Królowie Lechii i Lechici w dziejach

Wydawnictwo: Bellona
9788311151970
Krzysiek

Jest to trzecia część Trylogii Lechickiej Janusza Bieszka. Zawiera kolejne dowody odnośnie do funkcjonowania Lechii i panowania królów lechickich wraz z ich szlachtą rycerzami - Lechitami w starożytności oraz w średniowieczu. Dowody te w postaci 107 cytatów z najstarszych kronik lechickich od X do XV wieku oraz 43 cytatów ze źródeł zagranicznych w siedmiu językach obcych z tłumaczeniem na...

Dowody te w postaci 107 cytatów z najstarszych kronik lechickich od X do XV wieku oraz 43 cytatów ze źródeł zagranicznych w siedmiu językach obcych z tłumaczeniem na język polski i komentarzem - są niezaprzeczalne i jednoznaczne! Dotyczą one m.in.:

- wielu starożytnych imperiów i królestw Ariów-Słowian Indoscytów funkcjonujących tysiące i setki lat p.n.e., w tym Sarmacji Europejskiej oraz Europejskiego Sarmackiego Imperium Lechitów według profesora Nikćevicia,

- Konfederacji Słowian Suewów według Godwina,

- Imperium Lechitów według Jana Uphagena,

- starożytnej Sarmacji i Lechii według kroniki Miechowity,

- walk Lechów z legionami rzymskimi w Bawarii w I wieku według Nuremberg Chronicle - Liber Chronicarum,

- władcy Dynastii Lechów według Die Theilung Polens,

- panowania Wizygotów i Suewów przez ponad 300 lat w Hiszpanii,

- panowania Sklawenów przez ponad 200 lat na Bałkanach i w Grecji,

- udziału króla Lechii Wrocisława w 892 r. w konwencie władców nad rzeką Tulln, w zjeździe w Hangsfeld i w walkach na terenie Wielkich Moraw według Aventinusa,

- koronacji diademem cesarskim Bolesława I Wielkiego w kościele Notre-Dame w Paryżu w 1024 r. według La Pologne historique...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

PawelM | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna porcja idiotyzmów od Bieszka i Bellony skierowanych do osób nie tylko o zerowej wiedzy historycznej, ale też pozbawionych minimum zdrowego rozsądku...

Scoker | 2017-11-19
Przeczytana: listopad 2017

Autor zebrał setki cytatów z różnych źródeł historycznych takich jak kroniki z wielu krajów w różnych językach (polskim, angielskim, czeskim, łacinie, niemieckim, francuskim..). Mnogość wzmianek w różnych dziełach nie pozostawia wątpliwości o prawdziwości tez pana Bieszka. Imperium Lechitów, inaczej nazywanym przez Greków a inaczej przez francuzów, persów, macedończyków czy rzymian, musi wrócić na należne mu miejsce w historii.

Ksiązka napisana w przystępny sposób a zarazem bardzo techniczny. Przy tłumaczeniach są przytaczane źródła a dodatkowo autor dodaje swój komentarz. Dobrze panu Bieszkowi wyszło ułożenie cytatów w formie chronologicznej co powoduje, że mimo iż jest to zbiór cytatów, to czyta się jak opowiadanie.

Powstaje w takim razie pytanie komu i dlaczego zależy na skrywaniu tej wiedzy? Na pytanie łatwo odpowiedzieć jeśli chodzi o czasy zaborów czy prl. Co jednak z czasami współczesnymi?

Tomek | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Nie rozumiem opinii osób, które uważają, że jest to bajkopisarstwo. Autor podaje w książce jak na tacy cytaty z wielu kronik i nie tylko, które potwierdzają jego tezy. Oczywiście jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia żeby odkryć i uporządkować wiedzę o naszej przeszłości.

Vashek | 2019-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Czyta się jednym tchem i ta książka nie zawodzi pod względem ciekawego materiału i danych. Szczególnie polecam odpowiedź Autora wobec zarzutów "wszystkowiedzących" krytyków, którzy jednak nie maja dostatecznego opanowania tematu. Autor odpowiada na zarzuty odnośnie pochodzenia i autorstwa kroniki lechickiej Prokosza. Również interesujące są dzieje innej kroniki, już z IVw Narkosza Warmisza. "Kronika ta musiała poruszyć jakieś niewygodne sprawy polityczne, bowiem została zakazana przez pierwszych 12 Wojewodów, którzy panowali przez 35 lat w okresie 659-694..., w okresie 740-760 została skazana na spalenie." Autor podaje wieloźródłowe wypisy również z zagranicznych kronik, opracowań i map. Z tego wylania się historia Polski-Lechii nieco inna od oficjalnej i podręcznikowej.

Monika | 2018-07-18
Przeczytana: 22 października 2018

to historia. Każdy powinien to przeczytać.

maras_kfjat | 2018-03-04

Kolejne Bredy turbosłowiańskie.

Remek | 2018-01-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Super księga o historii Lechii.
Same fakty potwierdzone po wielu lekturach.

fenoloftaleina | 2019-03-16
Przeczytana: 21 maja 2018