Mity narodów Europy

Okładka książki Mity narodów Europy Jan Tetter
Okładka książki Mity narodów Europy
Jan Tetter Wydawnictwo: Novae Res popularnonaukowa dziecięca
Kategoria:
popularnonaukowa dziecięca
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788380839298
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
85
51

Na półkach: ,

książka ma formę encyklopedyczną hasło i jego wyjaśnienie, ale dużo ciekawych rzeczy mozna sie wciąż dowiedzieć

książka ma formę encyklopedyczną hasło i jego wyjaśnienie, ale dużo ciekawych rzeczy mozna sie wciąż dowiedzieć

Pokaż mimo to

avatar
122
23

Na półkach: ,

Wbrew tytułowi, który sugeruje spójną narrację, "Mity narodów Europy" Jana Tettera cechuje ujęcie encyklopedyczno-słownikowe. Rzecz skojarzyła mi się z publikacją Alix Ducret "Les mythologies : grecque - romano-étrusque - scandinave - celte - égyptienne", jednakże nasz autor nie zdecydował się na podział według bloków tematycznych. Naturalnie, można się do tego stanu rzeczy przyzwyczaić, gdyż jest to przedstawione bardzo czytelnie.

Oczywiście, najliczniej i najpełniej reprezentowana jest powszechnie znana mitologia grecko-rzymska z włączeniem tutaj elementów dawniejszych - starohelleńskich (przede wszystkim Pelazgowie) i staroitalskich (przykładowo Latyni, Etruskowie, Wolskowie). Autor zakłada pewną znajmość wierzeń celtyckich i germańskich wśród czytelników, do których potencjalnie kierowana jest jego publikacja. Schody zaczynają się na mitologiach bałtyjskich i słowiańskich z uwagi na skąpość, jakość oraz problem autentyczności źródeł. Ciekawostką jest parę haseł o wierzeniach ludów syberyjsko-ałtajskich i ugrofińskich. Autor wspomina również o kilku elementach mitologicznych Semitów znanych w Europie przynajmniej od średniowiecza, a których genezę można umieścić chronologicznie przed wykształceniem się koncepcji monoteistycznych u ludów bliskowschodnich.

"Mity narodów Europy" Jana Tettera poleciłbym czytelnikom, którzy chcieliby sobie odświeżyć wierzenia Germanów i Celtów, a także tym którzy chcieliby zapoznać się z mitologiami Bałtów i Słowian. Resztę zakresu tematycznego książki można traktować jako interesującą ciekawostkę lub pewien impuls do przyczynku amatorskich badań wierzeń ludów choćby ałtajsko-syberyjskich czy ugrofińskich.

Wbrew tytułowi, który sugeruje spójną narrację, "Mity narodów Europy" Jana Tettera cechuje ujęcie encyklopedyczno-słownikowe. Rzecz skojarzyła mi się z publikacją Alix Ducret "Les mythologies : grecque - romano-étrusque - scandinave - celte - égyptienne", jednakże nasz autor nie zdecydował się na podział według bloków tematycznych. Naturalnie, można się do tego stanu rzeczy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach:

W recenzowanej publikacji znajdują się informacje z absolutnie różnych kręgów kulturowych, epok i szerokości geograficznych, wyprowadzone nie tylko z samych tekstów mitologicznych, ale także z dokumentów historycznych (na przykład kronik Długosza),legend, przysłów oraz zwyczajów. To, co uświadamiamy sobie, czytając „Mity narodów Europy”, to mocne zakorzenienie folkloru nie tylko w kulturze, w symbolach, ale też w praktycznym, codziennym funkcjonowaniu.

Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/mity-narodow-europy-jan-tetter/

W recenzowanej publikacji znajdują się informacje z absolutnie różnych kręgów kulturowych, epok i szerokości geograficznych, wyprowadzone nie tylko z samych tekstów mitologicznych, ale także z dokumentów historycznych (na przykład kronik Długosza),legend, przysłów oraz zwyczajów. To, co uświadamiamy sobie, czytając „Mity narodów Europy”, to mocne zakorzenienie folkloru nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

W porównaniu z mitologię grecką czy rzymską, które są nam doskonale znane i z którymi obcujemy od lat najmłodszych, ucząc się ich w szkole czy odnajdując je w licznych, ostatnimi czasy, produkcjach telewizyjnych czy kinowych (a ich wkład oraz wielowiekowa obecność jest wyraźnie zarysowana w literaturze, sztuce, kulturze i szeroko pojmowanej pop-kulturze) sfera duchowości i wierzeń innych europejskich ludów: germańskich, celtyckich czy słowiańskich, znacznie bliższych nam przecież geograficznie i historycznie, nadal jest nam stosunkowo mało znana.

