Czekając na Godota. Końcówka

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
En attendant Godot; Fin de partie
Antoni Libera, teatr absurdu
Radek

Premiera sztuki "Czekając na Godota" miała miejsce w 1953 r. i ona to przyniosła przyszłemu nobliście sławę. Sam autor za swoje główne dzieło uważał napisaną i wystawioną kilka lat później "Końcówkę". Oba dramaty przedstawiają autorską wizję daremności ludzkich poczynań, samotności ludzi skazanych na siebie, a także problem powszechnego zniszczenia, jakie niesie czas. Pisarską osobowość wielkiego pisarza w przystępny sposób przedstawia tłumacz, wybitny znawca twórczości Becketta.

Monika | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Sięgnęłam po tę książkę, bo dramaty czytuję od czasu do czasu, poza tym ciekawa byłam kim jest tytułowy Godot. Wiedziałam, że sięgam po książkę z tzw. teatru absurdu, ten jednak mi niestraszny, bo absurdalnie puszczane do czytelnika oko to jeden z moich ulubionych motywów, chociażby pupy i gęby Gombrowicza, to jedne z moich ulubionych literackich paraboli, a "Tango" Mrożka to jeden z moich ulubionych dramatów. Okazało się jednak, że dzieło Becketta całkowicie rozminęło się z moim wyobrażeniem o nim, nie spodziewałam się lektury tak wymagającej, zabarwionej filozoficznie i skomplikowanej.

Kto to, do … chusteczki jest ten Godot?

I tutaj spotkała mnie pierwsza niespodzianka, tożsamość Godota pozostaje tajemnicą do dnia dzisiejszego. Owszem, są pewne przypuszczenia nasuwające, że nasz tytułowy bohater jest Bogiem (God – ang. Bóg). Jednak sam Beckett na pytanie kim jest Godot, odpowiedział: Gdybym to wiedział, powiedziałbym to w sztuce. Do imienia Godot nawiązują zdrobnienia imion...

Literatka | 2011-11-04
Przeczytana: 2010 rok

"Czekając na Godota" jest dla mnie perełką w dorobku Becketta. "Końcówka" może być trudna w odbiorze, ale w ostatecznym rozrachunku okazuje się naprawdę świetną lekturą - lekturą dla wymagających.

misspandora | 2017-04-18
malena | 2017-03-07