Książka o wodzie

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
popularnonaukowa

Książka, której temat jest rozległy jak ocean. Autorka - fizyczka zajmująca się ziemskim systemem klimatycznym - przedstawia niezwykłą rolę, jaką woda odgrywa na Ziemi. Jak jej własności pozwoliły na powstanie życia, ukształtowanie się krajobrazu i klimatu. A także jak na różne sposoby wykorzystujemy ją od zarania cywilizacji. Książka nie jest podręcznikiem ani encyklopedią. To raczej...

Książka, której temat jest rozległy jak ocean.

Autorka - fizyczka zajmująca się ziemskim systemem klimatycznym - przedstawia niezwykłą rolę, jaką woda odgrywa na Ziemi. Jak jej własności pozwoliły na powstanie życia, ukształtowanie się krajobrazu i klimatu. A także jak na różne sposoby wykorzystujemy ją od zarania cywilizacji. Książka nie jest podręcznikiem ani encyklopedią. To raczej subiektywny przegląd tego, co jest fascynujące w wodzie i jej możliwościach. Autorka skupiła się przede wszystkim na fizycznych cechach wody w różnych postaciach i zjawiskach z jej udziałem, które można zaobserwować na Ziemi, uznając te aspekty za najciekawsze. Zrozumienie ich pozwala uzmysłowić sobie powiązania pomiędzy tym, co dzieje się w różnych częściach świata, albo jakie praktyczne konsekwencje przynosić może zmiana klimatu.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: Strona internetowa wydawcy

Kamil | 2019-05-17
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2019

Rodzimi wydawcy zauważyli, że jako społeczeństwo notujemy wzrost świadomości ekologicznej, dlatego też dostarczają nam, czytelnikom, coraz więcej różnych książek poświęconych ochronie środowiska oraz naturze. Wydawnictwo MG wypuściło już kilka ważnych i ciekawych pozycji, z czego na uwagę zasługują przede wszystkim dzieła Maeterlincka – „Życie mrówek”, „Życie pszczół” i „Inteligencja kwiatów”. Do oferty oficyny dołączył nie tak dawno kolejny tytuł – „Książka o wodzie” Aleksandry Kardaś.

Recenzowana publikacja to skarbnica wiedzy o wodzie. Można odnieść wrażenie, że kończąc szkołę i obserwując, choćby powierzchownie, naturę, wiemy o niej wystarczająco dużo. Kardaś pokazuje jednak czytelnikowi coś więcej: nie pojedyncze informacje, strzępki wiedzy, tylko złożoną opowieść o fenomenie tytułowego zagadnienia – jego znaczeniu, historii, przyszłości oraz roli w naszym życiu,

Charakter tej książki dobrze oddaje jej początek: pierwszy akapit z wprowadzenia. Kardaś zaczyna bowiem...

KuLtUrAlNiE | 2019-04-10

Książka o wodzie - jak to określiła sama autorka - to subiektywny podręcznik fizyczki, która zajmuje się badaniami nad systemem klimatycznym na Ziemi. Niech jednak nie przeraża nas fakt , że to naukowy wywód - pełen fachowej terminologii zarezerwowanej tylko dla naukowców. Tak może wydawać się przy czytaniu wstępu. Potem jednak książkę czyta się bardzo przystępnie i z ciekawością. Oczywiście pewne dane i niezastąpione nazewnictwo również się tu pojawia. Jest jednak bardzo dobrze tłumaczone dla lepszego zrozumienia przez czytelnika.
Mamy tutaj podział na siedem rozdziałów.
Pierwszy nosi tytuł: "Woda i życie". Przeczytamy o stanach skupienia wody, jej gęstości i sile wyporu. Dowiemy się czym jest napięcie powierzchniowe, zjawisko osmozy i fotosyntezy.
Wiemy, że woda zmywa brud - ale jak to się dzieje, że jest tak dobrym rozpuszczalnikiem dla niego? A czy wiemy jak mikroorganizmy wykorzystują wodę do poruszania się? I co wspólnego ma przeciwdziałająca siła grawitacji wody...

Kadith91 | 2019-05-24
HellAwaits | 2019-05-18