Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu

Wydawnictwo: Officyna
tamarra

"Galicyjskie żywoty” to zbiór esejów historycznych, literackich i podróżniczych. Wszystkie one dotyczą twórczości, ale również miejsc bliskich takim ludziom, jak Paul Celan (Czerniowce), Joseph Roth (Brody), Joseph Conrad (Berdyczów), Jerzy Stempowski (Szebutyńce). W książce autor opisuje nie tylko ich losy, ale również wieloetniczną i skomplikowaną historię obszarów, na których się urodzili, jak również dzisiejszy charakter tych ukraińskich miast i miasteczek.

Eseje składają się na jedną opowieść wpisaną w historię, przestrzenie i różne ludzkie losy. Dawid Szkoła opisuje zatem miejsca, które już nie istnieją, życie pisarzy, a czasem też bohaterów ich książek, postaci historycznych, ale również dzisiejszą rzeczywistość Ukrainy. Skupia się także na zwykłych ludziach, tych bezimiennych bohaterach historii, na którą nie mieli wpływu, a jej skutki dotykały ich najbardziej. Dużą uwagę zwraca również na los wschodnioeuropejskich Żydów, jak również całą wieloetniczną historię galicyjskich oraz podolskich miast i miasteczek.

źródło opisu: http://www.officyna.com.pl/ksiazka-galicyjskie-zywoty

źródło okładki: http://www.officyna.com.pl/ksiazka-galicyjskie-zywoty

MadziajaPalinka | 2019-03-15
Na półkach: 2019, Przeczytane

Spoglądając na intrygującą okładkę tej niepozornej książki, nie spodziewałam się, że zawiera ona jednakowoż intrygującą treść. Dawid Szkoła, młody wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, tym razem udaje się w wielowymiarową podróż po dawnej Galicji. Przekracza granicę polsko – ukraińską, wędruje po Tarnopolu, Stanisławowie, Zaleszczykach. Wskrzesza pamięć o esencji galicyjskości, o tym zapomnianym europejskim kotle kulturowym, który mniej i bardziej harmonijnie egzystował na dawnych Kresach, niezależnie od organów aktualnie sprawujących nad Galicją władzę.

Te krótkie eseje, prywatne zapiski, mikroreportaże malują barwny portret wspólnej historii wielu narodów, religii, światopoglądów. Przywołują wybitne postaci świata literatury, których mentalność została ukształtowana właśnie tam, na Podolu i Wołyniu. Bohaterowie Szkoły wpadając w tryby historii, zmuszeni zostali by skonfrontować swoje ideały z coraz bardziej brunatniejącą rzeczywistością. Tak naprawdę autor napisał książkę o...

Kupiłam książkę, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o osobie, która prowadzi moje ulubione zajęcia na studiach, a odkryłam magiczny zbiór esejów, od którego nie mogłam się oderwać. W pięknych słowach ujęto nie tylko aspekt historyczno-kulturowy kresów (które swoją drogą nigdy wcześniej nie wydawały mi się być tak interesujące), ale także aspekt filozoficzny, starający się odpowiedzieć na jedno z podstawowych pytań ludzkości - "Skąd pochodzi zło?".
Czytając zbiór esejów Pana Dawida Szkoły czułam się jak na magicznej wycieczce w środku upalnego lata do małych ukraińskich miasteczek i niemalże czułam duchy tamtych krain łypiące na mnie z opisywanych miejsc. Niesamowita lektura, która zainspirowała mnie żeby pogrzebać w losach rodziny pochodzącej ze wschodu, ale także zastanowić się nad tym czym jest człowieczeństwo.

sentymentalna | 2019-01-03

Nie przepadam za literaturą historyczną, ale w tej książce wszystko tak gładko płynie, że czyta się ją z przyjemnością. Autor przeplata fakty historyczne z własnymi przeżyciami z podróży po Ukranie; właśnie te fragmenty z życia są najciekawsze w "Galicyjskich żywotach".

Harald_Hardrade | 2019-02-21
Przeczytana: luty 2019