Dzieje się tak z wielką i niepowetowaną stratą dla nas wszystkich, gdyż nieprzebrane bogactwo, różnorodność i wielobarwność tego mitycznego świata, pełnego bogów, herosów, olbrzymów, karłów, wiedźm oraz wszelkiej maści potworów i bestii, stanowi nieprzebrane źródło inspiracji, stwarzającej możliwości odbycia niesłychanie fascynującej podróży w czasy naszych praprzodków.

Warto w tym kontekście pochylić się nad najnowszą publikacją Pana Jana Tettera zatytułowaną „Mity narodów Europy”, która stanowi istną kopalnie wiedzy, dotyczącą tej szczególnej tematyki. Jej istotą jest jak najpełniejsze i najbardziej wszechstronne ukazanie całego ogromnego bogactwa, piękną i mądrości mitologicznego świata w jego duchowymi, metafizycznym lecz i jak najbardziej realnym wymiarze, wywierającym określony wpływ na kształtowanie się świadomości i postaw na przestrzeni dziejów.

Książka ma formę leksykonu a na jej blisko czterystu stronach odnajdziemy ułożone w porządku alfabetycznym postacie bogów, stworów, zjawisk czy obiektów kultu, opatrzone krótkimi, odpowiednio skondensowanym opisami. Pojawią się tu znane nam z rożnych źródeł (literackich czy multimedialnych) hasła i postacie taki jak. Zeus, Odyn, Perun, Posejdon, Hercules, Atena, Thor, czy osławiony Loki oraz bardzo wiele takich, które rozpłynęły się już w czasoprzestrzeni odchodząc w niebyt wraz z rzeszami swoich dawnych wyznawców: Swaróg, Wales, Chors, Hajmdal czy Hel.

Z naszej nadwiślańskiej perspektywy najciekawsze, oczywiście, będę elementy bardzo różnorodnej mitologii słowiańskiej i bałtyckiej (Makosz, Jarowid, Dadżbóg, Radogost, Trygłów oraz cała plejada Utopców, Południc, Wapierzy, Strzyg itd…) oraz tej związanych z ludami germańskimi i celtyckimi, często przenikającymi się wzajemnie i oddziałującymi na siebie. Dotyczy to zwłaszcza wierzeń tych ostatnich, których dynamiczny renesans mamy okazje obserwować ostatnich czasy kojarząc bez większego problemu taki określenia jak: Walhalla, Asgard, Ragnarok, drzewo życia Yggdrasil, straszliwego wilka Fenrira czy oplatającego ziemie węża Jormunganda.

Książka Jana Tettera doskonale sprawdza się w swojej formie i jako taka jest bardzo przejrzysta, czytelna a przy tym, naturalnie, niesłychanie ciekawa.

Zabrakło mi jednak choćby krótkiego wprowadzenia bądź też podsumowania w którym autor zawarłby kilka informacji dotyczących wpływu mitologii europejskiej na życie naszych przodków oraz tego jak odbieramy ją współcześnie. Polecam.

W porównaniu z mitologię grecką czy rzymską, które są nam doskonale znane i z którymi obcujemy od lat najmłodszych, ucząc się ich w szkole czy odnajdując je w licznych, ostatnimi czasy, produkcjach telewizyjnych czy kinowych (a ich wkład oraz wielowiekowa obecność jest wyraźnie zarysowana w literaturze, sztuce, kulturze i szeroko pojmowanej pop-kulturze) sfera duchowości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    3
  • 📗 legimi
    2
  • 🎯 TBR
    1
  • 01. Epub+
    1
  • Na regale
    1
  • 2021
    1
  • Kultura/cywilizacja
    1
  • Może przeczytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mity narodów Europy


Podobne książki

Przeczytaj także