rozwińzwiń

Nauka o klimacie

Okładka książki Nauka o klimacie Aleksandra E. Kardaś, Szymon Malinowski, Marcin Popkiewicz
Okładka książki Nauka o klimacie
2018-11-14
klimat nauka globalne ocieplenie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Badania aerozolu miejskiego Stanisław Chudzyński, Dorota Jakubczyk, Grzegorz Karasiński, Aleksandra E. Kardaś, K. Kolwas, Maciej Kolwas, A. Schady, Wojciech Skubiszak, Tadeusz Stacewicz, Kamil Stelmaszczyk, A. Szczurek, M. Zientara, Anna Zwoździak, Jerzy Zwoździak
Ocena 8,0
Badania aerozo... Stanisław Chudzyńsk...

Mogą Cię zainteresować

Bardzo dobra książka popularnonaukowa, stanowiąca przydatne kompendium wiedzy o klimacie i jego zmianach. Myślę, że jej autorom udało się znaleźć odpowiednią równowagę między przekazywaniem informacji w sposób maksymalnie przyjazny dla szerokiego grona czytelników, a poparciem opisywanych teorii badaniami naukowymi, fizyką i licznymi danymi, przede wszystkim w formie wykresów.

Zakres omówionych tematów jest bardzo szeroki - dowiemy się nie tylko jak działa klimat i jakie są najważniejsze powiązania jego elementów, ale też w jaki sposób naukowcy badają jego zmiany - zarówno te obecne, jak i odległe o dziesiątki tysięcy lat (paleoklimatologia). Przeczytamy o możliwych scenariuszach przyszłej zmiany klimatu i pomysłach na zapobiegnięcie realizacji najgorszych wariantów.

Bardzo uświadamiająca lektura. Mocno polecam.

---
> Wielokrotnie słyszeliśmy pytanie: "Czy wierzycie w globalne ocieplenie?". Odpowiadamy pytaniem: "A czy wierzysz w elektrony, prawa Maxwella i teorię względności?"

> Chmury niskie sprzyjają ochładzaniu, a wysokie ocieplaniu klimatu.

> Bilans energetyczny Ziemi jest obecnie zaburzony: planeta otrzymuje więcej energii, niż emituje.

> Gdybyśmy nagrzewali oceany za pomocą detonacji bomb atomowych, takich jak ta zrzucona na Hiroszimę w 1945 roku (o mocy 15 kiloton ekwiwalentu trotylu) (...) musielibyśmy detonować 175 mln bomb rocznie (czyli blisko pól miliona dziennie).

> Gdybyśmy zastali planetę z wyższą temperaturą i na niej się pobudowali, wszystko byłoby.w porządku. Dostosowaliśmy się jednak do klimatu obecnego, stabilnego od ponad 10 tys. lat. (...) Z tego powodu zmiany stanowią problem - tym większy, im są większe i szybsze.

> Należysz do pokolenia, od którego decyzji zależy, czy nasza piękna planeta nadal będzie tak przyjaznym miejscem jak dotychczas, czy też... zepsujemy to.

Solidna, dość łatwa w odbiorze i logiczna, a co najważniejsze nie ma tu żadnych bzdur tylko czysto maukowe podejście, ale dla laika a nie tylko dla geofizyków.

Co prawda nieco wzorów jest, ale ja je nieco omijałem i tyle, skoncentrowałem się na wynikach.
Z drugiej strony obecność wzorów pozwala tym bardziej zainteresowanym skąd wyniki weryfikować nieco.

Bardzo fajny opis jak działa obieg gazów cieplarnianych, co wpływa na temperatury. O istotnym wpływie wietrzenia skał nie wiedziałem.

Polecam.

Historii badań nad klimatem nie czytałem, bo to już mnie nie interesuje.

Polecam.

Historii badań nad klimatem...

Ta napisana przez polskich naukowców książka na temat globalnego ocieplenia (i nie tylko) powinna być obowiązkową pozycją dla każdego, a już na pewno dla tych, którzy chcą zrozumieć funkcjonowanie klimatu! To kopalnia wiedzy przekazana w przystępny sposób, począwszy od podstawowych praw fizyki, poprzez opis klimatu w przeszłości, działania uzależnionych od siebie mechanizmów, skutków oraz zagrożeń, aż do różnych ciekawostek na temat pogody.

