Książka Roku 2018

Ja, ssak. Co łączy nas z gorylem, wielorybem i nietoperzem

Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
I, Mammal: The Story of What Makes Us Mammals
Ag2S

Brytyjski bestseller o człowieku i innych zwierzętach. Wszystko zaczęło się podczas meczu piłkarskiego. To był skok ofiarnego bramkarza. Liam Drew wystawił się na strzał, który — jak się okazało — dostarczył mu niesamowitego bólu i zarazem rozpoczął jego biologiczną fascynację. Bolesne uderzenie piłki zainspirowało go do szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego zdecydowana większość samców...

Brytyjski bestseller o człowieku i innych zwierzętach.

Wszystko zaczęło się podczas meczu piłkarskiego. To był skok ofiarnego bramkarza. Liam Drew wystawił się na strzał, który — jak się okazało — dostarczył mu niesamowitego bólu i zarazem rozpoczął jego biologiczną fascynację. Bolesne uderzenie piłki zainspirowało go do szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego zdecydowana większość samców ssaków nosi jądra w tak niebezpiecznym miejscu…

Gdy jednak, mimo incydentu na boisku, autor w końcu doczekał się narodzin córki, pchnięty zwierzęcym instynktem rodzicielskim rozpoczął zgłębianie kolejnych tematów, zagadnień i czynności — z pozoru ludzkich, a tak naprawdę typowych wszystkim ssakom, od ważącego 150 ton płetwala po dwugramową ryjówkę.

„Ja ssak. Co łączy nas z gorylem, wielorybem i nietoperzem” to holistyczne spojrzenie na naturę człowieka i innych zwierząt. Liam Drew w przystępny i pełen pasji sposób przedstawia historię ewolucji i mechanizmy kierujące życiem ssaków. Udowadnia przy tym, że w każdym człowieku drzemie zwierzę, a otaczające nas czworonogi często pokazują bardzo ludzkie oblicze.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4819/Ja-ssak---Liam-Drew

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4819/Ja-ssak---Liam-Drew

Finkla | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Autor próbuje pokazać, jakie główne cechy odróżniają ssaki od innych zwierząt, oraz wyjaśnić, skąd się wzięły. To znaczy, co mogło skłonić ewolucję do wykształcenia żyworodności, sierści itp. Jakie korzyści daje nam tak energochłonna stałocieplność? Odpowiedzi napisane są przystępnie, a wyjaśnienia zawierają sporo ciekawostek. Drew często przedstawia kilka hipotez, nie ograniczając się do swojej ulubionej.

Książka została podzielona na trzynaście rozdziałów. Każdy z nich koncentruje się na jednej cesze, choć — oczywiście — trudno je naprawdę wyizolować i rozpatrywać odrębnie. Bo przecież różne organy współpracują w ramach organizmu. Bez jednego nie działałyby pozostałe. Karmienie młodych mlekiem łączy się z opieką rodzicielską/ matczyną i szybkim wzrostem malucha. Ale także z mlecznymi zębami i budową szczęk.

Więcej zachwytów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/12/ja-ssak-o-ewolucji-ssakow.html

abel | 2018-10-19
Na półkach: Nieznane lądy, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2018

Niezwykle pouczająca, a przy tym dobrze, lekko i dowcipnie napisana. Czyta się doskonale

mikolaj1191 | 2018-12-28
Przeczytana: 18 grudnia 2018