Salome

Wydawnictwo: Miniatura
Salome
978-83-7606-441-3
Milan1

Salome, opus 54, dramat muzyczny Richarda Straussa z niemieckojęzycznym librettem Hedwig Lachmann w oparciu o tekst jednoaktówki Oscara Wilde’a pod tym samym tytułem, był wystawiony na scenie teatru drezdeńskiego 9 grudnia 1905 roku. Warszawska premiera opery odbyła się trzy lata później (20 lutego 1908 r.), a zaraz potem sztuka została wystawiona we Lwowie. Pierwodruk libretta Lachmann ukazał się w Berlinie w roku 1905, i właśnie to wydanie (a nie francuskojęzyczny
oryginał tekstu sztuki Wilde’a) było podstawą przekładu, jakiego podjął się dla lwowskiego teatru Jakub Bylczyński.
Pierwszego przekładu Salome Wilde’a (wydanej w języku francuskim, w Paryżu, w roku 1891) na język polski dokonała Jadwiga Gąsowska (wydając Salome w Monachium, w roku 1904 – nakładem J. Marchlewskiego, przy znaczącym wkładzie lwowskiego wydawcy - Henryka Altenberga). W tymże samym 1904 roku krakowski tłumacz – Władysław Fromowicz wydaje dramat nakładem swego brata – Stanisława Fromowicza. Wydanie to było wznowione w nieistniejącym już, małym bydgoskim wydawnictwie w r. 1991. Trzecim przekładem galicyjskim było właśnie to, które obecnie czytelnik trzyma w rękach (dotąd nieogłoszone drukiem, toteż podstawą wydania jest rękopis). Bylczyński dokonał swego tłumaczenia we Lwowie, około roku 1908 (przypuszczalnie tuż po lwowskiej prapremierze opery Straussa) na zamówienie Teatru Miejskiego we Lwowie.
Przekład Bylczyńskiego nieco różni się od wyżej wspomnianych, gdyż podstawą jego była nie sztuka Wilde’a, a niemieckie libretto operowe. Jest to po dziś dzień jedyny znany polski przekład tego libretta.
Najbardziej znanym przekładem Salome jest natomiast tłumaczenie Leona Choromańskiego i Janiny Kruczyńskiej (Warszawa : nakł. F. Hoesicka, 1914 z późniejszymi przedrukami: Warszawa : WAiF, 1981, 1985, 1997).
Skromna ilość przekładów (i wydań) na język polski tego utworu nie tylko uzasadnia niniejszą publikację, ale i sprawia, że takowa może być cenną dla licznych badaczy – zarówno twórczości Oscara Wilde’a, jak i Richarda Straussa.
Salome to po dziś dzień jedna z najwybitniejszych, najchętniej wystawianych na scenach całego świata oper XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Miniatura, 2012

źródło okładki: www.miniatura.info.pl

Grażyna | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 26 października 2014

słuchowisko

Karolina | 2013-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2013

Trudno mi się utożsamiać z tą sztuką, ponieważ jest zupełnie inna od sztuk Oscara Wilda, które dotąd czytałam. Nie ma w niej sarkazmu, cynizmu, humoru. To sztuka typowa - jasno określająca co się właśnie widzi, co przeżywa. Sama w sobie nie była zła, ale wolę inne sztuki Wilda.

Magda | 2011-05-06

Rewelacyjny dramat o pięknej Salome, która doprowadza do śmierci Jana Chrzciciela. Historia znana z Biblii ukazana z zupełnie innego punktu widzenia.Polecam!

Milan1 | 2012-11-15
Przeczytana: 04 listopada 2012

staranne, bibliofilskie wydanie "Salome" Wilde'a w polskim przekładzie z roku 1908 (Lwów, 1908), wydane z rękopisu, jak czytamy w obszernym opracowaniu. Krakowskie wydawnictwo "Miniatura", specjalizujące się od lat w takich bibliofilskich białych krukach tym razem wydało tekst stary, i znany, ale... w zupełnie nieznanym dotąd przekładzie, co może być chyba ciekawe dla miłośników Wilde'a.

Fawniak | 2012-08-07

Niesamowita książka, pasjonująca historia....Godna polecenia jest również ekranizacja z 1923 roku w reżyserii Charlesa Bryanta z hipnotyzującą Ałłą Nazimovą jako Salome....

basklar | 2011-05-06

Dla wielbicieli tej sztuki oraz SZTUKI gorąco polecam operę Richarda Straussa pt. Salome.

K4R0L1N4 | 2015-05-01

warto przeczytać, zupełnie inne podejście do wątku Jan Chrzciciel - Salome niż w Biblii

Gosia Idęspaćpa | 2013-08-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Świetna gra słowna w obrębie linijek dramatu, wilde'owskie aforyzmy i jego geniusz :)

PannaAbsurd | 2018-01-17
Na półkach: 2018, Legimi, Przeczytane, Ebooki
Vespertide | 2017-12-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2017
Znalezione w Ninatece: „Salome” Oscara Wilde'a

W dzisiejszym odcinku audiocyklu opowiadamy o „Salome” - krwawej historii miłosnej obsesji, przypominającej najsłynniejsze dzieła Szekspira, a napisanej przez angielskiego dżentelmena, który nie stronił od skandali – chodzi oczywiście o Oscara Wilde'a.