W czasach, gdy społeczeństwo jest tak podzielone jeśli chodzi o temat globalnego ocieplenia, książka ta dzieli się z nami faktami, z którymi nie sposób dyskutować oraz sprawia, że w końcu w pełni zdajemy sobie sprawę z zagrożenia. Autorzy wykonali kawał dobrej roboty - w książce znajdziemy mnóstwo wykresów oraz rysunków pomagających nam zrozumieć działanie klimatu oraz wpływ dwutlenku węgla na jego ocieplenie, ale także otrzymamy tu sporą dawkę wiedzy wykraczającą poza ten temat.

Na końcu autorzy przedstawili najczęstsze mity rozsiewane przez osoby odmiennego zdania oraz podpowiedzi, jak sobie z nimi radzić - był to moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Książka uświadamia, polewając niedowiarków kubłem zimnej wody, ale jakże potrzebnym, by w pełni pojąć znaczenie emitowanych przez ludzkość gazów cieplarnianych! Zdecydowanie polecam tę pozycję.

Przed przeczytaniem tej książki przemęczyłem ok. połowy książki Billa Gatesa traktującej częściowo o tym samym temacie czyli o globalnym ociepleniu. To była męka, niewiele też się dowiedziałem ponad to, co można znaleźć na wielu portalach, między innymi prowadzonymi przez autorów opisywanej pozycji. Książka "Nauka o klimacie" to w mojej opinii zupełnie inna (wyższa) liga. Książka jest trudna ale ciekawa. Trzeba myśleć, czytać po dwa razy, analizować. Ale w końcu zrozumiałem wiele aspektów działania klimatu i rzeczywisty wpływ działalności ludzkiej na klimat no i żaden płaskoziemiec mi teraz nie fiknie :) Książka naprawdę otworzyła mi horyzonty, jestem bardzo zadowolony z zakupu.

To nie jest łatwa lektura. Nie wszystko zrozumiałam, ale dobrze, że taka książka jest. Teraz warto by stworzyć wersję jeszcze bardziej uproszczoną, bo ta jak na mój gust jest dla osób mocno zdeterminowanych.

"Wiedzę nabywa się czytając książki, lecz wiedzę najpotrzebniejszą – znajomość świata – zdobywa się czytając w żywych ludziach i studiując wszystkie ich wydania” Philip Dormer Stanhope.
Czytając „Naukę o Klimacie” miałem poczucie nadrabiania zaległości z czasów szkolnych, chociaż takiej wiedzy tam wówczas nie przekazywano. Dzisiaj w szkole średniej może jest lepiej, natomiast w podstawowej wciąż tabula rasa – sprawdziłem. NoK to instrukcja obsługi maszyny klimatycznej i atlas historyczny Ziemi w jednym. Dostępna bez recepty jak sole trzeźwiące w aptece za rogiem. Zastanawiam się jednak - kto jest jej optymalnym odbiorcą docelowym? Odbiorca Profesjonalny czy Detaliczny? Jako odbiorców Profesjonalnych w pierwszej kolejności widziałbym speców od ryzyka klimatycznego zatrudnionych w branży finansowej. W drugiej polityków, którzy w większości prawdopodobnie nigdy jej nie przeczytają, pomimo materializujących się aktualnie ryzyk. Chyba, że: 1. są już wciągnięci w temat i głodni profesjonalnej wiedzy, lub 2. są w jakiś inny sposób zmotywowani (bo np. dostali ją w prezencie od kogoś bliskiego?) i nie są związani mitologią klimatyczną macierzystej partii, kolportowaną w krótkiej formule sms-owej. Gorzej z odbiorcami Detalicznymi. Nie podzielam zdania z recenzji, że jest to „must read dla każdego, kto interesuje się problematyką klimatu i jego zmian”. NoK jednak za bardzo przypomina podręcznik akademicki – wzory, wykresy, czasem zadania mogą zniechęcać nieścisłe umysły. Potrzebny jest „flanker” a nawet kilka - jak dla klasycznych perfum, które dzięki innym nutom zapachowym dostosowywane są do aktualnych trendów rynkowych. A trendem jest krótsza formuła, skalowalna do tysięcy głów, w ujęciu zdecydowanie bardziej popularnonaukowym. „NoK nie tylko dla orłów” codziennie podróżujących metrem, „Był sobie klimat” dla młodszych widzów. Macie pomysły na inne formuły? p.s. flanker rzadko wypiera z rynku oryginał, ale w wielu odsłonach ma szansę trafić do mas.

