Troilus i Kresyda

Wydawnictwo: Hachette Polska
Troilus and Cressida
9788328207684
Monika

Sztuka jest osadzona w realiach wojny trojańskiej i ma dwa główne wątki. Pierwszy z nich opowiada historię Troilusa, trojańskiego księcia, oraz Kresydy. Troilus uwiódł Kresydę, po czym wyznał jej miłość. Ta jednak została oddana do greckiej niewoli, podczas wymiany jeńców wojennych. Troilus próbował odwiedzić ją w greckim obozie, tam jednak zobaczył ja z Diomedesem i uznał ją za niegodną zainteresowania.
Oprócz tego, ważny jest także wątek, w którym Odyseusz i Nestor próbują nakłonić Achillesa do powrotu do walki. Sztuka kończy się scenami walki pomiędzy obiema stronami i śmiercią Hektora.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jacek | 2019-06-03
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Prawdopodobnie dramat powstał wkrótce po "Hamlecie" Jeśli tak, to mamy do czynienia z dziwnym zjawiskiem - bo genialnym dziele Szekspir stworzył dramat przeciętny. No, może nieco bardziej, niż przeciętny, ale na pewno daleko mu do arcydzieł wielkiego dramaturga. Nawet nie wiadomo, czy sztuka została wystawiona po napisaniu, czy czekała na inny, dogodniejszy termin. Zresztą, utwór jest w ogóle słabo znany. I chyba można to zrozumieć.
"Troilus I Kresyda" to pozornie główni bohaterowie, lecz na tle wielkich postaci Homeryckich wydają się bezbarwni i zwyczajni. On - najmłodszy syn Priama, ona - córka kapłana trojańskiego, przeżywają burzliwy romans. Są młodzi, zapalczywi w miłości, pełni skrajnych uczuć. I jeszcze mają rajfura w osobie wuja Kresydy, Pandarusa. Tu zastanawia nieco przedstawienie kolejnej postaci kobiecej jako osoby wiarołomnej, chwiejnej w uczuciach, a nawet niemal kurtyzany. Jak przetłumaczył Ulrich w staropolszczyźnie - ladaszczycy. Czy zasłużenie Szekspir traktuje...

Spiderdog86 | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Choć wyjątkowo główni bohaterowie nie umierają w okrutny sposób to i tak wszystko się kończy niewesoło. Cały Szekspir ;-)

enKage | 2015-07-19

Poza wywodem o przyczynach słabości greckiej armii, nic do zapamiętania

fata | 2010-06-05

Jest to sztuka, w której Shakespeare, połączył polityczny i miłosny wątek. Uważam, że zazębiły się one w bardzo oryginalny sposób. Jest to sztuka słaba z dramatycznego punktu widzenia ale mocna ze względu na swój psychologizm. Bohaterowie analizują siebie i swoje relacje z innymi. Tragikomedia ta, jest nasycona filozoficznymi rozważaniami, wychodzącymi głównie z ust mądrego Ulissesa. Shakespeare zniekształcił oryginalną homerowską historię i celem tego było prawdopodobnie ukazanie człowieka i motywów jego zachowań w sposób realistyczny. Problemy które porusza są uniwersalne i ponadczasowe.