8372203008

Proponujemy popularne wydanie dzieł wszystkich Williama Shakespeare a (przekład Macieja Słomczyńskiego) w oprawie broszurowej.

TheLostSymbol | 2015-02-15
Przeczytana: 06 lutego 2015

To jedna z kronik Szekspira, więc nie widzimy tu jak duże są możliwości wyobraźni autora, ale mamy dzieje króla Anglii – Jana (Jana bez Ziemi) przedstawione w bardzo przyjemny sposób. Uważam, że bardziej przystępny niż w podręcznikach do historii. Co prawda Szekspir nie wspomina o Wielkiej Karcie Swobód, wydanej przez króla Jana, a która wydaje się być istotna w dziejach tego władcy, ale poza tym mamy poruszone najważniejsze wydarzenia z jego rządów.

Kaga | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Przede wszystkim: to kolejny, wspaniały dramat angielskiego mistrza, który znać się powinno i choć raz przeczytać. Tyle albo aż tyle. Wiem, zaraz się podniosą głosy, że przecież to Shakespeare, to każdy czytał... A jednak, okazuje się, że nie każdy czytał. Co więcej, nie każdy wie, że nasz angielski mistrz pisał nie tylko "fantastykę" - bo jak określi się inaczej "Burzę", "Makbeta" czy "Romeo i Julię"? Oparte na prawdziwych wydarzeniach, ale jednak... fantastyka ;)
W przypadku "Żywota i śmierci..." jest jednak o wiele inaczej. Autor skupił się na przedstawieniu króla Jana bez Ziemi - postaci tyle niezwykłej, co tragicznej. ot, taki tak... swoisty przewodnik historyczny ;) Zachowano najważniejsze informacje, i wiadomo - nie jest to żaden podręcznik historyczny, ale... warto się zagłębić w tym utworze.
Akcję dramatu rozpoczyna wezwanie do abdykacji Jana bez Ziemi, ogłoszone przez francuskiego króla Filipa, zgodnie z życzeniem Artura z Bretanii. Kolejne akty spokojnie ale ciekawie...

Elwira | 2016-06-30
patrisienne | 2016-03-29