Pomijając pewne oczywistości, podstawy i objaśnienia... to w dużej mierze pseudonaukowy bełkot i propaganda dla ciemnych, niczego nie podejrzewających mas. "Globalne ocieplenie", "Zmiany klimatu", jakkolwiek nie nazwać tą narrację, jest to jedno z największych oszustw tego stulecia. Niestety, ludzi bardzo łatwo jest ogłupić, jeżeli posiada się ku temu sporą ilość gotówki, odpowiednie środki przekazu i skrupulatnie prowadzi się wojnę informacjyjną (straszy się ludzi) i powtarzą się jedne i te same "fakty" i slogany non-stop. Nie będę z tego komentarza robił rozprawki, więc stwierdzę wprost. Wszystko na temat globalnej narracji zmian klimatu jest kłamstwem i manipulacją. Światu nie grozi żadna katastrofa klimatyczna, wzrost CO2 jest korzystny dla planety (zwierząt i roślin),a aktywność człowieka nie ma praktycznie żadnego wpływu na klimat czy temperaturę. Modele klimatyczne to nic innego jak "GIGO (garbage in, garbage out)", czyli "śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu". Kompleksowość klimatu jest tak duża, że żadne promowane i nagłaśniane modele naukowe nie są w stanie przewidzieć przyszłości, tego co faktycznie zachodzi i z jakiego powodu. Wszystkie istotne dane z najważniejszych instytucji zajmujących się zbieraniem informacji klimatycznych, są ciągle zmieniane (tzw. "korekty") i manipulowane pod narrację "globalnego ocieplenia".

Manipulacje, korupcja i oszustwa w akademii nauk to standard i nikt nie będzie gryzł ręki którą ją karmi, bo nikt nie chce stracić grantów na kolejne "badania", ani psuć sobie kariery i łatwego źródła dochodu. Ludzie nie mają pojęcia ile $$$ idzie na ten syf, a co dopiero nie zadają sobie pytań kto te "badania" sponsoruje i komu zależy na takiej właśnie narracji dla ogłupionych mas. Identyczne sytuacje można zaobserwować w medycynie i nauki o żywieniu, gdzie promowane są leki, zabiegi, operacje, produkty i rozwiązania nie mające żadnych podstaw naukowych (dowody niskiej albo bardzo niskiej jakości),a wszystko kontrolowane jest przez przepływ gotówki między tymi co sponsorują badania a naukowcami i ludźmi odpowiedzialnymi za badania, anlizę danych, statystyk itp. Ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy jak zakłamana i skorumpowana jest akademia nauk i system w jakim funkcjonuje.

Polecam również dokształcić się w sprawach geopolityki, globalizmu, tego co się faktycznie dzieje na świecie, wtedy można zrozumieć komu zależy na ogłupianiu ludzkości na ten i inne tematy i sposoby. Jednym z największych problemów jest to, iż ludzie ślepo i bezkrytycznie wierzą mediom, naukowcom i ekspertom (błedy logiczne: odwołanie do autorytetu, fałszywa przesłanka itd.),którzy na propagowaniu kłamstw i manipulacji mają łatwe źródło dochodu i rozwijają swoje kariery w świecie akademickim. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że zarówno spora część naukowców i tzw. "ekspertów" to w większości masa tzw. "użytecznych idiotów" dla globalizmu i globalistów, którzy niejednokrotnie wierzą we własne kłamstwa i pseudonaukowe bzdury. A ci którzy mają odmienne zdanie są cenzurowani i mają problem z publikacją swoich badań i dostaniem $$$ na badanie alternatyw do narracji "zmian klimatu". To samo dotyczy czytania książek. Jeżeli ktoś jest naiwny to bardzo łatwo jest się samemu ogłupić czytając wydania propagujące pseudonaukę, zakłamanie i propagandę, bo potencjalny czytelnik po prostu nie zdaje sobie z tego wszystkiego sprawy.

Chcesz poznać prawdę, która wyjaśnia co faktycznie ma miejsce i prezentuje alternatywę dla zakłamanej narracji? Wyszukaj na necie artykuł "The Climate Change Alternative We Ignore (to Our Peril)" od The Ethical Skeptic.

