczać z wyznaczonej trasy, Olgę Forys i jej znajomych ogarnia niepokój. Następujące później wydarzenia na zawsze odmienią życie piątki bohaterów. W przededniu pierwszej wojny światowej...

W przededniu pierwszej wojny światowej podróż w tym samym kierunku odbywa zdolny inżynier, Michał Forys z warszawskiej firmy Rudzki i S-ka. Pod jego nadzorem ma stanąć na rzece Amur jeden z najdłuższych mostów świata. Dla uwikłanego w skomplikowane związki uczuciowe oraz mroczna sprawy z przeszłości Michała wyjazd na Syberię może stać się zarówno życiową szansą, jak i przekleństwem.

Powrót z Północy to fascynująca wędrówka po odrealnionych syberyjskich osadach, w których spotykamy młodego Stalina, Rasputina, a także Nicefora – XVII –wiecznego watażkę tworzącego nowe państwo. W tej pełnej gęstniejącego napięcia powieści rzeczywistość miesza się ze snem, przeszłość z teraźniejszością, a historia ze zmyśleniem.

„Bardzo chciałam napisać powieść o drodze i śmierci. Syberia jest jednym i drugim”.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/powrot...(?)

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/powrot...»

itysiek_reads | 2018-11-10
Na półkach: 2018, Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2018

Maja Wolny to pisarka, kurator wielu międzynarodowych wystaw, autorka esejów, sztuk teatralnych, powieści „Kara” (2009), „Dom tysiąca nocy” (2010, 2018) oraz bestsellerowych „Czarnych liści” (2016, 2017 – wydanie w języku niderlandzkim). W 2017 roku ukazał się nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru „Księgobójca” [opis pochodzi z książki].

Olga Forys decyduje się na podróż Koleją Transsyberyjską, o czym marzy wielu ludzi. Podobno ta przygoda kształtuje człowieka, pozwala mu przemyśleć swoje życie i może nawet je odmienić. Na pewno człowiek po takiej podróży nabiera dystansu. Między innymi dlatego Olga zdecydowała się wsiąść do pociągu, chciała oczyścić swój umysł i serce. W podróży spotyka kilku towarzyszy i nawet nie spodziewa się, jak ważną rolę odegrają w jej życiu.

Atmosfera tej książki jest wyjątkowa, tajemnicza, nieuchwytna. Przeskakujemy z wątku na wątek, a każdy z nich jest na swój sposób ciekawy, pełen tajemnic i ukrywanych zbrodni. Nie do końca wiemy jaki związek mają...

Sebastian Woźniak | 2019-01-09
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Ciekawa powieść obyczajowa z kilkoma wątkami z różnych okresów historii Syberii. Zgadzam się, że książka jest nietuzinkowa i świetnie skonstruowana a postacie wyraziste. Polecam wszystkim fanom wątków historycznych.

kot_w_butach | 2018-11-19
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2018

Jestem oczarowana, zaskoczona, zaniepokojona. Dawno nie trafiłam na tak dobrą książkę. Nietuzinkowa, dopracowana, ciekawi, ludzcy bohaterowie. Bardzo, bardzo dobra. Jedna z ważniejszych jakie czytałam.

Dorota | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ma niewątpliwie swój urok, który podkreśla niezwykle dobrze dobrana okładka. Autorka odeszła od wizji „kibitek” i gułagów. Aczkolwiek jest tam niewielki ślad tego tematu. Postacią, która mi się wydała najbardziej barwną i interesującą był Nicefor Czernichowski, polski szlachcic i zesłaniec, który założył na Syberii w XVII wieku małe państewko. Otóż zapominamy często, że Polacy wędrowali niekiedy na Syberię, bo były tam możliwości szybszego dorobienia się. W tym celu, na początku XX wieku udał się na Syberię Michał Forys. Czas akcji toczy się w trzech płaszczyznach czasowych. Mamy relacje Polki Olgi, pamiętnik jej rodaka Adama, którzy w czasach współczesnych wsiadają w kolej Transsyberyjską, przeplatane opowieściami narratora o XVII wyczynach Nicefora i budowie mostu na Amurze trzy wieki później. Jakie powiązania były między głównymi bohaterami dowiadujemy się na końcu książki. Trochę byłam zdegustowana tym, że już na początku dowiadujemy się ze wspomnianego pamiętnika, że...

WolneLitery | 2018-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2018

Biorąc tą książkę do rąk nie wiedziałam kompletnie czego mogę się po niej spodziewać. Wiedziałam tylko, że będzie historia, podróż, kolej Transsyberyjska i mieszanie się przeszłości z teraźniejszością. Pierwsze pytanie jakie sobie zadałam po przeczytaniu opisu to: Jak autorce uda się to wszystko pogodzić? Jak z tego wybrnie i jak przedstawi nam bohaterów? Teraz już wiem, że Pani Maja Wolny zrobiła to po mistrzowsku!

