Ewolucja w miejskiej dżungli. Jak zwierzęta i rośliny dostosowują się do życia wśród nas

Tłumaczenie: Jerzy Wołk-Łaniewski
Wydawnictwo: Feeria
Darwin Comes to Town
przyroda, ewolucja
flora i fauna
beata

Czy wiesz, że: -w japońskim mieście Sendai czarnowrony nauczyły się wykorzystywać ruch uliczny do rozłupywania orzechów, -populacje londyńskich podziemnych komarów w wyniku mutacji dostosowały się do zróżnicowanych środowisk linii metra, -u jaskółek zmienił się kształt skrzydeł, by ptaki te miały większe szanse na przeżycie przy autostradach, -miejskie ćmy, poznawszy zagrożenia, jakie rodzi...

Czy wiesz, że:

-miejskie ćmy, poznawszy zagrożenia, jakie rodzi kontakt ze światłem, starają się go unikać,
-słynne zięby Darwina z Wysp Galapagos zaczynają dostosowywać długość dzioba do… korzystania z fast foodów?
Ewolucja nie jest tylko kwestią dinozaurów i odległych epok. Możemy ją obserwować tu i teraz! W dodatku człowiek wcale nie musi odgrywać w tej historii roli czarnego charakteru. W ślad za ludźmi pojawia się bowiem ogromna obfitość żywności, dogodne schronienia oraz stanowiska nadające się do lęgów i ogólnie nowe możliwości bytowe. Wszędzie w mieście – przy krawężnikach, na poboczach dróg i na dzikich tarasach dachowych – społeczności roślin współewoluują w kontakcie z sobą nawzajem, z mikroorganizmami w glebie i w powietrzu, z owadami i innymi bezkręgowcami, które je zjadają i zapylają, a także ze środowiskiem miasta.

Menno Schilthuizen w swej fascynującej książce pokazuje nam, że ewolucja może postępować znacznie szybciej, niż Darwin ośmielił się marzyć.

źródło opisu: Feeria

źródło okładki: Feeria

ampH | 2019-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Jakoś nie byłem przekonany do stwierdzeń typu „od zawsze lubiłem przyrodę”, czy też „zwierzęta i rośliny zawsze mnie fascynowały”. Wydają mi się pustymi słowami, deklaracjami powtarzanymi zwłaszcza przy okazji sięgania po takie książki jak „Ewolucja miejskiej dżungli”. Zdecydowanie bardziej pasuje mi coś w rodzaju „staram się być świadomy otaczającej mnie przyrody”, z dużym naciskiem na słowo „świadomy”. W końcu człowiek już dawno przejął siłą dużą część planety i cały czas to robi. Często nie do końca zdając sobie sprawę, jak to wpływa na zwierzęta (ooo jaki ładny miś, dokarmimy go?). Książki, jak ta, którą właśnie opisuję, mogą pomóc w zrozumieniu tego, jak dzika przyroda radzi sobie z ludzkim życiem oraz rozwojem. A jeśli o samą „Ewolucję w miejskiej dżungli” chodzi, to zdecydowanie jest w tym temacie pomocna!

Czy powstanie długich, betonowych autostrad zagroziło żyjących na ich terenach ptakom? Z pewnością tak. Czy parki miejskie są wystarczające dla małych zwierząt, które...

Madame Booklet | 2019-05-12
Przeczytana: 11 maja 2019

Kto by pomyślał, że proces ewolucji dzieje się na naszych (ludzkich) oczach – miejskie formy życia ewoluują prędzej niż myślał Darwin a wszystko to przez człowieka, który kreując przestrzeń przyspiesza jej przebieg.

Temu stosunkowo nowemu zjawisku przypatrzył się Menno Schilthuizen – biolog ewolucyjny, publicysta, pracownik naukowy Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie. W swojej książce opisuje szereg badań i doświadczeń badaczy z całego globu, poszukujących potwierdzeń miejskiej ewolucji, toteż nie brakuje w niej ciekawostek z życia świata flory i fauny, ale za to zabrakło czegoś istotnego – historii ewolucji oraz tego jak rozwijały się ekologia czy też biologia ewolucyjna na przestrzeni lat.

Schilthuizen od razu rzuca czytelnika na głębokie wody, jego książka, choć napisana prostym językiem, może sprawiać nieco kłopotu osobom, które w temacie ewolucji słyszały co najwyżej o Darwinie i jego ziębach na lekcji biologii.
Poza tym zabrakło mi nieco rozgraniczenia między ewolucją a...

Magda | 2019-05-06
Przeczytana: 04 maja 2019

Książka, która pozwala spojrzeć na otaczającą nas przyrodę z zupełnie innej perspektywy. Motywuje człowieka do uważniejszego przyglądania się otoczeniu, może nawet sięgnięcia do internetowych źródeł i poszukania szczegółów na temat dostrzeżonego właśnie owada, ptaka czy gałązki. Autor ubrał ewolucyjny temat w tak fascynującą opowieść, że sama z ciekawości sprawdzałam wygląd poszczególnych, omawianych w książce roślin i zwierząt.
Gdyby szkolne podręczniki był pisane z taką pasją, zaangażowaniem i determinacją, dzieci i młodzież nie miałaby problemu ani z przyswojeniem wiedzy, ani z wybraniem interesującej je dziedziny. Takie książki czyta się jednym tchem, a zawarte w nich informacje prowokują do zadawania pytań, czujności, obserwacji. Natura jest potężniejsza niż nam się wydaje, a ewolucja może postępować o wiele szybciej, niż Darwin ośmielił się marzyć...

Recenzja w całości: http://mamao.pl/ewolucja-w-miejskiej-dzungli-menno-schilthuizen/

bookhead | 2019-05-19
NaszaWeronka | 2019-05-19