PS: Oprócz tego na odtrutkę umysłową -

1) The Moral Case for Fossil Fuels (Alex Epstein)

2) False Alarm (Bjorn Lomborg)

3) Fake Invisible Catastrophes and Threats of Doom (Patrick Moore)

4) Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All (Michael Shellenberger)

Także, "Fossil Future: Why Global Human Flourishing Requires More Oil, Coal, and Natural Gas--Not Less" od jednego z w/w autorów (książka zostanie wydana w przyszłym tygodniu),która zapewne dodatkowo pokaże jak zakłamana i antyludzka jest narracja "globalnego ocieplenia".

Znakomita książka. Wszystko poukładane i dokładnie wyjaśnione. Trochę razi forma zwracania się do czytelnika per "ty", co jednak można wybaczyć z perspektywy podręcznika. Książka odkryła przede mną pokłady mojej niewiedzy, za co także jestem wdzięczny Autorom.

Super. Wreszcie poskładałem do kupy całą klimatyczną układankę i polecam książkę każdemu, kto chce zrozumieć skąd cała ta panika klimatyczna wokół nas. Czy wszyscy aktywiści działający na rzecz ochrony klimatu znają fakty przedstawione w tej książce? Pewnie nie. Czy znają je politycy? Na pewno nie. Ale warto je znać. A są to takie informacje jak:

1. Albedo Ziemi - Ziemia w ciemnym kolorze pochłania więcej promieniowania niż w jasnym kolorze. Czyli zanik lodu powoduje zwiększone nagrzewanie planety. Co ciekawe - jeśli na skutek wzrostu stężenia CO2 ten lód już się stopi, to aby "schłodzić" Ziemię, nie wystarczy zredukować atomsferyczne CO2 do stężenia wyjściowego. Zmiana albedo sprawi, że Ziemia będzie i tak chłonęła więcej promieniowania słonecznego i i tak się będzie nagrzewać. Jest to jeden z przykładów dodatnich sprzężeń zwrotnych, jakich w systemie klimatycznym wiele, a z jakich nie zdajemy sobie sprawy.

2. Fajnie opisany jest sposób działania warstwy cieplarnianej CO2 w atmosferze na przykładzie efektu szklarni: promieniowanie termiczne emitowane z Ziemi jest na pewnej wysokości pochłaniane przez CO2, a następnie... wypromieniowywane w losowym kierunku... Więc połowa wraca na Ziemię! Co z tego wynika? O ile bez CO2 całe promieniowanie termiczne ulatywało z Ziemi, to teraz nie dość, że nie ulatuje, to jeszcze jest zawracane do Ziemi. Energia dopływająca do Ziemi ze Słońca i wtórnie emitowana z cząsteczek CO2 jest wyższa niż ta, która Ziemię opuszcza! Ziemia gromadzi energię, a więc nagrzewa się. Trwać to będzie aż do momentu gdy promieniowanie termiczne, którego siła wzrośnie z temperaturą, zrównoważy ponownie dopływ energii do powierzchni planety. Tak działa CO2 na temperaturę Ziemi.

3. Co ciekawe, CO2 "zawraca" energię termiczną do planety przed osiągnięciem stratosfery. Zatem stratosfera jest słabiej ogrzewana i stygnie. Ten fakt ma duże znaczenie w określeniu tego, co jest aktualnie źródłem zmian klimatu: np. aktywność słoneczna nie powinna podgrzewać powierzchni Ziemi kosztem temperatury stratosfery!

4. W książce opisywana jest też rola oceanów w kompensowaniu zmian stężenia CO2 w atmosferze. Mianowicie, CO2 rozpuszcza się w wodzie i tam reaguje z węglanem wapnia (jony CO3(2-) -> 2HCO3(-),wytrącając jego stężenie ze stanu równowagi, na osiągnięcie której potrzeba następnie wiele czasu. Skutkiem tego jest ograniczenie wapnia dostępnego dla skorupiaków i koralowców w oceanach i ich wymieranie. Ponadto, "pojemność" oceanów na wchłanianie CO2 może wkrótce się wyczerpać, a zmiany klimatu przyspieszą.