Między rozdziałami skaczemy po latach i bohaterach. Każdy z rozdziałów przenosi nas w inne miejsce, a tak naprawdę mamy trzy główne historie. Poznajemy Olgę Foryś, która w naszych czasach postanawia wybyć na podróż na Syberię, mamy Michała Forysa, który podczas wojny spędza tam lata życia i mamy totalną historię czyli Stalina, Rasputina, a także Nicefora! Wszystko przedstawione GENIALNIE! Sami nie wiemy co dzieje się naprawdę, co jest wymysłem bohaterów, co ich wyobraźnia, pragnieniami czy marzeniami. Bałam się, że nie podobałam, że ta książka mnie przytłoczy i nie...

Kot | 2018-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2018

Wow! Niesamowita powieśćt piękna i przerażająca zarazem. Nie polecam ludziom o słabej kondycji psychicznej - w książce bohaterowie tułają się między światami i wymiarami, wciąż tracąc kontakt z rzeczywistością. Nie wiemy, czy już umarli, czy wciąż żyją. Wszystko jest osnute tajemnicą, piętrzą się sekrety, napięcie, ale czytelnik nie dostaje łatwych odpowiedzi, Znam i cenię inne książki tej autorki, ale muszę powiedzieć, że 'Powrót" jest zupełnie wyjątkowy, Czyta się jednym tchem.

K-czyta | 2018-12-05
Przeczytana: grudzień 2018

„Powrót z Północy” ma w sobie garść tego, co ujęło mnie w innej książce Mai Wolny („Księgobójca”) – ciekawy klimat, bohaterów dręczonych przez demony przeszłości i styl pisania, który do mnie trafia. Mimo to, tym razem zdecydowanie dłużej trwało zanim poczułam, że historia pozostawi we mnie jakiś ślad. Być może po prostu opowieść o nietuzinkowym księgarzu mocniej działała na moją wyobraźnię niż wydarzenia na Syberii, ale tak czy inaczej doceniam to literackie spotkanie z polską pisarką i jestem pewna, że na kolejne też się skuszę.

Pełna opinia na K-czyta: http://www.k-czyta.pl/2018/12/maja-wolny-powrot-z-ponocy.html

Grodarz | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Przez całe życie jesteśmy zobligowani, do dokonywania wyborów, dzięki którym liczymy na osiągnięcie wymarzonej, dobrze płatnej pracy, spełnieniu w miłości u boku kochającej nas osoby, oraz głębokim poczuciu szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Czy jednak, takie życie dedykowane jest dla każdego ???
Co, w przypadku jeżeli coś pójdzie nie po naszej myśli ???
Czy, możemy być moderatorem naszej przyszłości ???
Czy, czyny dokonane w przeszłości zawsze będą przypisanym do nas bagażem, który niezależnie od przejechanych tysięcy kilometrów będzie nierozłącznie z nami podróżował ???
A może po prostu można zostawić wszystko, wyjechać i zmienić swoje życie o 180 stopni rozpoczynając nowe na drugim końcu świata ???
Jeżeli jesteście gotowi na podróż koleją transsyberyjską, która wciągnie Was w wir powyższych zdarzeń z prędkością pociągu TGV zapraszam Was do najnowszej powieści Maji Wolny pt. "Powrót z Północy".

czarny_kruk | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Niezwykła książka! Kupiłem na Targach w Krakowie i połknąłem w 2 dni, choć właściwie nie miałem czasu na czytanie. Powieść jest wielowątkowa- właśnie takie lubię. Zachwycili mnie bohaterowie: pełnokrwiści, a jednocześnie tak oryginalni: uciekinierzy, nomadzi, szamani, szarlatani... I do tego wszystkiego podróż Koleją Transsyberyjską, która mi się też marzy. Już dawno nie miałem w rękach książki, która zachwiałaby moim poczuciem realności. No bo- jak pisze autorka - "Co jeśli już przestaliśmy istnieć?" Daję najwyższą ocenę, bo w polskiej literaturze właściwie nie ma tego typu powieści.

Jagna | 2019-01-08
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2019

Jak to się czyta!

Chcesz wyjść ze swojej czytelniczej strefy komfortu? Przeczytać coś zupełnie innego, nowego, coś czego jeszcze nie smakowałeś?

Chcesz się zaczytać i nie móc oderwać?

Chcesz bohaterów z krwi i kości? A może nieco świata odrealnionego, kapkę historii, ewentualnie literaturę drogi? Troszkę morderczych myśli albo i czynów? To wszystko i dużo więcej jest właśnie w Powrocie z północy.

Myślałam, że to niemożliwe.

Czytałam te wszystkie opisy i pozytywne recenzje i myślałam - to jest niemożliwe.
A jednak.

Książka rewelacyjna - natychmiast się do niej przykleisz :)