Monografia prezentująca wyniki badań aerozolu w dużych ośrodkach miejskich (Warszawie i Wrocławiu) prowadzonych w latach 2002–2005 przez zespoły z Instytutu Fizyki PAN, Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Pierwsza część monografii przedstawia metody opisu i charakteryzowania aerozolu atmosferycznego, druga opisuje podstawowe techniki eksperymentalne stosowane w takich badaniach, a trzecia analizuje wyniki badań laboratoryjnych oraz wyniki zorganizowanych w ramach tego projektu kampanii pomiarowych. W pracy tej przedstawiono także oryginalną aparaturę, która powstała do tych badań - pułapkę Paula wraz z komorą do chwytania i badania własności pojedynczych kropli aerozolu oraz lidary: wieloczęstotliwościowy (do wyznaczania rozkładów rozmiarów cząstek aerozolu) i ramanowski.

Victoryette | 2014-05-16
Sylwia Socha | 2014-02-01