5. Wieczna zmarzlina - zamarznięte tereny północnej Eurazji, koło podbiegunowe. Co stanie się, gdy one rozmarzną? Otóż materia organiczna, która tam jest zgromadzona zacznie się rozkładać. A co wtedy? Wtedy pojawi się CO2 z rozkładu tej materii i da dodatkowy wkład do stężenia atmosferycznego.

6. A co CO2 robi jeszcze oprócz efektu cieplarnianego? Ogłupia nas. Możliwości intelektualne człowieka spadają z rosnącym poziomem CO2 w atmosferze. Zauważalne efekty występują już przy stężeniach 50% większych niż aktualnie w atmosferze.

7. Ale przecież kiedyś było więcej CO2 w atmosferze... Co z nim się stało? Ziemia posiada termostat węglowy. Ze wzrostem temperatury, rośnie ilość pary w atmosferze, a z nią deszcze. W kropelkach deszczu CO2 się rozpuszcza i reaguje ze skałami wapiennymi, tworząc osady, które ostatecznie (w skali setek milionów lat),wracają do płaszcza Ziemi. Ten proces jest zbyt powolny dla nas.

8. A jak kiedyś Ziemia przetrwała przy wysokich stężeniach CO2, np. powyżej 1000ppm? Otóż moc słońca setki milionów lat temu była niższa niż obecnie. Moc Słońca od początku wzrosła o około 30%. Tak więc w początkach historii Ziemi potrzebny był silny efekt cieplarniany aby ją dogrzać, obecnie jest on zbędny i szkodliwy.

9. Rozbuchana szklarnia: co dzieje się z niekotnrolowanym efektem cieplarnianym pokazuje przykład Wenus: temperatura rośnie, a bilans energii dopływającej i odpływającej z planety wciąż się nie zgadza. Wreszcie wyparowują oceany, a woda z tej pary pod wpływem choćby promieniowania kosmicznego rozbija się na wodór i tlen. Wodór ulatuje w kosmos i... planeta bez wody staje się niezdatna do życia.

10. Czy czeka nas zagłada? Niekoniecznie - geoinżynieria. Jedną z ciekawych obserwacji klimatycznych jest efekt działania wulkanów: wulkany emitują do atomsfery CO2, co zwiększa efekt cieplarniany. ALE: emitują też do stratosfery pyły, które zwiększają albedo Ziemi: Ziemia odbija promienie słoneczne, które nie docierają do powierzchni. Ziemia staje się chłodniejsza. Można zatem próbować rozpylać sztuczne aerozole w stratosferze i tak ją przyciemnić. Innymi pomysłami jest aktywne usuwanie CO2 z atmosfery.

Innym podejściem związanym z albedo jest wytwarzanie nad oceanem sztucznych chmur czy spienianie oceanicznej wody.

Jednym ze skutecznych "urządzeń" do usuwania CO2 są rośliny fotosyntezujące. Ale one zrzucają liście, które gniją, a potem zgromadzony w nich węgiel wraca do atmosfery...

Ale można taką biomasę zabezpieczyć tak, aby węgiel nie wrócił do atmosfery. Problem: taki sposób wiązania CO2 to powolny proces.

11. Ciekawy jest temat zmian poziomu morza w miarę ocieplania się klimatu. Wraz z topieniem się lądolodów Antarktydy, Grenlandii można spodziewać się wzrostu poziomu oceanów o kilkadziesiąt metrów. Ale co ciekawe, niekoniecznie w Europie. Dlaczego? Bo obecnie lądolód Grenlandii przyciąga do siebie wodę grawitacyjnie! Po stopieniu, wprawdzie wzrośnie globalny poziom mórz, ale spadnie grawitacyjny efekt Grenlandii.

12. A skąd w ogóle wiadomo o tym jak Ziemia reaguje na zmiany CO2? W książce oprócz metod opartych na prawach fizyki, podawany jest zapis paleoklimatyczny i sposób określania zawartości CO2 w atmosferze i temperatury (np. poprzez pęcherzyki gazu w rdzeniach lodowych, skład izotopowy lodu, kopalnej materii organicznej).

Ogółem, mnóstwo ciekawych, ważnych wiadomości, polecam! Pozdrawiam też Szymona Malinowskiego, z którym ze 20 lat temu zdarzało mi się "dyskutować" na grupie pl.sci.fizyka :)

1. Albedo Ziemi - Ziemia w...

1 160
  • Popularnonaukowe